NeoPedia

با هدست های واقعیت مجازی گرما و سرما را حس كنید!

با هدست های واقعیت مجازی گرما و سرما را حس كنید!

به گزارش نئوپدیا محققان با افزودن مواد شیمیایی بی بو به هدست های واقعیت مجازی برای نخستین بار كاری كردند كه حس گرما و سرما هم از راه آنها به كاربر منتقل شود.به گزارش نئوپدیا به نقل از دیجیتال ترندز، تاکنون از هدست های واقعیت مجازی برای مسافرت غیرحضوری به مکان های مختلف استفاده می شد. اما انتقال حواس دیگر از این طریق تاکنون ممکن نبوده است. حال با بهره گیری از یک تکنولوژی جدید می توان حس گرما و سرمای محیطی که به صورت سه بعدی در حال نمایش است را به کاربران منتقل کرد.
این تغییر سبب می شود تا بعنوان مثال بتوان در زمان تابش نور خورشید بر روی صورت فرد در یک صحرای سه بعدی مجازی حس گرما را نیز به کاربر مذکور منتقل کرد.
محققان دانشگاه شیکاگو برای ایجاد این تغییر از پمپاژ مواد شیمیایی بی بوی خاصی به اطراف بینی کاربران هدست های واقعیت مجازی بهره برده اند که موجب تغییراتی ویژه در مغز شده و حس گرما و سرما را در اشخاص به وجود می آورد. مواد مذکور گیرنده های خاصی را در مغز موسوم به TRPV۱ درگیر می کنند که عامل ایجاد حس گرمای زیاد در افراد هستند.
مواد مذکور همین طور می توانند گیرنده های سرما در مغز موسوم به TRPM۸ را نیز فعال کنند و پس هدست های واقعیت مجازی بدین شیوه برای شبیه سازی دقیق تر شرایط محیط اطراف قابل استفاده خواهند بود. فعلاً تنها یک نمونه مفهومی از این هدست جهت بررسی های اولیه و آزمایش تولید شده است.


منبع:

1399/04/13
12:37:02
5.0 / 5
2679
تگهای خبر: تكنولوژی , تولید , دانشگاه
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
NeoPedia