NeoPedia

گاو، مرغ و حیوانات دیگر به چه نوعی از كرونا مبتلا می شوند؟

گاو، مرغ و حیوانات دیگر به چه نوعی از كرونا مبتلا می شوند؟

حیوانات مختلف امكان دارد با انواع مختلفی از كرونا ویروس آلوده شوند. محققان موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشكده بهداشت دانشگاه علوم پزشكی تهران مطالعاتی كه در این خصوص انجام شده است را مرور كرده اند.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، محققان موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران بر مبنای شواهد موجود به این پرسش پاسخ داده اند که آیا حیوانات مختلف مانند سگ، گربه، گاو و مرغ هر کدام به نوع خاصی از کرونا مبتلا می شوند یا خیر.
آنها می گویند: ویروس های کرونا، خانواده ای از ویروس های پوشش دار هستند که معمولا با زائده های گلبرگی شکل آراسته شده اند و در نمای میکروسکوپ الکترونی، به شکل تاج خورشیدی هستند. ازاین رو به نام کرونا ویروس (ویروس های تاج دار) شناخته می شوند.
کروناویروس ها از سگ، گربه، اسب، گاو، خوک، بوقلمون، مرغ و انسان جدا شده اند و دارای علایم بالینی هستند که اغلب این علایم گوارشی یا تنفسی است. نوع ویروس و علایم آن در حیوانات مختلف متفاوت می باشد. به صورت مثال، ویروس مشاهده شده در سگ، گربه و خوک از نوع آلفا بوده. علایم آن معمولا گوارشی است.
اسب و گاو به ویروس از نوع بتا مبتلا می شوند که در اسب منجر به علایم گوارشی و در گاو منجر به علایم گوارشی و تنفسی می شود. ویروس از نوع گاما در بوقلمون سبب علایم گوارشی و در مرغ منجر به التهاب تنفسی می شود.
هم اکنون، شواهدی در خصوص این که حیوانات نقش مهمی در انتشار ویروس کووید-۱۹ داشته باشند، وجود ندارد. بر مبنای مطالعات، خطر انتشار کووید-۱۹ از حیوان به انسان پایین بوده اما بر مبنای برخی مطالعات، احتمال انتقال از انسان به حیوان وجود دارد.
مطالعات اخیر نشان می دهند که گربه ها، موش خرمایی و همستر سوری طلایی به صورت آزمایشگاهی می توانند با ویروس آلوده شده و عفونت را در محیط آزمایشگاهی به حیواناتی از گونه های مشابه منتقل کنند. داده ها همینطور نشان می دهند سگ ها می توانند آلوده شوند اما عفونت را به سایر سگ ها منتقل نمی کنند.
تحقیقات دیگری نشان داده اند خوک، مرغ و مرغابی نمی توانند با ویروس کرونای جدید آلوده شوند. بر مبنای شواهد محدود موجود، گاو، گوسفند، اسب و موش هم احیانا نمی توانند با نوع جدید ویروس کرونا آلوده شوند اما موش خرمایی و سمور مستعد مبتلا شدن به عفونت با کووید-۱۹ هستند.
منبع:

1399/05/19
20:55:28
5.0 / 5
1886
تگهای خبر: دانشگاه
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
NeoPedia