NeoPedia
یافته ارزشمند محققان دانشگاهی؛

معجونی از سه گیاه دارویی برای رهایی از زانودرد

معجونی از سه گیاه دارویی برای رهایی از زانودرد

زانودرد، شكایتی است كه كمتر سالمندی آنرا به زبان نمی آورد. این مشكل كه به دنبال افزایش سن و یا عوامل دیگر به وجود می آید، دردی آزاردهنده را به فرد تحمیل می كند كه او را از ادامه كارهای عادی زندگی بازمی دارد. اما پژوهشگران با تركیب سه گیاه دارویی، معجونی عالی برای این درد یافته اند.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، بیماری موسوم به «استئوآرتریت» که از آن با آرتروز یا درد مفاصل نیز یاد می شود، یکی از دلیلهای اصلی نقص عملکردی در افراد است که تأثیر بسزایی بر زندگی شامل تحرک، استقلال و کارهای روزمره دارد و منجر به محدود شدن کارهای تفریحی، ورزشی و شغلی می شود. استئوآرتریت شایع ترین بیماری مفصلی است که می تواند منجر به درد مزمن و ناتوانی شدید بیمار شود. خشکی صبحگاهی، کاهش دامنه حرکتی مفصل، درد، سفتی و صدای زانو حین حرکات فعال زانو از خاصیت های مهم این بیماری هستند که نه فقط توان فعالیت بیماران را می کاهد، بلکه به شکلی منفی بر کیفیت زندگی آنها تأثیر می گذارند.
آن گونه که متخصصان می گویند، بزرگ ترین عامل خطرساز این بیماری، سن است. اما فشار زیاد، ضربه های شدید، استفاده بیش ازحد از مفصل، عدم کارایی رباط صلیبی قدامی و لطمه به مینیسک ها نیز می توانند منجر به استئوآرتریت زانو شوند. درمان این بیماری شامل درمان های دارویی، جراحی، درمان های گیاهی و تغذیه مناسب هستند. اما یافته ها حاکی از آن هستند که داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی که به طورمعمول تجویز می شوند، گاهی خود سبب افزایش تخریب غضروف مفاصل در استئوآرتریت می شوند. به این جهت خیلی از پژوهشگران به دنبال روش های درمانی جدید و کاهش عوارض بیماری هستند تا ضمن اثربخش بودن، عوارض جانبی کمتری نیز داشته باشند.
در همین زمینه، گروهی پنج نفره از متخصصان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان اصفهان پژوهشی را انجام داده اند که در آن، تأثیر یک درمان گیاهی برای این مشکل مورد بررسی قرار گرفته است. در این مطالعه، تأثیر استفاده توأم از عصاره زردچوبه، فلفل سیاه و زنجبیل بر میزان درد و عملکرد بیماران مبتلابه استئوآرتریت مزمن زانو مورد بررسی واقع شده است.
در این پژوهش، 60 بیمار مبتلابه استئوآرتریت مزمن زانو با درجه 2 و 3 مشارکت داشته اند که به دو گروه تقسیم شدند. برای درمان گروه اول از عصاره زردچوبه، زنجبیل و فلفل سیاه در یک کپسول تحت عنوان میکسودین استفاده شد و گروه دیگر، درمان متداول با کپسول موسوم به ناپروکسن را به صورت روزانه و به مدت چهار هفته دریافت نمودند. سپس وضعیت این دو گروه با هم مورد مقایسه واقع شد.
نتایج این بررسی ها نشان دادند که مصرف کپسول میکسودین به صورت دو بار در روز به مدت چهار هفته، مشابه با داروی ناپروکسن می تواند منجر به کاهش درد و بهبود عملکرد بیماران مبتلابه استئوآرتریت مزمن زانو شود.
دراین باره، نیماه بحرینی، استادیار و محقق مرکز تحقیقات امنیت غذایی و گروه تغذیه جامعه دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و همکارانش می گوید: «زنجبیل بعنوان معمول ترین فرآورده گیاهی مورد استفاده در خیلی از کشورها با داشتن ترکیبات فعالی نظیر جینجرول ها می تواند به کاهش التهاب و درنتیجه تسکین درد در استئوآرتریت کمک شایانی کند. همین طور زردچوبه نیز یکی از گیاهانی است که در کاهش علایم بالینی بیماری ها مورد توجه است. این گیاه حاوی ماده فعال کورکومین است که یک آنتی اکسیدان بسیار قوی بشمار می رود و خاصیت ضد التهابی دارد».
آنها می افزایند: «علاوه بر این ها، از دیرباز در طب سنتی، فلفل سیاه بعنوان مسکن دردهای مختلف به کار می رفته است. عامل اصلی تأثیرات دارویی فلفل سیاه، آلکالوئیدی به نام پایپرین است. نتایج مطالعات حاکی از اثرات درمانی فلفل سیاه در کاهش التهاب در بیماران بوده است».
طبق یافته های این تحقیق که در مجله ای علمی پژوهشی به نام «تحقیقات نظام سلامت» انتشار یافته اند، می توان اظهار داشت که مصرف روزانه عصاره کورکومین، جینجرول و پایپرین به مدت یک ماه می تواند منجر به بهبود درد و عملکرد افراد مبتلابه استئوآرتریت مزمن زانو شود. هرچند به اعتقاد مجریان این پژوهش، می توان در همین راستا، مطالعاتی با دوره پیگیری طولانی تر را نیز انجام داد.
مجله علمی پژوهشی یاد شده که این نتایج جالب توجه را منتشر نموده است، متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان اصفهان است.1399/06/12
08:38:38
5.0 / 5
1755
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
NeoPedia