NeoPedia
پژوهشگران بررسی كردند

تأثیر پیلاتس و ویتامین E بر سندرم متابولیك

تأثیر پیلاتس و ویتامین E بر سندرم متابولیك

به گزارش نئوپدیا نتایج یك پژوهش نشان می دهد، پیلاتس و مصرف ویتامین E می تواند باعث كنترل برخی شاخصهای سندرم متابولیك در دختران نوجوان دارای اضافه وزن شود.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، سندروم متابولیك بعنوان یك عامل خطر ساز بیماری های قلبی عروقی و دیابت به حساب می آید كه از دوران كودكی آغاز و در نوجوانی و بزرگسالی علایم آن مشخص می شود. نوجوانان دارای سندرم متابولیك چاق بوده و ۲۵.۲ درصد آنها اضافه وزن داشته اند.
علایم سندروم متابولیك در نوجوانان به خصوص در دختران در حال افزایش می باشد به صورتی كه عوامل اجتماعی، سطح فعالیت بدنی، رژیم غذایی و جنسیت همچون عوامل موثر بر آن به حساب می آید. محققان در پژوهشی با عنوان" تأثیر تمرین پیلاتس به همراه مصرف ویتامین E بر برخی شاخصهای سندرم متابولیك در دختران نوجوان دارای اضافه وزن" این مورد را بررسی نموده اند.
بر مبنای آنچه در این مقاله كه توسط فهیمه كریمی، كارشناس ارشد فیزیولوژی ورزشی آموزش و پرورش شهرستان محلات، دكتر مهدی مرادی، استادیار گروه فیزیولوژی ورزشی دانشگاه آزاد واحد اراك و دكتر بهروز بقایی دكترای تخصصی فیزیولوژی ورزشی قلب و عروق و تنفس از دانشگاه آزاد واحد جلفا نگاشته شده، آمده است: « این مطالعه نیمه تجربی و كارآزمایی بالینی سه گروهه شاهددار تصادفی شده، در سال ۱۳۹۴ بر روی ۳۰ نفر از دختران ۱۸-۱۵ سال شهرستان محلات انجام شد.»
محققان بعد از بررسی خصوصیت های جسمی آزمودنی ها، آنها را به سه گروه تمرینات منتخب پیلاتس، تمرینات منتخب پیلاتس و مصرف ویتامین E( كپسول ۴۰۰ میلی گرمی، هر شب یك عدد قرص پس از صرف شام) و گروه كنترل تقسیم كردند.
طبق آنچه اعلام شده «جهت بررسی سطح پایه نیمرخ لیپیدی و گلوكز، نمونه خون وریدی بعد از ۱۴-۱۲ ساعت ناشتایی یك روز پیش از شروع تمرین دریافت شد. سپس آزمودنی های هر سه گروه در برنامه مشخص هر گروه شركت كردند. به والدین گروه دریافت كننده مكمل كپسول ویتامین E داده شد تا در منزل به آزمودنی ها بدهند.»
نویسندگان این مقاله می گویند: «پس از آخر شش هفته، فشار خون سیستولی و دیاستولی و نسبت كمر به باسن، اندازه گیری شد و همینطور نمونه خون وریدی یك روز بعد از آخرین جلسه تمرین به صورت ناشتا جهت تعیین سطح گلوكز و سطح نیمرخ لیپیدی دریافت شد.»
در این پژوهش آمده است: «در گروه تمرین پیلاتس+ ویتامین E، مقادیر LDL، HDL و تری گلیسیرید تغییر معناداری نداشتند اما مقادیر كلسترول، گلوكز و نسبت كمر به باسن كاهش معناداری یافت. در گروه تمرین پیلاتس مقادیر LDL، تری گلیسرید، كلسترول، گلوكز و نسبت دور كمر به باسن كاهش معناداری یافت اما مقدار HDL تغییر معناداری نداشت. در گروه كنترل هم مقادیرLDL، HDL، تری گلیسیرید، كلسترول و نسبت دور كمر به باسن تغییر معناداری نداشت.»
نویسندگان این مقاله در انتها معتقدند: «تمرینات منتخب پیلاتس، منجر به كنترل برخی شاخصهای سندرم متابولیك همچون چربی های خون و گلوكز در دختران نوجوان دارای اضافه وزن می شود. از جانب دیگر استفاده از ویتامین E به همراه تمرینات منتخب پیلاتس هم منجر به تاثیرات مشابهی می شود و تفاوت مفهوم دار از این نظر وجود ندارد بر همین مبنا می توان دریافت شركت در تمرینات منتخب پیلاتس به تنهایی و یا همراه با ویتامین E می تواند منجر به بهبود بعضی از شاخصهای سندرم متابولیك شود»
این مقاله در سومین شماره بیست و یكمین دوره ی مجله زنان مامایی و نازایی ایران انتشار یافته است.1399/01/13
19:42:44
5.0 / 5
3232
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
NeoPedia