NeoPedia
در قالب یك پژوهش بررسی شد

تاثیر حنا و روغن زیتون بر زخم بستر

تاثیر حنا و روغن زیتون بر زخم بستر

نئوپدیا: نتیجه تحقیقات یك محقق گویای آنست كه حنا و روغن زیتون می تواند وسعت زخم بستر را كم كند.


زهرا رفیعی در گفت و گو با ایسنا، با بیان این كه یكی از شایع ترین مشكلات در بخش مراقبت های ویژه، بروز زخم فشاری یا زخم بستر است، اظهار داشت: پانسمان هایی كه بیماران دارای زخم بستر استفاده می كردند هزینه بالایی دارد و از آن جایی كه در گذشته تاثیر حنا بر زخم را بررسی و مشاهده كردم كه حنا درجه حرارت زخم را پایین می آورد تصمیم گرفتیم كه مقایسه ای میان تاثیر حنا و روغن زیتون بر زخم داشته باشیم.
این محقق اضافه كرد: این طرح در سال ۹۶-۹۵ انجام شد. بطور كلی ۱۰۸ نفر در این طرح پژوهشی شركت داشتند. تاثیر حنا بر زخم های ۳۶ نفر بررسی گردید. ۳۶ نفر دیگر تحت مداخله با روغن زیتون قرار گرفتند و ۳۶ نفر نیز اعضای گروه كنترل بودند.
رفیعی با بیان این كه زخم های بیماران در جاهای مختلف همچون پا، شانه، لاله گوش و... بود درباره حنای مورد استفاده در این مطالعه اظهار داشت: حنای خالص را به كمك كسی كه فوق تخصص طب گیاهی بود تهیه كردیم. این حنا اصلا رنگ نمی داد و از همان بار اولی كه از آن استفاده شد، مشاهده كردیم كه وسعت زخم كاهش پیدا كرده است. ۲۹ نفر از ۳۶ نفر افراد گروه مداخله با حنا، كاهش وسعت زخم را تجربه كردند. روغن زیتون هم بر بهبود زخم فشاری موثر بود اما تاثیر حنا بمراتب بیشتر بود.
به قول مدرس دانشگاه آزاد واحد فلاورجان مقاله ی این طرح پژوهشی در نوامبر سال ۲۰۱۹ و در نشریه Advanced Biomedical Research انتشار یافته است. الهه پورصدرا، مطهره انواری تفتی، آسیه دهقانی، مریم اقبالی و زهرا رفیعی نویسندگان این مقاله هستند.
منبع:

1398/12/04
13:16:27
5.0 / 5
3920
تگهای خبر: پژوهش , پژوهشی , دانشگاه , شركت
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
NeoPedia