NeoPedia
توسط محققان ایرانی انجام شد

معرفی یك مهاركننده تومور روده بزرگ

معرفی یك مهاركننده تومور روده بزرگ

به گزارش نئوپدیا محققان دانشگاه تربیت مدرس و پژوهشگاه رویان موفق به معرفی hsa-miR-۳۶۵۸ بعنوان سركوب كننده بیان ژن OCT۴ و مهاركننده تومورهای سرطان روده بزرگ شدند.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، یکی از نشانگرهای پرتوانی ژن، «OCT۴» است که علاوه بر سلول های بنیادی پرتوان در سلول های ایجادکننده تومورهای سرطانی هم بیان می شود؛ بنابراین آگاهی از سازوکارهای مولکولی تنظیم کننده بیان این ژن دارای اهمیت است.
تابحال ریز RNAهای (microRNAs) اندکی در ارتباط با تنظیم بیان این ژن شناسایی شده اند. به دنبال یافتن ریز RNA جدیدی که در تنظیم بیان OCT۴ موثر هستند محققان در دانشگاه تربیت مدرس و پژوهشگاه رویان به بررسی بیوانفورماتیک داده های مولکولی پرداختند.
نتایج این بررسی ها hsa-miR-۳۶۵۸ را بعنوان کاندیدای احتمالی معرفی نمود. بررسی ها نشان داد بیان این ریز RNA در سلول های توموری سرطان روده بزرگ در مقایسه با سلول های طبیعی روده بزرگ کاسته می شود.
بعلاوه این آزمایش ها نشان داد افزایش بیان miR-۳۶۵۸ با کاهش بیان OCT۴ در سلول ها همراه می باشد.
همینطور ارتباط مستقیم OCT۴ و miR-۳۶۵۸ به کمک روش های آزمایشگاهی نشان داده شد.
نتایج این پژوهش که در مجله بین المللی Biochemical Journal به چاپ رسیده است، miR-۳۶۵۸ را بعنوان یک ریز RNA سرکوب کننده تومور معرفی نمود که بر بیان ژن OCT۴ موثر است و می توان از آن برای درمان سرطان روده بزرگ بهره برد.
بنا بر اعلام روابط عمومی دانشگاه تربیت مدرس، دکتر فهیمه حسینی، دکتر بهرام سلطانی، دکتر حسین بهاروند، دکتر سامان حسین خانی و همکارانشان این تحقیقات را انجام داده اند.1399/07/08
13:43:58
5.0 / 5
1671
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
NeoPedia