NeoPedia
محققان دانشگاهی توصیه می كنند

پیلاتس، ورزشی برای رهایی از عوارض جانبی سرطان سینه

پیلاتس، ورزشی برای رهایی از عوارض جانبی سرطان سینه

به گزارش نئوپدیا سرطان سینه، با وجود تمام دردها و محنت های روحی و جسمی كه به بیمار وارد می كند، اغلب بعد از شروع درمان با عوارض دیگری نظیر مشكلات قلبی عروقی هم همراه می شود. محققان كشور برای رفع این مشكل جانبی، استفاده از ورزش پیلاتس را سفارش می كنند.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، سرطان سینه شایع ترین گونه سرطان در زنان ۴۰ تـا ۶۰ سال است كه علاوه بر میزان بالای شیوع آن، یكـی از مهلك ترین بیماری ها به حساب می آید.
در ایـران سرطان سینه یكی از اشكالات مهم سلامتی زنان است كه متأسـفانه در حـال افـزایش اسـت و تقریبـاً از هـر ۱۰ زن ایرانی یك نفر احتمال ابـتلا بـه ایـن بیمـاری را خواهـد داشت. در ایران برخلاف كشورهای غربی زنـان واجد سـنین پایین تر، در معرض خطر بیشتری برای مبتلا شدن به این بیماری هستند كه اغلب برای طی روند درمان خود، احتیاج به جراحی و شیمی درمانی پیدا می كنند.
اما به قول متخصصان، یكی از اشكالات عمده پس از طـی مراحـل جراحـی و شیمی درمانی، اختلال در عملكرد سیسـتم قلبـی عروقـی است كه در این بیماران مشـاهده می شود. یكی از این مشكلات اختلال اتونوم است. اصـطلاح اختلال اتونوم برای توصیف از دست دادن كاركرد طبیعـی و خودكار سیستم قلبی عروقی در ارتباط با هـر دو سیسـتم عصـبی ســمپاتیك یا SNS و پاراسمپاتیك یا PNS به كار می رود.
این اختلال می تواند سبب افزایش ضربان قلب در حالت اسـتراحت، افـزایش فشـارخون، افزایش انتقال گره دهلیزی بطنی و انقباض بطن چپ، افزایش استرس اكسیداتیو، كاهش تـأخیر خـون شـاهرگ، افزایش مـزمن التهـاب و سـرعت بخشـیدن بـه پیشـرفت مشكل آترواسكلروز شود. برهمین اساس بایستی برای رفع آن چاره ای اندیشید.
در این راستا، محققانی از دانشگاه شیراز و دانشگاه علوم پزشكی لرستان استفاده از یك ورزش را بعنوان طب مكمل برای رفع این عوارض مورد بررسی قرار داده اند. در مطالعه ای كه توسط این محققان انجام شده است تاثیر هشت هفته تمرینات پیلاتس بر شاخصهای قلبی عروقی بیماران مبتلابه سرطان سینه مورد ارزیابی علمی واقع شده است.
در این پژوهش، ۳۰ تن از بیماران زن مبتلابه سرطان سینه رجوع كننده به بیمارستان مطهری شـیراز كه مراحل شیمی درمانی و جراحـی را انجـام داده بودند، مشاركت داشتند. این بیماران به صورت تصادفی به دو گروه تمرین (۱۵ نفر) و كنترل (۱۵ نفر) تقسیم شدند. گروه تمرین، تمرینات پیلاتس را به مدت هشت هفته و سه روز در هفته به مدت ۶۰ دقیقه در هر جلسه انجام دادند، اما گروه كنترل در هیچ فعالیت منظم ورزشی شركت نكردند. قبل و پس از برنامه تمرینی هر دو گروه، شاخص هایی نظیر ضربان قلب و فشارخون سیستولی و دیاستولی استراحتی با دستگاه فشارخون سنجیده شد.
نتایج این بررسی ها نشان داد كه تمرینات پیلاتس باعث كاهش فشارخون سیستولی، كاهش ضربان قلب و همینطور كاهش حاصل ضرب دوگانه قلبی عروق در زنان مورد آزمایش می شود، هرچند بر فشارخون دیاستولی تاثیر قابل توجهی نشان نمی دهد.
مریم كوشكی جهرمی، دانشیار فیزیولوژی ورزشی بخش علوم ورزشی دانشگاه شیراز و همكارانش در این پژوهش در این خصوص می گویند: «نتایج پژوهش ما نشان داد كه تمرینات پیلاتس بـر فشارخون سیستولی استراحتی بیماران مبتلابه سـرطان سینه تاثیر قابل قبولی بوجود می آورد. در این رابطه می توان گفت كـاهش فعالیت عصب سمپاتیك عضله، می تواند مسئول كاهش فشارخون باشـد. چـون پـیلاتس شـامل تمرینـات ایزومتریك است به نظر می آید كـه ایـن تمرینـات فعالیــت عصب فوق را كــاهش می دهند و بــه دنبــال آن نیز، فشارخون كـاهش می یابد. هرچند برای تأیید كامل این فرضیه، به تحقیقـات بیشتری نیاز است».
این محققان معتقدند: «یافته های این مطالعه نشانگر آن هستند كه تمرینات پیلاتس بـر ضربان قلب استراحتی بیماران مبتلابه سرطان سینه هم تاثیر خوبی ایجـاد می كنند و آنرا كم می كنند. در این خصوص به نظر می آید تنفس های عمیق و دیافراگمی در تمرینات پیلاتس سبب كنترل فشـار روحـی می شود و از ایـن طریـق فعالیـت عصـب سمپاتیك كاسته می شود كه خود در بهبود بسـیاری از نشانه های مربوط به سلامتی مؤثر است. در ادامه در اثر تمرینات تنفسی پیلاتس سـطح هورمـون نـور اپی نفـرین در زمـان استراحت كاسته می شود كه به نوبه خود می تواند باعـث كاهش در ضربان قلب و فشارخون در زمان استراحت شود».
كوشكی جهرمی كه به همراه چهار همكار دیگرش، یافته های این مطالعه را در نشریه علمی پژوهشی «یافته» به چاپ رسانده اند، اعلام نموده اند: «با توجه به نتایج كلی این تحقیق می توان اظهار داشت كه انجام هشت هفته تمرین ورزشی می تواند آثار مثبتی بر برخی عوامل قلبی عروقی بیماران مبتلابه سرطان سینه داشته باشد و این برنامه تمرینی جهت جلوگیری از برخی عوارض قلبی بیماری سرطان سینه سفارش می شود».
نشریه «یافته» كه چهار شماره از آن در هر سال منتشر می شود، متعلق به دانشگاه علوم پزشكی و خدمات بهداشتی درمانی لرستان است.1398/10/02
23:36:00
5.0 / 5
4261
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
NeoPedia