NeoPedia
پژوهش در سالی كه گذشت،

از داستان ایجاد و انحلال پژوهشكده های دانشگاهی تا تشویقی دانشگاه علامه برای صاحبان مقالات خاص

از داستان ایجاد و انحلال پژوهشكده های دانشگاهی تا تشویقی دانشگاه علامه برای صاحبان مقالات خاص

به گزارش نئوپدیا مدیر امور پژوهشی دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به بازبینی شیوه نامه تشویق مقالات اعضای هیئت علمی این دانشگاه در سال ۱۳۹۸، اظهار نمود: با عنایت به تعطیلی كه در شیوع كرونا پیش آمد نتوانستیم آنرا نهایی نماییم. برپایه این بازبینی، تمركز خویش را بر روی مقالاتی گذاشتیم كه در رتبه بندی های بین المللی دانشگاه اهمیت دارند و مقرر است پژوهشگرانی كه اینگونه مقالات معتبر بین المللی را تولید می كنند مورد تشویق های ویژه ای قرار گیرند.


دكتر امیر زند مقدم در گفت و گو با ایسنا، اظهار كرد: اگر نشریه های مختلفی كه در دنیا وجود دارند را دسته بندی نماییم، هر كدام نمایه های خاصی دارند؛ بعنوان مثال عضو هیئت علمی دانشگاه می تواند مقالات خویش را در مجلاتی با نمایه WoS و اسكوپوس منتشر كند. هر كدام از این نمایه ها، وزن علمی متفاوتی دارند و برای بهبود رتبه ی بین المللی دانشگاه آن چه كه اهمیت دارد انتشار مقالات در نمایه های بین المللی معتبر است. البته، بخش دیگری از موارد مرتبط به بین المللی سازی و ارتقا رتبه بین المللی دانشگاه در كمیته ای تحت عنوان «كارگروه ویژه ارتقا رتبه بین المللی دانشگاه» كه در سال ۱۳۹۹ تشكیل خواهد شد بررسی و برنامه ریزی خواهد شد.
وی با بیان این كه یكی از اقداماتی كه در سال ۱۳۹۸ در دانشگاه علامه انجام شد بازبینی دستورالعمل تاسیس و انحلال واحدهای پژوهشی بود، اظهار داشت: وزارت علوم در سال قبل به همه دانشگاه ها اعلام نمود اگر خواستند مركز تحقیقاتی یا پژوهشكده تاسیس كنند، یا انحلال آنرا اعلام كنند و یا حتی اگر بخواهند واحدهای پژوهشی را در هم ادغام كنند، دیگر با وزارت علوم هماهنگ نكنند و خود هیئت امنای دانشگاه در این خصوص تصمیم گیری كند.
زند مقدم اظهار داشت: درنتیجه دستورالعملی تحت عنوان «دستورالعمل تاسیس و انحلال واحدهای پژوهشی» بوجود آمد. خوشبختانه، دستورالعمل نهایی یك ماه قبل در هیئت امنای دانشگاه تصویب گردید كه از سال ۹۹ در دانشگاه اجرایی می شود و بر طبق آن بازبینی در پژوهشكده ها، مراكز و گروه های پژوهشی دانشگاه خواهیم داشت. از این پس برای تاسیس واحدهای پژوهشی در دانشگاه علامه طباطبایی نیازی به مجوز وزارت علوم نیست و شورای دانشگاه این وظیفه را بر عهده دارد. در كنار این دستورالعمل، باتوجه به اهمیت بیشتر از پیش اعضای هیات علمی پژوهشی و كارهای پژوهشی آنان، شیوه نامه وظایف اعضای هیات علمی پژوهشی دانشگاه هم مورد تصویب قرار گرفت.

