NeoPedia

باد یونی صنعت خشك كردن میوه را متحول می كند

باد یونی صنعت خشك كردن میوه را متحول می كند

پژوهشگران سوئیسی فناوری جدیدی برای خشك كردن سریع و ایمن میوه ها با حفاظت از خواص آنها ابداع نموده اند كه باد یونی نام گرفته است.به گزارش نئوپدیا به نقل از نیواطلس، این فناوری نه تنها سبب تبخیر سریع آب میوه ها بدون احتیاج به صرف زمان طولانی و قرار دادن آنها در مقابل نور خورشید می شود، بلکه باعث صرفه جویی زیادی در وقت و هزینه فعالان این صنعت می شود.
تا پیش از این گرما دهی روشی متداول برای خشک کردن میوه ها بود. اما نتیجه استفاده از آن از بین رفتن طعم و مزه میوه ها و خواص تغذیه ای آنها بود. استفاده از یک روش جایگزین غیر گرمایی که مبتنی بر استفاده از فن های بزرگ است، با اینکه باعث حفظ نسبی طعم و خواص تغذیه ای می شود، اما مستلزم صرف وقت زیاد و مصرف مقدار زیادی برق است.
روش جایگزین مناسب که فاقد همه این ضعف هاست، باد یونی نام دارد. هوا متشکل از گازهایی مانند اکسیژن، دی اکسیدکربن و نیتروژن است. اتم های تشکیل دهنده مولکول های گاز شامل الکترون های منفی و پروتون های مثبت هستند. هنگامی که هوا از راه گذر یک سیم دارای شارژ مثبت بالا باشد، الکترون ها به سمت بالا کشیده شده و پروتون ها دفع شده و از الکترون ها جدا می شوند.
اگر در این شرایط یک جریان گرمایی هم به هوا تزریق شود روند تفکیک مولکولی تسهیل می شود. این فناوری باد یونی نام گرفته و با استفاده از آن بدون ایجاد گرمای شدید، صرف وقت زیاد یا مصرف برق بالا می توان هر دو طرف میوه های قرار گرفته بر روی یک سطح هادی را خشک کرد و آنها را برای عرضه به بازار آماده کرد.
شرکت امپای سوئیس که این فناوری را ابداع کرده برای صنعتی سازی آن در حال مذاکره با برخی شرکتهای خرده فروشی میوه های خشک در این کشور است.


منبع:

1399/08/29
12:21:07
5.0 / 5
1519
تگهای خبر: پژوهش , پژوهشگران , شركت , صنعت
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
NeoPedia