NeoPedia
با هوش مصنوعی؛

پژوهشگر ایرانی 31 داروی كاندیدای درمان كرونا را شناسایی كرد

پژوهشگر ایرانی 31 داروی كاندیدای درمان كرونا را شناسایی كرد

نئوپدیا: یك پژوهشگر ایرانی و همكارانش در انگلیس با بهره گیری از هوش مصنوعی 31 داروی كاندیدای درمان كووید 19 را شناسایی كرده اند.


به گزارش نئوپدیا به نقل از کمبریج ایندپندنت، یک شرکت در کمبریج انگلیس لیستی از ۳۱ دارو را شناسایی کرده که الان تأیید شده یا در مراحل آخر آزمایش های بالینی قرار دارند و گزینه های احتمالی برای درمان کووید ۱۹ به حساب می آیند. این شرکت AI VIVO نام دارد و پیمان گیفانی پژوهشگر ایرانی و دانشیار ارشد پژوهشی دانشگاه کمبریج، مؤسس و مدیر ارشد آن است.
AI VIVO با بهره گیری از روش فنوتیپی مبتنی بر هوش مصنوع، خاصیت های قابل بررسی ۹۰ هزار ترکیب دارویی را در ۱۵ روز ارزیابی کرده است. همین طور شرکت مذکور در مرکز نوآوری زیستی واقع در پاک علوم کمبریج قرار دارد و با کمک نمونه های واقعی از سلول های مبتلا به کووید ۱۹ مدل «تأثیرگذاری ویروس بر ریه ها» را ساخته است. در مرحله بعد یک موتور پیش بینی ۳۱ دارو را برای درمان کووید ۱۹ کاندیدا کرد. این داروها حدود ۰.۰۵ درصد از درمان هایی هستند که تابحال مورد بررسی قرار گرفته اند. «دیوید کلیوی» یکی از سرمایه گذاران این شرکت می گوید: ما درباره آزمایش داروهایی که در صدر این لیست هستند با برخی از سازمان های دولتی و داروسازی مذاکره کردیم. این داروها شاید به مقابله با ویروس کرونا کمک کنند. حالا ما اطلاعات حیاتی در اختیار داریم. بسیار مهمست که این داروها را با سرعت آزمایش نماییم. میان داروهای شناسایی شده توسط این شرکت اسامی آشنایی نیز دیده می شود، مانند کلروکین (داروی ضد مالاریا)، دگزامتازون، سیرولیموس (یک داروی سرکوب سیستم ایمنی)، تاکرولیموس (داروی سرکوب سیستم ایمنی)، تالیدومید (داروی سرطان). پیمان گیفانی می گوید: ما تعدادی از محققان زیست شناس مولکولی، داروساز سیستمی، مهندس کنترل و کارشناسان یادگیری ماشینی هستیم و معتقدیم شناسایی تغییرات فنوتیپی در وضعیت بیماری کلیدی برای یافتن درمان مؤثر است. وی در ادامه اضافه کرد: دانش ما درباره ویروس کووید ۱۹ اندک است. تأثیر آن بر بافت های بدن نیز همچنان تحت بررسی است. این امر دانش ما درباره آنکه ویروس کووید ۱۹ چه بافت هایی را هدف می گیرد محدود می کند. همین طور این روند بدان معنا است که روش فنوتیپیAI VIVO مسیری قدرتمند و منطقی برای کشف داروی کووید ۱۹ است.


منبع:

1399/02/08
14:10:23
5.0 / 5
3135
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
لینک دوستان نئوپدیا
NeoPedia