شكل گیری واحدهای خدمات پژوهشی در دانشگاه علامه طباطبایی
مدیر امور پژوهشی دانشگاه علامه طباطبایی اظهار نمود: در عین حال، واحدهای خدمات پژوهشی در سال ۱۳۹۸ در دانشگاه علامه طباطبایی شكل گرفته اند كه كار آنها كمك به اعضای هیات علمی در امتداد تولید مقالات بین المللی معتبر است. این مهم حالا با كمك پژوهشكده ترجمه به پیش می رود. در اصلاح ساختار معاونت پژوهشی دانشكده های دانشگاه علامه طباطبایی، واحدهای خدمات پژوهشی، كه هم اكنون با كمك دانشجویان دكتری فعالیت می كند، جزئی از اداره پژوهش دانشكده ها دیده شده كه در صورت تصویب در سال ۱۳۹۹ می تواند خیلی از مشكلات ما را در مورد تولیدات بین المللی حل كند.
وی با بیان این كه یكی از كارهای سال ۹۸ برگزاری كارگاه های اخلاق در پژوهش بود اظهار داشت: اواخر سال ۱۳۹۷ دانشگاه علامه در زمره دانشگاه هایی قرار گرفت كه می توانند كد بین المللی اخلاق به برخی پژوهش ها بدهند. یكی از وظایف كمیته اخلاق، پیش گیری از وقوع تخلف های پژوهشی است، ازاین رو سلسله كارگاه های مختلفی در همین راستا در سطح دانشجویان، اعضای هیئت علمی و حتی معاونان و مدیران پژوهشی دانشگاه ها انجام شد كه امید داریم در سال ۱۳۹۹ این كارگاه ها به صورت فراگیرتر برگزار شوند.

قطب های علمی كشوری
این عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی بیان نمود: در سال ۱۳۹۸ شیوه نامه هسته های پژوهشی هم از لحاظ به روز شدن و هم از لحاظ ارزش تولیدی كه هسته های پژوهشی باید داشته باشند بازبینی شده و هم از جنبه پرداختی مورد بررسی قرار گرفته است. هم اكنون در دانشگاه علامه طباطبایی ۴۸ هسته پژوهشی فعال وجود دارد و ۱۱ هسته پژوهشی در حال تاسیس هستند. هر عضو هیئت علمی اگر شرایط مشخصی را احراز كند می تواند یك هسته پژوهشی سه ساله ایجاد كند؛ یعنی طی سه سال بر حوزه خاصی تمركز می كند و بر روی آن تحقیق می كند. تعهداتی هم می دهد كه هر سال تعداد مشخصی مقاله یا كتاب عرضه خواهدنمود.
زند مقدم در ادامه با اشاره به مشخص شدن قطب های علمی در سال ۱۳۹۸ اظهار داشت: یكی از مواردی كه در اسفند ۹۷ از جانب وزارت علوم به ما ابلاغ گردید، تقسیم بندی قطب های جدید علمی بود كه عملا در سال ۱۳۹۸ شكل گرفت. دانشگاه علامه طباطبایی صاحب پنج قطب علمی كشوری است. در تقسیم بندی جدید، دانشگاه علامه قطب ریاضیات مالی، مدیریت تكنولوژی و نو آوری، رویكرد نهادی به اقتصاد ایران، دولت پژوهی و ارتباطات و رسانه است. سال ۱۳۹۸ شروع كار این قطب ها بود و وزارت علوم برای این قطب ها مبالغی را مشخص و به دانشگاه پرداخت كرد.
مدیر امور پژوهشی دانشگاه علامه طباطبایی افزود: با اینكه همه این قطب ها به اندازه یكدیگر پیش نرفتند اما یكی از برنامه های جدی ما برای سال ۱۳۹۹ این است كه این قطب ها را فعال تر و شكوفا نماییم.

همایش ها و نشست هایی كه معضلی را حل نمی كنند كم می شوند
عضو هیئت علمی دانشكده ادبیات و زبان های خارجی دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به برگزاری نشست هایی برای حل مشكلات كشور در این دانشگاه اظهار داشت: ما در سال های اخیر نشست هایی در دانشگاه علامه طباطبایی با عنوان كمك به حل مسائل كشور داشتیم. این نشست ها به تهیه سفارش های سیاستی برای نهادهای حاكمیتی منجر می شود. برگزاری این نشست ها در سال ۱۳۹۸ هم ادامه پیدا كرد. موضوعات اجتماعی، اقتصادی و آموزشی به ترتیب سه مبحث مهمی بودند كه بیشترین نشست ها به آنها اختصاص داده شد. در كنار فعال تر كردن این نشست ها در سال ۹۹ برنامه ریزی كرده ایم كه همایش ها و نشست هایی را كه عملا معضلی را حل نمی كنند كم نماییم.
وی افزود: بعضی از این همایش ها هر چند سال یك مرتبه برگزار می گردد كه این همایش ها به قوت خود برگزار می گردند. برخی دیگر از همایش ها باتوجه به نیاز كشور یا یك نیاز خاص پژوهشی برپا می شوند كه آنها هم حذف نخواهند شد اما اگر برنامه هایی كه برپایه سلیقه شخصی افراد راه اندازی می شوند مبتنی بر نیاز نباشد، از این پس وقت و هزینه ای برای آن صرف نمی شود؛ چون كه همایش ها و نشست ها حتما باید خروجی داشته باشند. خروجی آنها باید باتوجه به مسائل روز كشور باشد و در امتداد سیاست های پژوهشی دانشگاه به پیش رود.
به نقل از مدیر امور پژوهشی دانشگاه علامه طباطبایی در سال ۱۳۹۸ بعضی از استادان این دانشگاه باتوجه به مشكلاتی كه در حوزه نرخ ارز و گذراندن فرصت های مطالعاتی در كشورهای خارجی وجود داشت، متقاضی استفاده از فرصت های مطالعاتی داخلی شدند كه بنظر می رسد روند استقبال از فرصت مطالعاتی داخلی در سال ۱۳۹۹ رو به افزایش باشد.

