NeoPedia
توسط پژوهشگران داخلی ارائه شد

راهكاری برای رفع مشكلات یك داروی معده

راهكاری برای رفع مشكلات یك داروی معده

به گزارش نئوپدیا محققان دانشگاه كاشان موفق به تلقیح موفقیت آمیز داروی ˮلانزوپرازولˮ با پلیمرها از راه فناوری دی اكسید كربن فوق بحرانی شدند.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، تیم تحقیقاتی در دانشگاه کاشان به سرپرستی دکترغلامحسین صدیفیان، عضو هیات علمی دانشکده مهندسی و با همکاری دکترسیدعلی سجادیان و مهندس آرزو عامری تلاش کردند تا برای نخستین بار در دنیا با استفاده از فناوری دی اکسید کربن فوق بحرانی کار تلقیح این دارو را با موفقیت به انجام رسانند.
دکترصدیفیان در این ارتباط اظهار داشت: امروزه داروی لانزوپرازول به منظور کاهش مقدار اسید تولید شده در معده مورد استفاده قرار گرفته و برای بیماری هایی نظیر زخم معده و روده، بیماری های گوارشی، التهاب مری ساینده و سندروم زولینگر الیسون بکار می رود.
وی با اشاره به اینکه یکی از اشکالات این دارو آن است که حلالیتش در محیط بدن کم بوده و مقدار آن ۰.۰۴۴ میلی گرم بر میلی لیتر است، اضافه کرد: هدف از انجام این پژوهش، افزایش حلالیت این دارو از راه نانو ذره کردن و تلقیح همزمان آن در دو پلیمر محلول در آب است.
صدیفیان تصریح کرد: این روش در زمره فناوری های سبز به حساب می آید که مشکلات روش های سنتی و مرسوم نظیر استفاده از حلال های سمی و سیستم های ناپایدار را به دنبال نخواهد داشت.
وی با اشاره به اینکه در این روش، اندازه ذرات دارو از مقیاس چند میکرومتر به حدود ۱۰۰ نانومتر تقلیل یافته، اضافه کرد: همچون مزایای استفاده از این تکنولوژی، علاوه بر انجام عملیات در دمای پایین، می توان به کاهش زمان فرآیند تلقیح هم اشاره نمود.
دستگاهی که می تواند این فناوری را به ثمر رساند توسط این تیم ساخته شده و در آزمایشگاه سیالات فوق بحرانی و نانوفناوری موجود بوده و جهت انجام امور تحقیقاتی مورد استفاده قرار می گیرد.
بنا بر اعلام روابط عمومی وزارت علوم، صدیفیان در انتها با تشکر از معاونت پژوهشی دانشگاه کاشان تصریح کرد: نتایج این پژوهش، اخیراً در مجله سیالات فوق بحرانی(The Journal of Supercritical Fluids، IF=3.481) در ۱۹ صفحه برای ماه اکتبر ۲۰۲۰ به چاپ رسیده است.
منبع:

1399/04/06
16:21:08
5.0 / 5
2453
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
NeoPedia