NeoPedia
در دانشگاه صنعتی امیركبیر انجام شد

بررسی جریان خون در عروق برای ساخت رگ های مصنوعی

بررسی جریان خون در عروق برای ساخت رگ های مصنوعی

به گزارش نئوپدیا محققان دانشگاه صنعتی امیركبیر موفق به بررسی عددی جریان خون و تحلیل آن شدند كه در مهندسی پزشكی و ساخت رگ های مصنوعی به كار می آید.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، حسین تمیم فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «تحلیل عددی جریان ضربانی خون بر انتقال لیپوپروتین های کم چگال ( ال دی ال ) در رگ کرونر چپ خمیده با فرض غیر نیوتونی خون» اظهار داشت: نظر به رشد روز افزون بیماری های قلبی عروقی خصوصا تصلب شرایین در جوامع امروز بشری، مطالعه خاستگاه، نقاط مستعد و عوامل موثر در بروز این عارضه بیشتر از پیش احساس می شود.
وی ادامه داد: مدل سازی های ساده که اغلب با حقیقت فیزیولوژی پیچیده رگ های کرونری اختلاف بسیاری داشته از یکسو و ارائه حل های تقریبی از طرفی، لزوم انجام یک پژوهش جامع دقیق را در جهت مرتفع ساختن این نقصها بوجود آورده است.
وی افزود: نتایج این رساله می تواند به متخصصان قلب در جهت کشف نقاط پر خطر و مراحل شکل گیری تصلب شریان کمک شایانی کند.
تمیم با اعلان اینکه مقایسه نتایج این پژوهش با تصاویر آنژیوگرافی از شکل گیری هسته های اولیه پلاک در رگ های کرونری نشان از موفقیت آمیز بودن آن در کشف نقاط مستعد بروز گرفتگی رگ بوده است، اظهار داشت: از طرفی برای اولین بار رابطه ای میان غلظت ذرات چربی در جداره رگ و ضخامت لایه چربی در شریان ها استخراج و پیشنهاد شد.
محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: با توجه به این که غلظت چربی در جداره رگ ها پارامتر کلیدی و تعیین کننده ای در میزان نرخ نفوذ و نشست ذرات محسوب می شود، این رابطه می تواند بسیار موثر بوده و در مطالعات آتی مورد توجه محققان قرار گیرد.
فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: در این پژوهش از یکی از قدرتمندترین تکنیک های دینامیک سیالات محاسباتی بهره برده شده است. در همین راستا، نخست دامنه محاسباتی مبتنی بر هندسه سه بعدی یک شریان کرونری خمیده انتخاب و معادلات حاکم در چارچوب یک دستگاه مختصات مناسب پیاده سازی شد.
وی با اعلان اینکه شبیه سازی عددی جریان خون در حالت ضربانی و غیرضربانی، نیوتنی و غیرنیوتنی از دیگر دستاوردهای این پروژه بوده است، اظهار داشت: علاوه بر روش عددی از مدل تحلیلی هم به صورت مرکب جهت پیشبینی میزان چربی نفوذ کرده در دیواره رگ و همینطور میزان چربی نشست کرده در هریک از لایه های مختلف تشکیل دهنده آن سود برده شده است.
وی ضمن اشاره به کاربردهای این طرح اظهار داشت: نتایج این تحقیق در صنعت ساخت تجهیزات پزشکی مرتبط از قبیل ساخت استنت های مختلف، رگ های مصنوعی و غیره کاربرد دارد.
وی افزود: علاوه بر آن متخصصان قلب با تاکید بر یافته های این رساله قادر به پیشبینی دقیق تر محل گرفتگی عروق، مدت زمان لازم برای رشد گرفتگی و بحرانی شدن آن هستند. کد محاسباتی توسعه داده شده در این رساله قابلیت پیشبینی میزان دوز داروهای تجویز شده در بخش های مختلف رگهای کرونری را داشته که این امر در حوزه دارو رسانی به موضع هدف بسیار حائز اهمیت می باشد.
تمیم اضافه کرد: تعمیم روش مورد استفاده برای سایر شریان های حیاتی بدن انسان نظیر شریان های کاروتید و مطالعه آزمایشگاهی و تجربی مسئله در شرایط شبیه سازی شده آزمایشگاهی از اهداف آتی این طرح بشمار می رود.
وی ضمن اشاره به خصوصیت های طرح اظهار داشت: قابلیت توسعه و انعطاف پذیری بالای طرح برای پیاده سازی در سایر موارد، دقت بالای طرح، هزینه بسیار اندک طرح و جامعیت آن از خصوصیات پروژه به حساب می آید.

وی ضمن اشاره به مزیت های رقابتی طرح اظهار داشت: انعطاف پذیری کد نگاشته شده برای کاربرد در سایر ارگان های بدن، یا برای توابع هدفی غیر از غلظت چربی و متن باز بودن آن از مزایای رقابتی این طرح بشمار می رود که نسبت به بعضی از نرم افزارهای تجاری موجود مقرون به صرفه تر است.
به قول وی، صنعت ساخت تجهیزات پزشکی، صنعت داروسازی، مهندسی پزشکی و جراحی قلب و عروق همچون کاربردهای این پروژه محسوب می شوند.
بنا بر اعلام روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، استاد راهنمای این پروژه دکتر عباس عباسی استاد دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر، و اساتید مشاور دکتر کامبیز وفایی استاد دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه ریورساید کالیفرنیا ودکتر ناصر فتورائی دانشیار دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر بودند.1399/09/11
23:22:03
5.0 / 5
1571
تگهای خبر: پژوهش , دانشگاه , صنعت , هزینه
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
NeoPedia