NeoPedia

حمایت معاونت علمی از كسب وكارهای مشاركتی

حمایت معاونت علمی از كسب وكارهای مشاركتی

به گزارش نئوپدیا معاونت علمی و فناوری اعلام نمود از كسب و كارهای اقتصاد اشتراكی حمایت می كند.به گزارش نئوپدیا به نقل از معاونت علمی و فناوری، مهدی محمدی دبیر ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال اظهار داشت: یکی از زوایای پنهان اقتصاد در دنیا را می توان وجه اشتراکی بودن آن دانست. اقتصاد اشتراکی که نقشی تأثیرگذار در شکل گیری کسب وکارهای جدید دارد. ما از شکل گیری و ادامه فعالیت کسانی که به حوزه اقتصاد اشتراکی ورود کنند حمایت می نماییم.
دبیر ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری اضافه کرد: این نوع از اقتصاد مردم را به شریک شدن در دارایی هایشان ترغیب می کند. این که بتوانند برای توسعه کسب وکار خود داشته هایشان را با هم به اشتراک گذارند و از این فضای به وجود آمده جمعی به خوبی بهره ببرند.
به گفته محمدی، ظرفیت اقتصاد اشتراکی سبب شده تا کسب وکارهای فردی و خانگی ایجاد شود تا هم برای افراد درآمد ایجاد شود و هم کیفیت زندگی مردم از راه به اشتراک گذاری دارایی هایشان افزایش یابد.
وی تصریح کرد: اقتصاد اشتراکی در واقع نسخه پیشرفته قرض دادن به دیگری است. به این معنا که در این نوع از کسب وکارها، همه اتفاقات حول محور قول و قرارهای افراد مشارکت کننده می چرخد. در این نوع از فعالیتهای اقتصادی مالکیت شخصی جای خویش را به اشتراک گذاری دارایی های مادی و محصولات می دهد. این اقتصاد دامنه وسیع کاربردی دارد و ساختارهای غیرانتفاعی، انتفاعی، تعاونی و مبادله تهاتری را در برمی گیرد. اقتصاد اشتراکی دسترسی گسترده به محصولات، خدمات و استعداد را ورای مالکیت شخصی فراهم می آورد، گاهی به آن عدم مالکیت هم می گویند.
دبیر ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به این نکته، بر لزوم توسعه این نوع از اقتصاد در شرایط فعلی کشور تصریح کرد و تصریح کرد: در ستاد مجموعه ای شکل گرفته است تا قوانینی که در حوزه اقتصاد دیجیتال همچون اقتصاد اشتراکی موردنیاز است طراحی شود و این اقتصاد با سرعت بالایی رشد کند.
وی اضافه کرد: مجمع جهانی اقتصاد در گزارشی از عرضه اولین سهام اقتصاد اشتراکی در سال ۲۰۱۹ در دنیا اطلاع داده است و این یعنی جدی بودن مفهوم این نوع از اقتصاد در دنیای مدرن و متکی بر مالکیت های شخصی؛ در ایران هم زمینه برای توسعه این اقتصاد فراهم است اگر همه بازیگرانش با هم و کنار هم برای تسهیل شدن این مسیر حرکت کنند.
محمدی اظهار داشت: اگر بتوانیم کسب وکارهای اشتراکی را در کشور فعال نماییم اساسا بخش بزرگی از ظرفیت های اقتصاد را احیا می نماییم. کسب وکارهای اشتراکی در دنیا با سرعت بالایی در حال رشد هستند و ما هم باید تلاش نماییم از این قافله پر سود عقب نمانیم.

1399/03/12
22:34:23
5.0 / 5
2927
تگهای خبر: خدمات , فناوری , كیفیت
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
NeoPedia