NeoPedia
در یك پژوهش داخلی بررسی شد

خیانت زناشویی، چگونه شكل می گیرد؟

خیانت زناشویی، چگونه شكل می گیرد؟

پای بند نبودن به تعهدات زناشویی، امر ناپسندی است كه گاه به از هم گسیختن بنیان خانوارها می انجامد. محققان كشور برای كاهش این پدیده شوم در جوامع، فرآیند شكل گیری آنرا به زیر ذره بین تحقیقاتی خود برده اند.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، تعهد به روابط زناشویی، یکی از رایج ترین و مهم ترین هنجارهای موجود در فرهنگ های مختلف است که تخطی از آن عمدتاً ناپذیرفتنی است. زمانی که زن و مرد با یکدیگر تعهد زندگی مشترک می بندند، انتظار دارند به یکدیگر وفادار بمانند. خیانت زناشویی، برای همه افراد درگیر با آن، رخدادی تکان دهنده و تجربه ای گیج کننده و دردناک است و یکی از پدیده های رایج نزد مشاوران خانواده به شمار می آید. مطالعات مختلف نشان داده اند که اغلب افراد، انتظار تک همسری در روابط جنسی و پرهیز از روابط نامشروع را از همسرانشان دارند. هیچ رفتار و خطای ارتباطی را نمی توان یافت که به اندازۀ خیانت، از سوی مردم ناپذیرفتنی باشد.
بااین وجود، به قول متخصصان، خیانت امری نسبتاً رایج است و به صورت پنهانی و هر روزه در اجتماع انسانی کشورهای مختلف وجود دارد. هرچند به علل مختلف، آمار دقیقی از میزان وقوع خیانت در جوامع مختلف در دست نیست، اما برآورد محققان، حاکی از بالابودن این ناهنجاری در کشورهای گوناگون است. بر همین اساس، در آمریکا بین ۲۰ تا ۲۵ درصد مردان و ۱۰ تا ۱۵ درصد زنان متأهل، روابط جنسی فرازناشویی دارند. نرخ خیانت در بریتانیا ۲۵ تا ۷۰ درصد برای زنان و ۴۰ تا ۸۰ درصد برای مردان اعلام شده است. البته اگر تعریف خیانت را فقط به خیانت جنسی محدود نکنیم، مبحث فراتر از این ها است.
جهت بررسی بیشتر این مورد با محوریت اتفاقات مشابه در کشور خودمان، پژوهشگرانی از دانشگاه یزد و جهاد دانشگاهی واحد اصفهان، مطالعه ای را انجام داده اند که در آن تلاش شده در معنا و فرآیند شکل گیری خیانت، کاوش صورت گیرد.
این پژوهش، با نگاهی کیفی و با هدف مطالعه فرآیند شکل گیری خیانت بر مبنای معنایی که زنان خیانت دیده از آن دارند، انجام شده است و در آن، ۲۰ زن ساکن در شهر اصفهان مشارکت داشته و از راه مصاحبه، داده های مورد نیاز پژوهشگران را فراهم آورده اند.
نتایج این مطالعه که در دو فصل نامه «بررسی مسائل اجتماعی ایران» وابسته به دانشگاه تهران انتشار یافته اند، نشان می دهند که شکل گیری خیانت، حاصل ضعیف شدن نیروهای جاذب خانواده است، به شکلی که این نیروها نمی توانند زن و مرد را در مدار زندگی مشترک نگاه دارند. براین اساس، خیانت را می توان به مثابه گریز از مدار زندگی زناشویی ضعیف تعریف کرد.
در این خصوص، مریم بهارلوئی، محقق جامعه شناسی دانشگاه یزد و دیگر همکارش در این تحقیق، می گویند: «در این پژوهش، هشت مقوله اصلی در جهت تبیین سؤال پژوهش به دست آمدند که شامل این موارد هستند: راهیابی نابسامان، زناشویی ناکارآمد، ترس های تعاملی، اعتماد آزمون نشده، گریز از زندگی، غرقگی در محیط، غرقگی در گذشته و زندگی پشت صحنه ای. در آخر نیز، مقوله محوری تحت عنوان مدار ضعیف زندگی زناشویی، بعنوان هسته اصلی شناخته شد».
به قول این محققان، «در این مطالعه، غرقگی در گذشته، غرقگی در محیط و گریز از زندگی بعنوان راهبرد و زندگی پشت صحنه ای بعنوان پیامد، کنش و واکنش های پیرامون خیانت مطرح هستند که به دلیل ضعف نیروهای جاذب و مدار ضعیف زندگی مشترک به وجود می آیند».
این یافته ها، از راه اثرگذاری بر درک عموم و بالابردن آگاهی دست اندرکاران مسائل اجتماعی می توانند در کاهش پدیده شوم خیانت در جوامع مورد استفاده قرار گیرند.
منبع:

1399/06/23
13:36:52
5.0 / 5
1887
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
NeoPedia