NeoPedia
در قالب یك پژوهش بررسی شد

تاثیر ضد باكتریایی تركیب چند گیاه دارویی

تاثیر ضد باكتریایی تركیب چند گیاه دارویی

نئوپدیا: نتایج یك پژوهش نشان میدهد عصاره های آبی و الكلی تركیب چهار گیاه برگ مورد، برگ حنا، پوست گردو و پوست حنا بر روی بعضی از باكتری ها دارای اثر ضدباكتریایی است.به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، میکروارگانیسم ها دارای نقش مهمی در ایجاد بیماری های انسان هستند. مرگ و میر فراوان ناشی از این عوامل، همیشه بشر را بر آن داشته تا به دنبال راه هایی برای مقابله با میکروارگانیسم ها باشد. امروزه استفاده از گیاهان دارویی، رو به فزونی دارد؛ برای اینکه گیاهان دارویی آثار سوء کمتری نسبت به داروهای شیمیایی دارند. پژوهشگران در پژوهشی با عنوان بررسی خاصیت ضدمیکروبی و آنتی اکسیدانی عصاره های آبی و الکلی ترکیب چند گیاه دارویی (حنا، پوست گردو، پوست انار و مورد) بر روی برخی باکتری های گرم مثبت و منفی" این مساله را بررسی نموده اند.

در این پژوهش که توسط سیمین خسروی، زهرا رضایتمند و مژگان قیاسیان از دانشگاه آزاد اسلامی واحد فلاورجان انجام شده، آمده است: «در گذشته خیلی از گیاهان دارویی برای رنگ آمیزی مو مورد استفاده قرار می گرفتند. بر همین اساس، در این تحقیق خاصیت ضدباکتریایی برخی از این گیاهان را مورد آزمایش قرار دادیم. در تحقیق حاضر، چهار نوع گیاه شامل برگ مورد، برگ حنا، پوست گردو و انار که برای رنگ کردن مو به صورت سنتی استفاده می شوند، انتخاب شدند. گیاهان انتخاب شده برای درمان بیماری های مختلف به کار می روند و آثار ضدباکتریایی آنها در مطالعات مختلفی نشان داده شده ولی تابحال اثر ترکیب این گیاهان گزارش نشده است.

نویسندگان این مقاله در این تحقیق اثر ترکیب گیاهان فوق را بر روی بعضی از باکتری های گرم مثبت و منفی مانند استافیلوکوکوس آرئوس، استافیلوکوکوس اپیدرمیدیس، باسیلوس سابتیلیس، اشرشیاکلای و سودوموناس آئروژینوزا مورد ارزیابی قرار دادند.

بر اساس آن چه در این مقاله آمده است، باکتری اشرشیاکلای به صورت عادی در دستگاه گوارش انسان زندگی می کند و معمولا بیماری زا نیست، ولی سویه های خاصی از این باکتری تحت شرایط خاص می توانند بیماری های مختلفی ایجاد کنند. باسیلوس سابتیلیس فقط در بیمارانی که به ضعف پاسخ ایمنی شدید گرفتار هستند، می تواند عامل بیماری زایی باشد و می توان از آن در اشخاص سالم بعنوان یک پروبیوتیک بهره برد و به ندرت موجب مسمومیت غذایی می شود.

نویسندگان این مقاله می گویند: «استافیلوکوکوس اپیدرمیدیس بوسیله پروتئین های سطحی خود، به پروتئین های خونی و ماتریکس خارج سلولی متصل می شود و با ایجاد بیوفیلم بر روی کانترهای درون عروقی و پروتزهای پزشکی مانند مبتلایان به دیالیز، سبب عفونت می شود.»

در بخش دیگری از این مقاله آمده است: «استافیلوکوکوس آرئوس نیز باکتری ای است که می تواند مسمومیت غذایی ایجاد کند. سودوموناس آئروژینوزا نیز زمانی بیماری زا است که به محیط های عاری از دفاع طبیعی وارد شود.»

در این مقاله بیان شده است: «گیاه حنا، مورد، انار و گردو از اطراف باغ بهادران در مرداد ماه سال 1396 جمع آوری شد و پس از جمع آوری، برگ گیاه حنا و مورد و پوست انار و گردو در یک مکان خشک و فاقد نور قرار گرفتند و بعد از خشک شدن در آسیاب پودر شدند و برای تهیه عصاره ها مورد استفاده قرار گرفتند. نمونه های باکتریایی نیز به صورت لیوفیلیزه از سازمان ملی پژوهش های علمی و صنعتی ایران تهیه شدند.»

پژوهشگران بعد از تهیه عصاره متانولی و عصاره آبی و همین طور سوسپانسیون باکتری اثر ضدباکتریایی عصاره الکلی و آبی را بررسی کردند.

در این پژوهش آمده است: «بر اساس نتایج مطالعه حاضر، عصاره های آبی و الکلی ترکیب چهار گیاه برگ مورد، برگ حنا، پوست گردو و پوست حنا بر روی بعضی از باکتری های گرم مثبت مانند استافیلوکوکوس آرئوس، استافیلوکوکوس اپیدرمیدیس، باسیلوس سابتیلیس و بعضی از باکتری های گرم منفی مانند اشرشیاکلای و سودوموناس آئروژینوزا دارای اثر ضدباکتریایی است.»

این پژوهش در سی وششمین شماره ی نهمین دوره فصلنامه علمی پژوهشی بیولوژی کاربردی انتشار یافته است.

منبع:

1399/03/04
15:08:30
5.0 / 5
2641
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
NeoPedia