NeoPedia

تولید كاغذهای خودتاشونده با الهام از برگ درختان

تولید كاغذهای خودتاشونده با الهام از برگ درختان

پژوهشگران ژاپنی با الهام گرفتن از نحوه باز شدن برگ درختان كاغذهایی را ساخته اند كه بطور خودكار تا می شوند و شكل های مختلفی به خود می گیرند.به گزارش نئوپدیا به نقل از نیواطلس، برگ های درختان برای حرکت و باز شدن مبتنی بر جریان یافتن آب در فیبرهای سلولزی آنها هستند. پژوهشگران از همین پروسه طبیعی الهام گرفته اند و جوهر کارتریج چاپگرها را جایگزین آب کرده اند تا از این طریق بتوان کاغذهایی با قابلیت تا شدن خودکار تولید کرد.
کاغذها نیز مانند برگ های درختان از فیبرهای سلولزی تولید شده اند و هر دو با جذب آب امکان باز شدن و حرکت پیدا می کنند. اگر این روند با گستردگی و شدت صورت بپذیرد، تحرک برگ ها و کاغذها نیز شدیدتر و چشمگیرتر خواهد بود.
جوهر چاپگری که بدین منظور مورد استفاده قرار گرفته، در چهار رنگ سیاه، سرخابی، زرد و فیروزه ای تولید شده و در چهار کارتریج جوهر با افزودن یک محلول آبی خاص مورد استفاده قرار می گیرد. محلول مذکور حاوی آب و نمک کلرید لیتیوم بوده و غلظت نمک در آب موجود در هر کارتریج متفاوت می باشد.
برای تنظیم حرکات کاغذها، تزریق جوهر کارتریج به آنها به شیوه های مختلف صورت می گیرد و خشک شدن و تزریق مجدد جوهر موجب ایجاد حرکت های مختلفی در هر کاغذ می شود. همین طور بدین منظور از تغییر در میزان تمرکز نمک نیز استفاده می شود. استفاده از آب خالص معمولاً موجب تاشدن سریع کاغذها می شود و افزایش نمک کلرید لیتیوم این روند را کند می کند. از این فنآوری می توان برای تسهیل چاپ مدارهای الکتریکی بر روی کاغذ استفاده نمود.

1399/08/21
14:24:50
5.0 / 5
1423
تگهای خبر: پژوهش , پژوهشگران , تولید
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
NeoPedia