عملیاتی شدن آزمایشگاه علوم شناختی در سال ۱۳۹۹
زند مقدم با اشاره به تاسیس آزمایشگاه علوم شناختی در سال ۱۳۹۸ در دانشگاه علامه طباطبایی اظهار داشت: در سال ۹۹ خبرهای بیشتری از این آزمایشگاه، شنیده خواهد شد. تكمیل و تجهیز این آزمایشگاه همچنان ادامه دارد. ستاد علوم شناختی معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری و معاونت پژوهشی وزارت علوم در توسعه این آزمایشگاه به دانشگاه علامه كمك كرده اند. محققان رشته های روان شناسی، تربیت بدنی، زبان شناسی، ... می توانند در این آزمایشگاه فعالیت كنند. این آزمایشگاه از سال ۱۳۹۹ عملیاتی می شود و در آن بر روی پژوهشگران این حوزه باز خواهد بود.
وی با بیان این كه كمیسیون اعتبارسنجی مجلات دانشگاه علامه طباطبایی در سال ۱۳۹۸ به صورت رسمی شكل گرفت اظهار داشت: از شروع سال ۱۳۹۹ این كمیسیون با شرح وظایف دقیق تری فعالیت می كند و وظیفه آن این است كه به اعتبارسنجی تمامی تولیدات دانشجویان و اعضای هیئت علمی كمك نماید و فهرست نشریات معتبر را سالانه منتشر كند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی درباره بخشنامه مقابله با تخلفات علمی اظهار داشت: به تازگی بخشنامه جدیدی از وزارت علوم به دانشگاه ها در مورد مبارزه با تقلب علمی ابلاغ گردید. ما از گذشته كارگروه مقابله با تخلفات علمی را در دانشگاه علامه دایر كرده بودیم. در واقع، با بخشنامه وزارتی كارهای این كارگروه ساختارمند می شود و می تواند بعنوان یكی از كارگروه های اصلی معاونت پژوهشی فعالیت كند. البته، رویكرد ما دراین زمینه پیشگیرانه است ولی در كنار آن سازوكار قانونی جهت بررسی عملكرد متخلفان علمی تعیین خواهد شد.

طرح های مشترك دانشگاه با جامعه یا صنعت
مدیر امور پژوهشی دانشگاه علامه طباطبایی در انتها در پاسخ به سوالی درباره آورده ی مالی طرح های مشترك دانشگاه علامه طباطبایی با صنعت و جامعه اظهار داشت: هر طرح مشترك با صنعت و جامعه 10 درصد به اصطلاح بالاسری برای دانشگاه دارد. رقم قراردادها باید بسیار بالا باشد كه بتوان آنرا منبع درآمدی برای دانشگاه به حساب آورد. البته در هنگام رتبه بندی، وزات علوم جمع كل قراردادها را لحاظ می كند. ما طرح های مشترك با جامعه یا صنعت را بیشتر بعنوان اعتباری برای دانشگاه و اعضای هیئت علمی به حساب می آوریم نه منبع در آمد، به این معنا كه جامعه و صنعت دانشگاه علامه طباطبایی را بعنوان یكی از اصلی ترین مراجع پژوهشی در آن حوزه مورد نظر شناخته و در نتیجه به آن اعتماد كرده و پژوهش های مورد نیازش را به آن دانشگاه واگذار كرده است. در مورد سال ۱۳۹۹ هم باید گفت، رابطه بیشتر با جامعه و صنعت، افزایش تعداد و مبالغ قراردادها و هم اصلاح ساختار معاونت پژوهشی در این عرصه همچون برنامه های معاونت پژوهشی است.1399/01/07
12:05:18
5.0 / 5
3223
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
NeoPedia