NeoPedia
در قالب یك پژوهش بررسی شد

نقش سنگین رسانه ها در ترغیب كودكان به ورزش

نقش سنگین رسانه ها در ترغیب كودكان به ورزش

به گزارش نئوپدیا برخورداری از برنامه ورزشی منظم و انجام حركات مربوطه، نقش قابل توجهی در حفظ سلامت افراد بخصوص نسل جوان دارد. بدین منظور محققان كشور انواع رسانه های داخلی را به استفاده بیشتر و بهتر از ظرفیت خود برای نیل به هدف فوق ترغیب كرده اند.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، فعالیت بدنی منظم بعنوان یکی از شاخصهای سلامت جوامع، سبب تعدیل عوامل خطر بیماری های قلبی عروقی شده و همینطور سبب سلامت روان و عزت نفس می شود. تخمین زده می شود که فعالیت بدنی ناکافی مسئول حدود 30 درصد از بار بیماری های قلبی، 21 تا 35 درصد از سرطان سینه و کولون و 27 درصد از دیابت باشد. بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی فعالیت بدنی ناکافی چهارمین علت مرگ ومیردر جهان است. ازاین رو فعالیت بدنی منظم برای بهبود سلامت عمومی و به صورت غیرمستقیم جهت کاهش بار بیماری و هزینه های پزشکی در جوامع سفارش می شود.
علیرغم فواید فعالیت بدنی برای سلامت جوانان، مطالعات متعدد، شیوع کم تحرکی را در کودکان و نوجوانان نشان می دهند. همین مبحث سبب شده وضعیت هایی مانند دیابت نوع دو، افزایش کلسترول و فشارخون که قبلاً تنها در بزرگ سالان دیده می شد، امروزه به علت افزایش شیوع چاقی در کودکان و نوجوانان هم رایج شود. برای رفع این موضوع، آموزش از جایگاه والایی برخوردار می باشد و یکی از مهم ترین روش های آموزش فعالیتهای ورزشی و بالا بردن انگیزه مشارکت در فعالیتهای ورزشی، بالأخص برای دانش آموزان، کمک گرفتن از رسانه های مختلف بخصوص رسانه های تصویری نظیر سینما و تلویزیون و بخصوص نمایش فیلم های آموزشی است.
به منظور بررسی بیشتر این راهکار، پژوهشگرانی از دانشگاه پیام نور تهران دست به انجام پژوهشی زده اند که در آن نقش مصرف رسانه ای بر انجام فعالیت بدنی دانش آموزان ایرانی مورد بررسی واقع شده است.
این پژوهش روی 384 دانش آموزان 11 تا 19 ساله از کل کشور انجام شده است و برای گردآوری داده های مورد نیاز آن، از دو پرسشنامه مصرف رسانه ای و فعالیت بدنی برپایه الگوی علمی معروف به «پندر» استفاده شده است.
بر اساس نتایج این پژوهش، مصرف رسانه ها سبب ارتقاء سطح فعالیت بدنی در بین دانش آموزان می شود و می تواند به خوبی در جهت منافع سلامت این قشر آینده ساز مورد استفاده قرار گیرد.
حمید قاسمی، دانشیار و محقق مدیریت ورزشی دانشگاه پیام نور تهران و همکارانش در این تحقیق می گویند: «براساس مدل پندر، افرادی می توانند فعالیت بدنی داشته باشند که منافع انجام آنرا بدانند و موانع انجام فعالیت بدنی را هم که می توانند آنان را از انجام فعالیت بدنی باز دارند درک کنند. بررسی های به عمل آمده نشان داده اند که یکی از عوامل تعیین کننده در انجام فعالیت فیزیکی، موانعی است که فرد برای انجام این رفتارها دارد و در مقابل آن، توانایی ها برای غلبه بر موانع انجام فعالیت فیزیکی، ارتباط مثبت و قابل توجهی با افزایش فعالیت فیزیکی دارد».
آن ها می افزایند: «علاوه بر این ها، خودکارآمدی عامل پیشبینی کننده ای در تغییر رفتارهای مربوط به سلامتی است. ازاین رو و بنابر نتایج این تحقیق می توان عنوان نمود مصرف صحیح رسانه ای می تواند در ارتقای فعالیت بدنی دانش آموزان تأثیرگذار باشد، چونکه الگوی سلامت پندر، سازه های الگوی ارتقای سلامت را بعنوان تعیین کننده های مهم رفتار فعالیت جسمانی معرفی کرده است».
با توجه به این یافته های پژوهشی محققان فوق نتیجه گرفته اند که برای رسیدن به اهداف توسعه سلامت و فعالیتهای بدنی دانش آموزان تحت تاثیر برنامه های رسانه ها، برنامه سازان و دست اندرکاران تولیدات برنامه های تلویزیونی، رادیویی، روزنامه ها به خصوص روزنامه های ورزشی و دیگر رسانه های گروهی باید به نیازها و اولویت های ورزشی دانش آموزان توجه بیشتری کنند.
این یافته های علمی پژوهشی در فصل نامه «آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت ایران وابسته به انجمنی با همین نام انتشار یافته اند.1399/08/08
15:37:51
5.0 / 5
1493
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
NeoPedia