NeoPedia
در قالب یك پژوهش بررسی شد

تأثیر ویتامین دی و فعالیتهای ورزشی بر آسم

تأثیر ویتامین دی و فعالیتهای ورزشی بر آسم

به گزارش نئوپدیا نتایج یك پژوهش نشان داده است انجام فعالیت هوازی از راه تقویت عضلات تنفسی و سایر عوامل فیزیولوژیكی و همینطور مصرف مكمل ویتامین دی می تواند شاخصهای عملكرد ریوی و میزان عملكرد هوازی بیماران آسمی را بهبود بخشد.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، بیماری های مزمن ریوی از شایع ترین بیماری هایی هستند كه باعث از كار افتادگی و مرگ و میر گسترده در جوامع بشری می شوند؛ در این میان یكی از شایع ترین بیماری های مزمن آسم است كه به علت اختلالات دستگاه تنفسی روی می دهد. علت ریشه های بیماری آسم معلوم نیست اما امروزه به علت تغییر سبك زندگی و غیر فعال شدن جوانان بیماری های غیر واگیر و مزمن مثل آسم و آلرژی نسبت به گذشته در حال گسترش است. محققان در پژوهشی با عنوان" تأثیر مصرف كوتاه مدت مكمل ویتامین دی متعاقب یك جلسه فعالیت فزاینده و پارامترهای تنفسی و تحمل به فعالیت زنان مبتلا به آسم خفیف" این مورد را بررسی كردند.
در این پژوهش كه توسط مریم پرویزی فر، محسن قنبرزاده و سعید شاكریان از دانشكده علوم ورزشی دانشگاه شهید چمران و حشمت الله توكل از دانشكده پزشكی دانشگاه علوم پزشكی جندی شاپور انجام شده، آمده است:
شواهد پژوهشی از تاثیر مطلوب تمرینات هوازی بر برخی عملكردهای ریوی مانند ظرفیت حیاتی و حداكثر تهویه ارادی و دیگر شاخصهای ریوی در گروههای سنی و نژادهای مختلف حكایت دارد. علاوه بر استفاده درمانی از ورزش در بیماران مبتلا به بیماری های تنفسی نظیر آسم برخی محققان بر مصرف مكمل و یك نوع رژیم غذایی موثر بعنوان یك روش درمانی همراه تاكید نمودند.
در این مقاله آمده است: محققان معتقدند احتمالاً به علت اثرات ویتامین دی بر تنظیم سیستم ایمنی ارتباط محكمی بین سطوح ویتامین دی و علائم تنفسی آسم وجود دارد.
نویسندگان این مقاله می گویند: مطالعه آنها از نوع نیمه تجربی و كاربردی بوده و جامعه آماری در این مطالعه شامل تمامی زنان آسمی شهرستان اهواز بوده است. افراد مورد مطالعه با استفاده از روش غربالگری پرونده پزشكی بیماران توسط پزشك متخصص انتخاب شدند. با این روش، تعداد ۵۰ نفر بیمار آسم خفیف كه واجد شرایط عمومی شركت در پژوهش بودند فراخوان و معاینه بالینی شدند، سپس از جمعیت فراخوان شده تعداد ۳۰ نفر در دسترس و علاقه مند به شركت در طرح انجام فعالیتهای ورزشی را پذیرفته و آمادگی خویش را به صورت شفاهی و كتبی اعلام نمودند.
در این پژوهش آمده است: بعد از توضیح اهداف و روش انجام فعالیتهای بدنی از همه افراد مورد مطالعه رضایت نامه كتبی دریافت شد. افراد در یك گروه ۳۰ نفره كه خود هم پیش آزمون خود محسوب می شدند قرار گرفتند. این گروه روزانه یك عدد قرص ویتامین دی با دوز هزار واحد به مدت شش هفته مصرف می كردند و با تهیه فهرستی از غذاهای حاوی ویتامین دی از بیماران خواسته شد این غذاها را مصرف نكنند.
پژوهشگران حداكثر حجم اكسیژن مصرفی بیماران را اندازه گیری كردند. آنها ابتدا مشخصات افراد مورد مطالعه را وارد دستگاه كردند و سپس آزمون های اسپیرومتری برای آنها انجام شد. ترتیب اجرای آزمون های اسپیرومتری به این صورت بود كه ابتدا مانور FVC انجام و سپس آزمون حداكثر تهویه ارادی انجام شد.
در این پژوهش درباره آزمون FVC آمده است: « فرد در این آزمون محكم لب هایش را دور قطعه دهانی می بندد و با حداكثر شدت، بلافاصله پس از یك دم عمیق تا آن جا كه می تواند هوا را سریع و با شدت فوت میكند؛ به صورتی كه بیشترین حجم ریه در ثانیه اول خالی می شود و فرد تا شش ثانیه به فوت كردن به منظور خالی شدن كامل ریه از هوا ادامه می دهد.»
برای اجرای آزمون حداكثر تهویه ارادی هم آزمودنی ها به مدت 12 ثانیه دم و بازدم عمیق و سریع انجام می دادند تا حداكثر تهویه ارادی آنان به دست آمد.
طبق این مقاله «برنامه ورزشی این پژوهش، آزمون هوازی Balk بر روی تردمیل بود كه طی دو مرحله تك جلسه ( پیش از شروع مرحله مكمل و پس از شش هفته مكمل دهی) اجرا شد. ابتدا نحوه انجام آزمون به بیمار آموزش داده شد. بعد از پنج تا 10 دقیقه حركات كششی سبك و گرم كردن، از فرد خواسته شد تا برای اجرای آزمون روی تردمیل قرار گیرد. آزمون شامل 15 مرحله بود كه ابتدا با سرعت 5.5 كیلومتر در ساعت و با شیب صفر شروع می شد؛ سپس در دقیقه دوم، سرعت ثابت و شیب دو درصد زیاد می شد و پس از آن هر یك دقیقه یك درصد به شیب تا زمان خستگی و واماندگی اضافه می شد. سرعت تا آخر تست ثابت بود.»
در بخش پایانی این مقاله آمده است: « نتایج این مطالعه مبین این است كه انجام فعالیت هوازی از راه تقویت عضلات تنفسی و سایر عوامل فیزیولوژیكی می تواند شاخصهای قلبی-تنفسی را بهبود بخشیده و از این طریق سبب تغییر مطلوب در شاخصهای قلبی- تنفسی و تحمل به فعالیت مبتلایان به آسم مزمن شود؛ همینطور مصرف مكمل ویتامین دی می تواند شاخصهای عملكرد ریوی و میزان عملكرد هوازی بیماران آسمی را بهبود بخشد و بعنوان بخشی از برنامه های توان بخشی ریوی بیماران آسمی مد نظر قرار گیرد.»
این پژوهش در نخستین شماره ی بیست و هفتمین دوره ی مجله علمی دانشگاه علوم پزشكی بیرجند انتشار یافته است.
1398/12/20
17:52:38
5.0 / 5
3844
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
NeoPedia