NeoPedia

ساخت كیت تشخیص مبتنی بر تلفن هوشمند برای شناسایی باكتری عامل عفونت ادراری

ساخت كیت تشخیص مبتنی بر تلفن هوشمند برای شناسایی باكتری عامل عفونت ادراری

نئوپدیا: پژوهشگر جوان ایرانی موفق به طراحی و ساخت كیت فلورسانسی ارزان قیمت بر پایه تلفن همراه هوشمند برای تشخیص سریع و دقیق باكتری اشرشیاكلی در نمونه های آبی شد.


نیلوفر امین، دانش آموخته دكتری شیمی تجزیه، در گفت و گو با ایسنا، از ساخت یك نانو كیت بسیار ارزان، سریع و با كاربری آسان آگاهی داد و اظهار داشت: برای اولین بار موفق به ارائه ابزاری بعنوان آزمایشگاه در یك میكروتیوپ شدیم كه قادر می باشد در مدت كمتر از ۲۰ دقیقه باكتری اشرشیاكلی را در نمونه های آب آلوده تشخیص دهد و بصورت كمی و دقیق مقدار آنرا ارزیابی كند.
وی اظهار داشت: این ابتكار عمل جدید درحقیقت یك ایمونو سنسور زیستی منحصربفردی است كه تنها به ۱۰۰ میكرو لیتر از نمونه آب نیاز دارد و بوسیله تلفن همراه و سیستم های ارتباطی آن می توان نتایج به دست آمده را به هر گوشه ای از جهان ارسال كرد.
امین با بیان این كه بیماری های عفونی همچنان تهدید جدی برای سلامت جهانی محسوب می شود، اظهار داشت: باكتری گرم منفی اشرشیاكلی عامل اصلی عفونت های باكتریایی بوده كه عموما بوسیله آب و غذا منتقل می شود. از جانب دیگر عفونت های ناشی از مقاومت دارویی تا سال ۲۰۵۰ انتظار می رود بیماری های كشنده تر از سرطان شمرده شوند (آنها سالانه ۱۰ میلیون نفر را در سراسر جهان از بین خواهند برد) و حدودا ۹۵ درصد از این مرگ و میر در كشورهای كم درآمد و متوسط رخ خواهد داد، مگر اینكه اقدامی كارساز صورت گیرد.
وی ادامه داد: در امتداد مقابله با بیماری های عفونی، دستیابی به تشخیص دقیق و بموقع اغلب بمنظور تصمیم گیری آگاهانه در مورد طرح درمان حایز اهمیت است. تشخیص سریع و دقیق به پزشكان این امكان را می دهد كه درمان مناسب را تجویز كنند و بطور كلی پیش آگهی بیمار را بهبود ببخشند. باتوجه به تكثیر سریع این پاتوژن بیماری زا و شیوع بیماری های ناشی از آن، توانایی تشخیص سریع آن در مراحل اولیه بمنظور حفظ ایمنی غذا و آب و حفاظت از سلامت عمومی بویژه دركشورهای در حال توسعه، بسیار حیاتیست.


این دانش آموخته دكترای شیمی تجزیه افزود: معمولا برای غربالگری و تشخیص باكتری های بیماری زا از روش هایی مثل كشت پلیت، واكنش های زنجیره ای پلیمریزاسیون (PCR ) و تست های الایزا استفاده می شود كه بسیار پیچیده، گران قیمت و زمان بر هستند و باید در محیط آزمایشگاهی صورت گیرد. پس نیاز به فرستادن نمونه به یك آزمایشگاه تشخیص طبی جهت آنالیز دارند بدین سبب پروسه نمونه برداری تا آنالیز بسیار زمانبر خواهد بود.
امین اشاره كرد: بتازگی ایمونوحسگرهای لترال فلو بر پایه سنجش های ایمونوكروماتوگرافی برای تشخیص باكتری ایكلی ارائه شده اند كه از دقت و حساسیت كافی برخوردار نیستند و قابلیت كاربرد در محل را ندارند.
ایشان سپس بهره گیری از خاصیتهای منحصر به فرد نوری نانوكلاسترهای طلا بعنوان پروب فلورسانسی و نانو ذرات طلا و همین طور تهیه آسان و استفاده از تركیبات غیر سمی و دوستدار محیط زیست و قابلیت اتصال این پلت فرم به تلفن همراه هوشمند بمنظور آنالیز مقادیر خیلی كم باكتری موجود در نمونه از خاصیت های منحصر به فرد این روش ذكر كرد.
امین با تاكید بر اینكه این نانوكیت برای تشخیص باكتری ایكلی طراحی شده است، تصریح كرد: كیت طراحی شده یك پلت فرم زیستی است و ما می توانیم با تغییراتی بر روی آن سایر پاتوژن های بیماری زا را از این طریق شناسایی نماییم.
به قول مجری این طرح تحقیقاتی، این پژوهش با راهنمایی پروفسور 'عباس افخمی عقداء' استاد دانشگاه بوعلی سینا همدان و همكاری پروفسور ' آربن مركوچی' مدیر گروه تحقیقاتی بیوسنسور و بیوالكترونیك موسسه ICN۲ دانشگاه اتونومای بارسلونا و دكتر روزلان آلوارز دیدوك انجام شده است.
این پژوهش در ژورنال Analytical Chemistry از انتشارات انجمن شیمی امریكا (ACS) به چاپ رسیده است.
منبع:

1398/12/25
23:02:16
5.0 / 5
3524
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لینک دوستان نئوپدیا
NeoPedia