NeoPedia
رئیس انجمن ژنتیك مطرح كرد

مهمترین پروژه های ژنتیك كشور

مهمترین پروژه های ژنتیك كشور

به گزارش نئوپدیا رئیس انجمن ژنتیك با تشریح مهمترین پروژه های انجام شده در ایران در رابطه با ژنتیك، اظهار داشت: بعضی از این پروژه ها افق جدیدی در رابطه با سلامت به روی ما می گشاید.به گزارش نئوپدیا به نقل از مهر، دکتر محمود تولایی عصر امروز (چهارشنبه) در چهارمین کنگره بین المللی و شانزدهمین کنگره ملی ژنتیک ایران که به صورت آنلاین در محل دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد، عنوان کرد: برگزاری چنین کنگره هایی حتی در این شرایط به صورت مجازی، تلاش هایی است که به گسترش سلامت کمک می نماید.
وی اضافه کرد: همین طور این اقدامات می تواند به جامعه بشری کمک نماید تا بر بیماری کرونا فائق آییم.
رئیس انجمن ژنتیک ایران اشاره کرد: بشر با تمامی پیشرفت هایی که در ضمن قرن ها داشته هنوز بطور کامل به تمامی رازهای خلقت حتی در حد یک ارگانیسم دست نیافته است، بدین جهت راه طولانی در پیش داریم.
وی با تاکید بر اینکه تمامی منابع ژنتیکی برای این عالم هستی ذخایر ارزشمندی است که تخریب هر یک از این منابع آثار سویی بر اکوسیستم و سایر موجودات می گذارد، عنوان کرد: ذخایر ژنتیکی از مهمترین ارکان برای تامین غذا، سلامت و تامین انرژی بشمار می رود که بدون آن ادامه حیات میسر نخواهد بود.
تولایی اشاره کرد: ایران از انواع اقلیم های گوناگون و تنوع زیستی زیادی برخوردارست و جزو ۱۰ کشور اول دنیا به لحاظ تنوع زیستی شمرده می شود.
رئیس انجمن ژنتیک اضافه کرد: این سرمایه گرانبها امانتی برای نسل حاضر است که حفظ آن برای ارائه به نسل های بعدی از وظایف ما محسوب می شود.
وی با اعلان اینکه این امانتداری جز با تلاش علمی میسر نخواهد بود، عنوان کرد: پروژه ژنوم انسانی یکی از شاهکارهای عرصه علم و فناوری در هزاره سوم شمرده می شود که با هدف توالی یابی ژنوم، توسعه فناوری، کاهش هزینه و افزایش کیفیت استخراج DNA را فراهم نمود.
رئیس انجمن ژنتیک ایران اضافه کرد: پس از پروژه ژنوم انسانی، پروژه های مهم جهانی دیگری مانند N کد با هدف شناخت ساختارهای ویژه، پروژه پروتئین انسانی انجام شد که ما را یک قدم به فهم چگونگی عملکرد ساختار بدن نزدیک تر کرد.
تولایی درباب پروژه های دیگر که در کشور انجام گرفت، اظهار داشت: پروژه دیگری در کشور انجام شد که افق جدیدی در رابطه با بیماری ها، سلامت و مواجهه ما در رژیم های غذایی و سبک های زندگی و چگونگی مواجهه بدن موجودات زنده در مقابل بیماری ها فراهم نمود.
وی اشاره کرد: فناوری های توالی یابی نسل جدید NGS و کریسپر بعنوان دو فناوری کلیدی است که بشر را برای درک بهتر برای تفسیر ژنوم و استفاده از روش های هدفمند درمانی، توانمند کرده است.
وی با اعلان اینکه در چنین شرایطی تلاش علمی هماهنگ برای درک بهتر ساختار سیستم های موجودات زنده، بحث و تبادل نظر و استفاده از روش های مهندسی ژنوم لزوم جدی تری یافته است، اظهار داشت: در واقع فناوری های حوزه ژنومی در ارتقای سلامت و کاهش بروز بیماری های شایع بوسیله غربالگری، پیشگیری و تصمیم گیری های بهینه درمانی نقش مهمی دارند.
رئیس انجمن ژنتیک ایران افزود: همین طور تولید داروها و واکسن های نسل جدید، توجه به کشاورزی و امنیت غذایی، استفاده بهینه از منابع خداداد در اکوسیستم از نقش های مهم تحقیقات ژنومی محسوب می شوند.
تولایی با اعلان اینکه انجمن ژنتیک ایران نیم قرن است که فعالیت می کند، اظهار داشت: در این انجمن به حوزه های ژنتیک انسانی، گیاهی، زیست سازگارها، جانوری، دام، آبزیان و ذخایر ژنتیکی توجه داشته ایم و اهتمام کرده ایم در امتداد بهره برداری درست و ایمن ذخایر زیستی کشور گام برداریم.
وی با تاکید بر شکوفایی استعدادهای دانش آموزان در این کنگره اظهار داشت: کنگره ژنتیک می تواند نوید بخش تحرک و کوشش برای مشارکت در ایجاد همکاریهای منسجم علمی با همکاری پژوهشگران در کشورهای پیشرو باشد.
رئیس انجمن ژنتیک ایران با تاکید بر اینکه امروز در جایگاهی هستیم که بیش از هر زمان دیگری در ژنتیک دارای درک بهتر از ساختارهای زیستی هستیم، اظهار داشت: ما در صدد هستیم که برای پیشرفت بیشتر با همکاری یکدیگر تلاش نماییم.


منبع:

1399/05/30
21:51:53
5.0 / 5
1750
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
NeoPedia