NeoPedia

آلودگی هوا چه تاثیری در افزایش مرگ و میر كووید-۱۹ دارد؟

آلودگی هوا چه تاثیری در افزایش مرگ و میر كووید-۱۹ دارد؟

به قول رئیس مركز تحقیقات آلودگی هوای پژوهشكده محیط زیست دانشگاه علوم پزشكی تهران، مطالعات نشان داده اند با افزایش خیلی كم غلظت ذرات معلق ریز هوا (PM2.5) حدود 8 درصد مرگ ناشی از كووید-19 افزایش می یابد.


دکتر محمد صادق حسنوند در گفت و گو با ایسنا، با بیان این که مطالعات نشان داده اند مواجهه با ذرات معلق هوا با اندازه آئرودینامیکی ۲.۵ میکرومتر و کمتر (PM2.5) که مهم ترین آلاینده هوای آزاد محسوب می شوند با خیلی از بیماری ها مانند بیماری های قلبی-عروقی و بیماری های دستگاه تنفسی ارتباط معناداری دارند، اظهار داشت: افرادی که در مناطق آلوده زندگی می کنند بیشتر به بیماری های قلبی ـ عروقی و تنفسی گرفتار می شوند. از طرف دیگر، مرگ ناشی از بیماری کووید-۱۹ در افرادی که بیماری های زمینه ای نظیر قلبی ـ عروقی و تنفسی دارند بالاتر است.
وی افزود: مواجهه با ذرات معلق ریز هوا (PM2.5) موجب می شود نتایج ناشی از بیماری های تنفسی مثل آنفولانزا، پنومونی و کروناویروس به صورت حادتری ظاهر شوند برای اینکه زندگی طولانی مدت در مناطق آلوده، موجب می شود سیستم ایمنی و تنفسی این افراد تحت تاثیر قرار بگیرد.
رئیس مرکز تحقیقات آلودگی هوا پژوهشکده محیط زیست دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره تاثیر آلودگی هوا بر سلامتی انسان اظهار داشت: مکانیسم اثر آلودگی هوا به این شکل است که آلودگی هوا موجب التهاب (inflammation) و لطمه به سلول های افرادی که در معرض آن قرار می گیرند می شود. شواهد نشان میدهد وقتی این پروسه در بدن رخ می دهد پاسخ سیستم ایمنی به عفونت ها به شدت سرکوب می شود و موجب می شود افراد هنگام گرفتار شدن به یک عفونت تنفسی نتوانند مقاومت لازم را نشان دهند.
حسنوند درباره ی روند مطالعه پیرامون ارتباط بین مواجهه طولانی مدت با ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرومتر و کووید-19 بیان کرد: ما با همکارانمان در دانشگاه صنعتی شریف تعداد موارد مبتلا به کووید-۱۹، تعداد موارد مرگ ناشی از این بیماری و تعداد بیماران بستری به سبب مبتلاشدن به کووید-۱۹ را در ۳۱ استان و بر طبق اطلاعات وزارت بهداشت در سطح استان جمع آوری کردیم. سپس میانگین سالانه طولانی مدت غلظت ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرومتر (PM2.5) را بر طبق داده های ایستگاه های پایش بعد از پردازش برآورد کردیم. نتیجه ی این مطالعه نشان داد ارتباط (همبستگی) مثبت و معناداری از لحاظ آماری بین مواجهه طولانی مدت با ذرات معلق ریز هوا و میزان مرگ و بستری ناشی از کووید-۱۹ در کشور در سطح استانی مشاهده می شود.
به قول عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، بر طبق اطلاعات موجود در مناطقی که آلودگی از لحاظ ذرات معلق بیشتر بود تعداد مرگ و بستری ناشی از کووید-۱۹ نیز بیشتر مشاهده شده است.
وی با بیان این که مطالعه ای مشابه نیز در آمریکا انجام شده است، اظهار داشت: مطالعه وسیعی که در آمریکا انجام شده است، نشان میدهد با افزایش هر یک میکروگرم میانگین سالانه غلظت ذرات معلق ریز هوا، میزان مرگ ناشی از کووید-۱۹ حدود هشت درصد بالا رفته است. هم مطالعه ی ما و هم دیگر مطالعات انجام شده در جهان نشان میدهد با افزایش خیلی کم غلظت ذرات معلق ریز هوا (PM2.5) حدود ۸ درصد مرگ ناشی از کووید-۱۹ افزایش می یابد. نتایج این مطالعات بیان کننده این است که باید تلاش بیشتری برای کاهش آلودگی هوا در این شرایط داشته باشیم.
حسنوند درباره ی محدودیت هایی که مطالعه ی انجام شده در ایران داشته است، اظهار داشت: این مطالعه همانند مطالعات دیگر محدودیت هایی داشته است. اگر ما موارد بستری و مرگ ناشی از کرونا را در هر شهر یا منطقه داشته باشیم و این اطلاعات در دسترس محققین قرار بگیرد می توانیم مطالعه دقیق تری داشته باشیم اما متاسفانه فقط اطلاعات در سطح استان در اختیار پژوهشگران وجود دارد.
رئیس مرکز تحقیقات آلودگی هوا پژوهشکده محیط زیست دانشگاه علوم پزشکی تهران در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت آلودگی هوای کشور اظهار داشت: هم اکنون در کل کشور برمبنای داده های پردازش شده ی ایستگاه های پایش و نتایج مطالعه ای که بتازگی انجام داده ایم هیچ منطقه ای در کشور وجود ندارد که میانگین سالانه غلظت ذرات معلق ریز هوا (PM2.5) آن کمتر از مقادیر استاندارد ملی (۱۲ میکرو گرم بر متر مکعب) و حدود رهنمود سازمان جهانی بهداشت (10 میکرو گرم بر متر مکعب) باشد. تقریباً غلظت ذرات معلق پایین ترین منطقه ی کشور ما حدود دو برابر میزان استاندارد است. میانگین سالانه غلظت ذرات معلق ریز هوا (PM2.5) شهر تهران حدود ۲.۵ تا سه برابر استاندارد است.
وی در درباب شاخص کیفیت هوا (AQI) اعلام شده توسط سازمان حفاظت محیط زیست و شرکت کنترل کیفیت هوا اظهار داشت: اگر این شاخص بین صفر تا ۵۰ باشد وضعیت کیفیت هوا خوب تلقی می شود و میزان آلودگی هوا در این سطح کمترین اثرات سوء را بر انسان دارد؛ گرچه مطالعات نشان داده اند حد بی خطر (safe) برای آلاینده های هوا وجود ندارد و حتی در غلظت های کمتر از 5 میکروگرم ذرات معلق هوا نیز اثرات منفی بر سلامت انسان مشاهده شده است اما میزان این اثرات چشم گیر نیست. بهرحال اگر شاخص کیفیت هوا از عدد۱۰۰ فراتر رود اثر آلودگی هوا بر سلامت انسان شایان توجه است.
بگفته حسنوند نتایج اولیه این مطالعه در کنفرانسی در آمریکا ارائه می شود.1399/07/23
13:44:25
5.0 / 5
1499
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
لینک دوستان نئوپدیا
NeoPedia