NeoPedia

تولید ابرآلیاژهای ایرانی توسط یك شركت دانش بنیان

تولید ابرآلیاژهای ایرانی توسط یك شركت دانش بنیان

نئوپدیا: ساخت ابرآلیاژهای پیشرفته نیاز حیاتی صنایعی مانند نیروگاه و پالایشگاه ها محسوب می شود. حال یک شرکت داخلی به فناوری ساخت آنها دست یافته است.به گزارش نئوپدیا به نقل از معاونت علمی و فناوری، جلال دانش مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان با اعلان اینکه آلیاژهای پایه نیکل و پایه کبالت جزو جدایی ناپذیر صنایع پیشرفته هستند، اظهار داشت: ابر آلیاژها در دمای بالا خواص خودشان را حفظ می کنند و عموما در صنایعی مانند نیروگاه ها و برای ساخت توربین های گازی کاربرد دارند.
وی اظهار داشت: باتوجه به اهمیت سوپرآلیاژهای نیکل و کبالت، عمده مشتریان این تولیدات از صنایع مورد اشاره است. چونکه این آلیاژها از خاصیت هایی برخوردار می باشند که منحصر به فرد هستند. مثلا مقاومت به سایش در آلیاژهای پایه کبالت بسیار بالا است و می تواند در این صنایع بسیار کارآمد باشد.
دانش، به تولید فنرهای ابرآلیاژی اشاره نمود و اظهار داشت: این فنرها به سبب آن که باید در وضعیت محیطی و دمایی ویژه، خواص خودرا حفظ کنند، از فناوری پیشرفته ای برخوردار می باشند که حالا توسط فعالان فناور با روش های ریخته گری دقیق و گریز از مرکز تولید می شود.
مدیرعامل این شرکت فناور با اشاره به فعالیت در تولید تجهیزات سر چاهی و درون چاهی نفت و گاز، تجهیزات پالایشگاهی، نیروگاهی، پتروشیمی، افزود: با بومی سازی فنرهای دریچه کشویی پاتیل مذاب که در صنایع ریخته گری پرکاربرد است، برای اولین بار در کشور توانستیم تولید این تجهیزات را که تا قبل از این در انحصار یک شرکت اروپایی بود، در کشورمان ممکن نماییم.
وی با اشاره به اهمیت این فنرها در صنایع ریخته گری اظهار داشت: کاربرد این فنر بسیار حساس است و در صورتیکه از کارایی لازم برخوردار نباشد، ۲۰۰ تن مذاب از ارتفاع ۳۰ متری سقوط می کند و ضمن لطمه های انسانی، هزینه های هنگفتی را به بار خواهد آورد. خوشبختانه ساخت این فنر با موفقیت تولید و اجرائی شده است.
دانش درباره بازسازی قطعات ابرآلیاژی توربین های گازی نیز بیان کرد: در این عرصه نیز فعال هستیم و قطعات خصوصاً بزرگ و پیشرفته را بازسازی و نوسازی می نماییم. خیلی از قطعات یدکی توربین های گازی که بیش از ۳۰۰ نوع محصول است در این شرکت تولید می شود.
مدیرعامل شرکت از بازار گسترده مواد ابرآلیاژی در کشور گفت و افزود: به سبب این که در صنایع نیروگاهی و خطوط انتقال گاز طبیعی تعداد بسیار زیادی توربین گازی داریم، کشور ایران یکی از بزرگ ترین بازارهای قطعات توربین در دنیا شمرده می شود. علاوه بر این از آنجایی که رتبه نخست منابع هیدروکربوری هستیم و بخش عمده ای از منابع نفت و گاز ترش است، بدین سبب مصف آلیاژ در بخش استخراج میزان قابل توجهی است.
وی همین طور بیان کرد: خیلی از این تجهیزات ابرآلیاژی که در گذشته استفاده می شد بطور کامل وارد می شدند. اما حالا شرکت های زیادی در کشور تولید این قطعات خاص فعال شده اند. گلوگاه این شرکتها عموما تامین قطعات ابرآلیاژی است و به خیلی از شرکتها کمک می نماییم تا این نیاز را تامین کنند.
این فعال فناور، از مسدود شدن مسیر خروج ارز با این تولیدات و خدمات گفت و افزود: این صرفه جویی در حوزه های گوناگونی انجام می شود. بطور مثال در حوزه بازسازی و تعمیر سالانه یک میلیون یورو را بسته به اعلام آمادگی نیروگاه ها صرفه جویی می نماییم اما ظرفیت صرفه جویی تا ۴ میلیون یورو وجود دارد. همین طور در بخش تولید قطعات تا یک میلیون یورو و در بخش کمک به دیگر واحدها، ۲.۵ تا ۳ میلیون یورو صرفه جویی صورت گرفته استمنبع:

1399/09/23
14:10:07
5.0 / 5
1130
تگهای خبر: تولید , خدمات , شركت , فناوری
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
NeoPedia