NeoPedia
پژوهشگران بررسی كردند

راهی برای كاهش علایم سندرم قبل از قاعدگی

راهی برای كاهش علایم سندرم قبل از قاعدگی

نئوپدیا: نتایج یك پژوهش نشان میدهد عصاره ˮبومادرانˮ بر روی علایم سندرم قبل از قاعدگی و شدت درد اثر دارد و موجب كاهش علایم می شود.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، یكی از مسائل شایع كه با عملكرد تولیدمثل زنان ارتباط دارد سندرم قبل از قاعدگی یا PMS است.
سندرم قبل از قاعدگی مجموعه ای از علایم نامطلوب است كه بطور مداوم در یك دوره ی پیش از قاعدگی ایجاد و پس از قاعدگی ناپدید می شود. مطالعات زیادی بر روی تاثیر داروهای گیاهی بر روی علایم سندرم قبل از قاعدگی انجام شده است.
پژوهشگران در پژوهشی با عنوان "بررسی تاثیر عصاره گیاه بومادران بر سندرم قبل از قاعدگی در دانشجویان دختر ساكن در خوابگاه دانشگاه علوم پزشكی قزوین" این مساله را بررسی نموده اند.
در این پژوهش آمده است: « سندرم قبل از قاعدگی با بروز علایم جسمانی و روانی متغیر و عودكننده ای هم راه است كه ۷ الی ۱۴ روز پیش از قاعدگی به وجود آمده و با شروع قاعدگی تخفیف می یابد. علایم این سندرم را به دو دسته علایم فیزیكی و روانی تقسیم می كنند.»
پژوهشگران می گویند: « از علایم فیزیكی این سندرم می توان به سردرد، نفخ، حساسیت سینه ها، درد مفاصل و عضلات، خستگی، تشنگی، كمبود انرژی و تغییر در اشتها اشاره نمود. از علایم روانی PMS مواردی مانند اضطراب، افسردگی، عصبانیت یا تحریك پذیری بدون دلیل، دوره های گریه، اشكال در تمركز، پرخاشگری و تمایل به خودكشی را می توان نام برد.»
بر طبق آن چه در این مقاله آمده« این مطالعه به صورت كارآزمایی بالینی تصادفی دو سو كور بر روی دانشجویان مونث مجرد ساكن در خوابگاه دانشگاه علوم پزشكی قزوین در سال ۱۳۹۵ انجام شده است. كلیه دانشجویان چهار خوابگاه مجردی دخترانه شامل ۹۰۰ نفر بعنوان جامعه پژوهش در نظر گرفته شدند با احتساب شیوع ۴۰ درصدی سندرم قبل از قاعدگی حجم نمونه برای هر یك از گروه های مداخله و شاهد حدودا ۱۶۷ نفر در نظر گرفته شد. نمونه ها به روش تخصیص تصادفی به یكی از دو گروه مداخله و شاهد تخصیص داده شدند.»
طبق این پژوهش «پس از شناسایی و ورود افراد مبتلا به PMS با بهره گیری از فرم تشخیص موقت PMS، آزمون افسردگی یك در اختیار آنها قرار داده شد. در این پرسشنامه ۲۱ سوال مطرح گردیده است. فرم ثبت روزانه علایم PMS فرمی استاندارد شامل ۱۹ علامت است و دارای استاندارد جهانی است. در این مطالعه جهت بررسی شدت درد قاعدگی از معیار آنالوگ بینایی كه شامل نواری ۱۰ سانتی متری است، استفاده شده است.»
نویسندگان این مقاله می گویند: « طی ۱۴ روز پیش از زمان شروع قاعدگی بعدی، برای گروه مداخله یك لیوان متوسط(۲۰۰ سی سی) عصاره گیاه بومادران حاوی ۳۰۰ میكروگرم ماده موثر ساخت شركت گل داروی قزوین(سه بار در روز به مدت ۷ روز آخر فاز لونتال) استفاده شد و برای گروه شاهد یك لیوان آب تهیه شده از آب و كمی شكر كه روی درپوش آن یك قطره عصاره گیاه بومادران ریخته شده بود (تا از لحاظ بو شبیه باشند) مورد استفاده قرار گرفت.»
پژوهشگران در این مقاله می گویند: « نتایج مطالعه حاضر نشان داد كه عصاره بومادران بر روی علایم سندرم قبل از قاعدگی اثر مثبت دارد و موجب كاهش این علایم می شود. همین طور نتایج این مطالعه نشان داد كه عصاره بومادران بر روی میزان شدت درد سندرم پیش از قاعدگی اثرگذار می باشد و موجب كاهش آن می شود.»
پژوهشگران این مقاله كه در ضمیمه پاییز ۱۳۹۸ فصلنامه علمی پژوهشی گیاهان دارویی انتشار یافته است، مهری كلهر از گروه بهداشت باروری دانشگاه علوم پزشكی قزوین، سمانه یوسف لو از گروه مامایی دانشگاه علوم پزشكی زنجان، بهروز كاوه ئی از گروه آمار سازمان سنجش آموزش كشور، فاطمه محمدی از گروه سالمندشناسی دانشكده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشكی قزوین و هما جوادی از گروه مامایی دانشگاه علوم پزشكی قزوین هستند.
منبع:

1399/01/30
22:13:58
5.0 / 5
3345
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
NeoPedia