NeoPedia
محققان پژوهشگاه رویان بررسی كردند

جهش های ویروس كرونا در مبتلایان ایرانی

جهش های ویروس كرونا در مبتلایان ایرانی

نتایج پژوهش تعدادی از محققان پژوهشگاه رویان نشان میدهد ویروس كووید-19 در جامعه ایرانی جهش داشته است.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، با توجه به همه گیری سارس- کووید۱۹ در سراسر جهان، شناخت و بررسی ژنوم (ماده ژنتیکی) آن برای یافتن روش های درمانی و کنترل بیماری ضروری می باشد. در این میان توجه به این نکته که ماده ژنتیکی ویروس به سرعت گرفتار جهش شده و تغییر می کند، بسیار مهمست.
با هدف شناسایی جهش های به وجود آمده در ویروس کووید- ۱۹ در مبتلایان ایرانی، دکتر مهدی توتونچی، دکتر نجمه صالحی، دکتر امیر امیری یکتا و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، به مقایسه ژنوم این ویروس در ۲۰ بیمار ایرانی و غیر ایرانی که سابقه مسافرت به ایران یا ارتباط با فردی از جامعه ایرانی را داشتند، پرداختند.
نتایج این پژوهش که در مجله یاخته (Cell Journal) به چاپ رسیده است، نشان دهنده ۴۴ تفاوت در سطح نوکلئوتیدها و ۲۶ تفاوت در پروتئین حاصل بود که به سبب جهش (موتاسیون) به وجود آمده بودند.
مقایسه این داده ها با داده های جهانی نشان داد که بعضی از این جهش ها تنها در جامعه ایرانی دیده می شود. بررسی محل جهش ها نشان داد که محل قرارگیری آنان روی پروتئین ویروس از بخش متصل شونده به گیرنده های سلول انسانی، که با فراهم کردن امکان ورود ویروس به درون سلول های انسانی موجب آلوده شده آنها می گردد، فاصله دارد.
بنا بر اعلام روابط عمومی پژوهشگاه رویان، نتایج این پژوهش برای طرحی روش های تشخیصی اختصاصی، بررسی تغییرات ژنوم ویروس در ایران، پژوهش درباب روش های درمانی و تولید واکسن برای جامعه ایرانی باارزش خواهد بود.1399/06/28
20:23:48
5.0 / 5
2322
تگهای خبر: پژوهش , تولید , ژنتیك
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان نئوپدیا
NeoPedia