NeoPedia
نگاهی به اولویت های پژوهشی و تاریخچه شكل گیری یك پژوهشگاه؛

ماموریت پژوهشگران علوم انتظامی

ماموریت پژوهشگران علوم انتظامی

نئوپدیا: یكی از نتایج تحولاتی كه در سال 1370 در نیروی انتظامی كشور رخ داد احساس نیاز به ایجاد حوزه ای برای تحقیقات علمی در مجموعه فرماندهی نیروی انتظامی بود. احساس نیازی كه بعدتر به تاسیس پژوهشگاه علوم انتظامی و مطالعات ناجا انجامید. در این گزارش حوزه های مطالعاتی این پژوهشگاه و ماموریت های آن مورد مرور قرار گرفته است.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، مركز تحقیقات نیروی انتظامی در سال ۱۳۷۳ فعالیت خودرا شروع كرد. این مركز كه در ابتدا با دو بخش معاونت مطالعات و معاونت اطلاعات و پشتیبانی شكل گرفت در سال های بعد با نام هایی همچون مركز مطالعات و پژوهش ها، مركز تحقیقات و پژوهش ها و پژوهشگاه علوم انتظامی و مطالعات اجتماعی به فعالیت خود ادامه داد.
در سال ۱۳۷۸ بعد از موافقت قطعی شورای گسترش آموزش عالی، اساسنامه این پژوهشگاه به تصویب رسید و از سال ۱۳۸۷ پنج حوزه مشخص پژوهشی برای كارهای تحقیقاتی این مركز تعریف شد.
حوزه هدایت و نظارت ستادی مسئولیت هدایت و نظارت كلی را در ساختار تحقیقات و مطالعات بر عهده دارد و ماموریت خودرا بوسیله معاونتهای تحقیقات غیرصنعتی، صنعتی، نظارت و ارزیابی و مركز اطلاع رسانی كه در تابعیت پژوهشگاه علوم انتظامی تعریف شده اند به انجام می رساند.
حوزه پشتیبانی مفهومی، نظری و آینده پژوهی مسئولیت پشتیبانی مفهومی و نظری از تحقیقات ناجا را بر عهده دارد و بوسیله سه پژوهشكده امنیتی انتظامی، منابع انسانی و فنی صنعتی و همین طور مركز اسناد و گنجینه و دفتر امور نخبگان و استعدادهای برتر نیروی انتظامی كارهای خودرا پیگیری می كند. اما مسئول اصلی پاسخ یابی علمی كاربردی انتظامی در تمامی حوزه های تخصصی ناجا بر عهده حوزه پاسخ یابی علمی، كاربردی- تخصصی است. فعالان این حوزه ماموریت خودرا بوسیله كارهای تحقیقاتی و مطالعاتی همچون تحقیق، تالیف، ترجمه، گردهمایی علمی، پشتیبانی از پایان نامه های تحصیلی پیگیری می كنند.
از آن جایی كه محیط جغرافیایی بر ماموریت های پلیسی موثر است در پژوهشگاه علوم انتظامی و مطالعات اجتماعی ناجا حوزه ای با عنوان پاسخ یابی علمی كاربردی- جغرافیایی وجود دارد كه كارهای خودرا بوسیله كارهای تحقیقاتی و مطالعاتی همچون تحقیق، تالیف، ترجمه، گردهمایی علمی، پشتیبانی از پایان نامه های تحصیلی و... پیگیری می كند.
بنا بر آن چه در وب سایت پژوهشگاه علوم انتظامی و مطالعات ناجا آمده قسمتی از كارهای تحقیقاتی این نهاد بر خط شكنی در مرزهای دانشی متمركز شده است. هدف ایجاد حوزه دانش نو این است كه با مطالعات عمیق، دامنه كارهای خودرا در ژرفای روش ها و تجهیزات مورد استفاده در حوزه عملیات پلیسی متمركز كند.
این پژوهشگاه مطالعات خودرا به دو حوزه تقسیم كرده است. در حوزه های مطالعاتی ویژه پلیس های تخصصی موضوعاتی همچون آنالیز و شناسایی مواد مخدر و روانگردان، ارزیابی كارایی كاركنان، شیوه های نوین كنترل و مهار اجتماعی اغتشاشات، حقوق شهروندی، پلیس الكترونیك، مرزنشینان، خدمت سربازی، مدیریت انرژی در ساختارهای انتظامی، كاهش تصادفات و خسارات ناشی از آن، سرمایه اجتماعی، كشف علمی جرائم و... در ۲۷ مركز تحقیقاتی، پژوهشكده و دانشگاه علوم انتظامی بررسی می شود.
علاوه بر حوزه های مطالعاتی ویژه پلیس های تخصصی، ۳۲ دفتر تحقیقات كاربردی به تفكیك استانها نیز وجود دارند كه تحقیقات خودرا باتوجه به شرایط جغرافیایی مناطق پیگیری می كنند.
پژوهشگاه علوم انتظامی و مطالعات اجتماعی ناجا پنج معاونت و مركز نیز دارد كه عناوین آنها معاونت پژوهش، مركز امور نخبگان و رقابت های علمی، معاونت توسعه و مدیریت امور دانش، مركز اسناد و ترویج دانش و معاونت طرح و برنامه است. این پژوهشگاه ۹ نشریه علمی-پژوهشی، ۱۵ نشریه علمی-ترویج، ۱۰ نشریه تخصصی ستادی و ۳۲ نشریه تخصصی استانی دارد.
منبع:

1398/11/06
13:16:45
5.0 / 5
4552
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان نئوپدیا
NeoPedia