NeoPedia

دومین همایش از مدارس نوین تا دانشگاه در ایران

دومین همایش از مدارس نوین تا دانشگاه در ایران

دومین همایش «از مدارس نوین تا دانشگاه در ایران» از جانب مؤسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دوازدهم اسفندماه سالجاری برگزار می گردد.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، دکتر رضا ماحوزی، معاون پژوهشی و آموزشی مؤسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی و دبیر علمی دومین همایش «از مدارس نوین تا دانشگاه در ایران» اظهار داشت: اولین همایش از سلسله همایش های چهارگانه تاریخ آموزش نوین در ایران، اسفندماه ۱۳۹۷ با سخنرانی ۱۷ نفر از شخصیت های علمی و دانشگاهی کشور در این مؤسسه برگزار گردید که عمدتاً به چرایی و چگونگی پیدایی آموزش نوین در کشور از دوره قاجار و تأسیس دارالفنون (سال ۱۲۳۰) تا تأسیس دانشگاه تهران و دوره آغازین هفت ساله آن (شهریور ۱۳۲۰) اختصاص داشت و در دومین دوره این همایش که اسفندماه سالجاری برگزار می شود، تحولات این حوزه از شهریور ۱۳۲۰ تا بهمن ماه ۱۳۴۱ (همه پرسی اصلاحات اقتصادی و اجتماعی معروف به انقلاب سفید مشتمل بر انقلاب آموزشی و آموزش مجانی تا سطح دانشگاه) مورد بحث و بررسی قرار می گیرد تا ایده ها و دیدگاه های نظری حاکم بر این دوره بیست ساله شناسایی و تحلیل شود.
وی تصریح کرد: محورهای این همایش عبارتند از آموزش نوین در جهان بحران زده بعد از جنگ جهانی دوم و بازتاب آن در ایران، از آموزش متمرکز تا گریز از مرکز، اندیشه چپ و آموزش اعتراضی در ایران، احیای راست گرائی مذهبی در ایران، از ملی گرائی متمرکز تا ملی گرائی لیبرال، به سمت توسعه لیبرال در آموزش عمومی و عالی، دانشگاه های جدید و دولت های سیاسی کوتاه مدت.
معاون پژوهشی و آموزشی مؤسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی در ادامه در مورد اهمیت بررسی تحولات آموزشی و تاریخ دانشگاه و آموزش های نوین در کشور اظهار داشت: برای فهم دانشگاه فعلی در ایران و ریشه یابی موضوعات و مسائل آن، اگر نخواهیم به هزاره قبل باز گردیم، لااقل باید آغاز تحولات آموزشی روی داده در ۱۷۰ سال گذشته (از زمان تأسیس دارالفنون تاکنون) را با دقت بکاویم تا ببینیم از کجا آغاز کردیم و چرا و چگونه به اینجا رسیدیم.
وی اضافه کرد: در این بررسی تاریخی- جامعه شناختی باید تجلی خلقیات ایرانی در سیاستگذاری های آموزشی را واکاویم و نمونه های برجسته جامعه شناسی علم را در زمان های اصلی تصمیم گیری برشماریم و آثار و تبعات برآمده از آن تصمیم گیری ها را نشان دهیم. مسلماً برهه تاریخی موردنظر در این همایش، که با تحولات سیاسی و اجتماعی قابل توجهی در ایران همراه می باشد سهم قابل توجهی در جنبش های دانشجویی و سیاسی و هویتی دانش آموزان و دانشجویان داشته و تا دهه ها بعد تاثیر خویش را حفظ نموده است.
دبیر علمی دومین همایش «از مدارس نوین تا دانشگاه در ایران» خاطرنشان کرد: در این همایش که با یاری متخصصان حوزه تاریخ آموزش برگزار می شود، سیر تحولات آموزش نوین در ایران دهه های بیست و سی و جریان های فکری حاکم بر آنها در متن تحولات بین المللی بررسی خواهد شد.
طبق اعلام روابط عمومی وزارت علوم، دبیر دومین همایش «از مدارس نوین تا دانشگاه در ایران»، آخرین فرصت دریافت چکیده تفصیلی مقالات (شامل دو تا سه هزار کلمه با ذکر منابع) را ۳۰ آذرماه سالجاری اعلام و تصریح کرد علاقه مندان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام به سایت مؤسسه به نشانی www.iscs.ac.ir رجوع کنند.
منبع:

1399/08/23
18:42:19
5.0 / 5
1925
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
NeoPedia