NeoPedia

میزان شیوع دیابت در جمعیت بزرگسال كشور

میزان شیوع دیابت در جمعیت بزرگسال كشور

نئوپدیا: رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم اعلام نمود: هم اكنون شیوع دیابت در جمعیت بزرگسال ایران 11.4 درصد است.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، در وبینار بین المللی پای دیابتی در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا که روز یکشنبه، ۱۸ آبان ماه سال جاری برگزار شد، نمایندگان شرکت کننده از کشور های ایران، فلسطین، مصر، لبنان، بحرین، سوریه، عراق و سودان، تجربیات خودرا در زمینه های مختلف پای دیابتی به اشتراک گذاشتند.
دکتر باقر لاریجانی، رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم و نماینده ایران در این کارگروه، با اشاره به اینکه تخمین زده می شود که دیابت ۴۲۲ میلیون نفر یعنی حدود ۸.۵ درصد از جمعیت بزرگسال را در سراسر جهان تحت تأثیر قرار داده است، اظهار داشت: افزایش شیوع دیابت در کشورهایی با درآمد کم و متوسط نگران کننده است.
لاریجانی اشاره کرد: مطالعات نشان داده اند تقریباً از هر چهار نفر فرد دیابتی، یک نفر در طول زندگی خود به زخم پای دیابتی مبتلا می شود که در نتیجه مشکلاتی همچون طول مدت بالای بستری در بیمارستان، قطع اندام تحتانی و مرگ و میر را بدنبال دارد.
وی افزود: پای دیابتی بعنوان یکی از عوارض بیماری دیابت بار سنگینی را بر بیماران و نظام ارائه مراقبت های بهداشتی در دنیا تحمیل می کند بطوریکه بیش از نیمی از موارد آمپوتاسیون های غیرتروماتیک را اختلالات پای دیابتی می سازند، در حالی که اغلب این مشکلات با مراقبت های منظم قابل پیشگیری می باشند.
نایب رییس کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر کشور با بیان این که هم اکنون شیوع دیابت در جمعیت بزرگسال ایران ۱۱.۴ درصد است، اظهار داشت: متاسفانه در کشور ما شاخص DALYs یا سالهای از دست رفته با ناتوانی در اثر مبتلاشدن بیماران به عارضه پای دیابتی ۵۸۴۸ سال است.
رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم اشاره کرد: باتوجه به بار حاصل از دیابت و عوارض آن و نیز محدودیت منابع تامین کننده نیازهای بهداشتی-درمانی جامعه، دیابت یکی از اولویت های بهداشتی-درمانی جهان، خصوصاً در کشور ما بوده و اتخاذ اقداماتی مؤثر جهت پیشگیری و درمان دیابت بمنظور کاهش این بیماری و عوارض آن لازم است.
لاریجانی گروه تحقیقات پای دیابتی پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم را یک تیم توانمند در سه حوزه پژوهش، آموزش و درمان خواند که مطالعات زیادی در زمینه پای دیابتی، بعنوان یکی از شایع ترین عوارض دیابت در کشور انجام داده است.
وی با اعلان اینکه این تیم در زمینه ارائه آموزش های تخصصی و مهارت های بالینی نیز اقدامات خوبی انجام داده است، اضافه کرد: گروه تحقیقاتی پای دیابتی با برگزاری دوره های توانمندسازی پرستاران و پزشکان عمومی موفق به آموزش بیش از هزار کادر درمانی درگیر در درمان عارضه پای دیابتی در کشور شده است. نتایج یک مطالعه در کشور نشان داد که دانش شرکت کنندگان این کارگاه ها و دوره های آموزشی بطور قابل توجهی افزایش یافته است.
وی ادامه داد: از سویاین گروه تحقیقاتی همین طور راهنمای مبتنی بر شواهد در زمینه پیشگیری و مدیریت بیماری پای دیابتی نیز در کشور بومی سازی شده و همگام با خیلی از مراکز علمی معتبر دنیا به روزرسانی و در دسترس عموم قرار می گیرد.
نماینده کارگروه بین المللی پای دیابتی در کشور همین طور با اشاره به تدوین کتاب های آموزشی توسط گروه تحقیقاتی پای دیابتی پژوهشگاه اظهار داشت: انتشار کتاب با عناوینی همچون اصول مراقبت از پای دیابتی، اصول انجام پانسمان، ورزش های پا در دیابت، آشنایی با پروسه دبریدمان، کتاب لغت نامه زخم و شاخص ABI توسط این گروه در ارتقا دانش تخصصی تیم مراقبت از پا اثرگذار بوده است.
وی با اعلان اینکه این گروه تحقیقاتی پروژه های مهمی را در دست اجرا دارد، اضافه کرد: مطالعاتی در زمینه شیوع قطع عضو ناشی از پای دیابتی در دو بیمارستان بزرگ تهران، ارزیابی تاثیر یک ترکیب گیاهی در بهبود زخم پای دیابتی، ارزیابی وضعیت ترمیم زخم پای دیابتی در بیماران دیابتی، تعیین رابطه بین میزان ریز مغذی های سرمی و عارضه پای دیابتی و هچنین معرفی شاخص کمی برای ارزیابی مناطق مختلف در معرض خطر زخم پای دیابتی نمونه هایی از تحقیقات در دست انجام در این گروه هستند.
وی همین طور به پروژه ارزیابی بیومکانیکی بالینی قابل استفاده در پیش بینی زخم پای دیابتی که با همکاری محققین دانشگاه استفوردشایر انگلستان در جریان است اشاره نمود و اظهار داشت: قابلیت خوبی برای همکاریهای مشترک در منطقه وجود دارد.
لاریجانی با اعلان اینکه اولین دانش آموخته مقطع دکترای تخصصی پژوهشی پای دیابتی در کشور اخیرا از یافته های علمی مطالعه خود با عنوان بررسی اثربخشی اشعه پلاسما سرد در درمان زخم های عفونی پای دیابتی و مکانیسم های ملکولی آن دفاع کرد، اظهار داشت: امیدهای تازه ای در تسریع درمان زخم با بهره بردن از این روش به وجود آمده است.
او در آخر به ارائه طیف گسترده ای از خدمات بالینی مربوط به درمان زخم پای دیابتی در کلینیک های تخصصی دیابت و بیماریهای متابولیک پژوهشگاه اشاره نمود و اظهار داشت: تیم تخصصی چند رشته ای خدمات پاپزشکی، دبریدمان، اندازه گیری ABI را در این کلینیک ها ارائه می کنند. همین طور برای نخستین بار در کشور بخش بیمارستانی مخصوص پای دیابتی در بیمارستان شریعتی به بهره برداری رسیده است.
بنا بر اعلام پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم، این وبینار بین المللی در مناطق مختلف جهان تا ۱۴ نوامبر (۲۴ آبان) مصادف با روز جهانی دیابت ادامه دارد.
منبع:

1399/08/21
22:30:46
5.0 / 5
1467
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
NeoPedia