NeoPedia
مرور یافته های یك پژوهش؛

تأثیر صدای طبیعت بر بیمارانی كه در كما به سر می برند

تأثیر صدای طبیعت بر بیمارانی كه در كما به سر می برند

به گزارش نئوپدیا حوادث به انواع و شكل های مختلف، می توانند باعث رسیدن صدمه به بدن شده و گاه، شخص را در شرایط سخت، به اغما یا به اصطلاح پزشكان، به كما ببرند. چنین بیمارانی برای خروج از این حالت، علاوه بر رسیدگی های معمول پزشكی، به تحریكات حسی هم نیاز دارند. محققان، استفاده از صدای طبیعت را روشی مفید در این رابطه می دانند.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، آسیب های تروماتیك مغزی باعث بروز تغییرات جسمی و عقلی، احساسی، اجتماعی و شغلی در فرد می شوند. بر مبنای تخمین ها، سالانه یك و نیم میلیون نفر به سبب ضربات مغزی می میرند و میلیون ها نفر هم پس از صدمه تروماتیك مغزی به درمان های اورژانسی نیاز پیدا می كنند. در میان عوامل مرگ ومیر در ایران صدمات مغزی در رتبه دوم است و ایران در زمینه بروز سوانح و تصادفات در زمره اولین كشورهای جهان قرار دارد. در سال های اخیر به سبب ارتقای روش های تشخیصی احیا و مدیریت بالینی، میزان مرگ به دنبال صدمات شدید سر كاهش فراوانی یافته است، اما این پیشرفت ها بازگشت بیماران به شرایط پیش از صدمه را ضمانت نمی كند.

كما به قول متخصصان، از عوارض صدمه تروماتیك مغزی است كه عمیق ترین حالت بیهوشی بشمار می رود. هر چه طول مدت كما بیشتر باشد، احتمال بازگشت بیماران به شرایط پیش از صدمه كاسته می شود، بر همین مبنا مراقبت های پرستاری شایسته از این بیماران از اصول ضروری بهبود آنان شمرده می شود. بیماران گرفتار كمای تروماتیك در مقایسه با سایر بیماران به مراقبت جامع تری نیاز دارند، چونكه اگر طی ۴ تا ۶ هفته بیدار نشوند، وارد مرحله نباتی می شوند. بر این اساس بازتوانی بالینی آنان باید بلافاصله پس از صدمه در عرض ۷۲ ساعت شروع شود و با استفاده از تحریكات حسی هدفمند، ادامه یابد.

محققان كشور در جهت بهبود وضعیت چنین بیمارانی و تحت شیوه های معروف به طب مكمل، تلاش كرده اند در یك مطالعه پژوهشی و با استفاده از حس شنوایی بیماران، تحریكات مورد نظر را روی آنها اعمال كنند.
در این تحقیق كه توسط پژوهشگران دانشگاه علوم پزشكی و خدمات بهداشتی درمانی ایران انجام شده است، تاثیر صدای طبیعت بر سطح هوشیاری و وضعیت فیزیولوژیك بیماران گرفتار كما مورد بررسی واقع شده است.
این تحقیق، روی ۶۰ بیمار گرفتار كمای تروماتیك در بیمارستان های شهدای هفتم تیر تهران و امام حسین (ع) شاهرود انجام شد و در آن، برای بیماران، صدای طبیعت برای مدت دو هفته به صورت روزی دو بار و در هر نوبت برای ۳۰ دقیقه پخش گردید.
نتایج این اقدامات نشان داد كه صدای طبیعت باعث افزایش سطح هوشیاری و كاهش زمان كما و كاهش فوری و كوتاه مدت شاخصهای فیزیولوژیك بیماران می شود.
به قول طاهره نجفی، پژوهشگر گروه آموزشی مراقبت های ویژه و تكنولوژی گردش خون دانشكده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشكی و خدمات بهداشتی درمانی ایران و همكارانش، «تعداد بیمارانی كه با استفاده از این روش به هوشیاری كامل رسیدند، به صورت مفهوم داری بالا بود. ضمناً بلافاصله پس از مداخله فوق، میانگین نبض، فشارخون سیستول و فشار متوسط شریانی در بیماران پایین آمد».
این محققان می گویند: «افزایش سطح هوشیاری بعنوان شاخصی از بهبود سیر بیماری در بیماران بدحال به خصوص به دنبال ضایعات مغزی مطرح می شود. بر این اساس هر نوع مراقبت و مداخله ای كه منجر به افزایش سطح هوشیاری این بیماران شود می تواند پیش آگهی بیماری را ارتقا دهد. یافته های این پژوهش هم مبین تاثیر فوری مداخله پخش صدای طبیعت بر شاخصهای فیزیولوژیك است، هرچند با گذشت زمان تاثیر این مداخله از بین می رود، ازاین رو نیاز است این كار با فاصله كم برای بیماران انجام شود».
بر مبنای اطلاعات به دست آمده از این تحقیق جالب كه در فصل نامه «طب مكمل» انتشار یافته اند، می توان از صدای طبیعت بعنوان روشی آسان و كم هزینه در افزایش سطح هوشیاری هرچه سریع تر بیماران گرفتار كمای تروماتیك در بخش مراقبت های ویژه بهره برد.
نجفی و همكارانش در انتها اشاره كرده اند: «در این راستا، می توان به پرستاران و حتی اعضای خانواده بیمار در فراهم كردن تحریك حسی هدفمند با استفاده از صدای طبیعت آموزش داد. همینطور پیشنهاد می شود مسؤلان مراكز درمانی زیربناهای لازم ازجمله تجهیزات اجرای مداخله برای بیماران گرفتار كمای تروماتیك در بخش های بیمارستانی را فراهم كنند».1399/01/11
23:31:56
5.0 / 5
3349
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
NeoPedia