NeoPedia

كشف یك باكتریوفاژ جدید توسط محققان دانشگاه اراك

كشف یك باكتریوفاژ جدید توسط محققان دانشگاه اراك

به گزارش نئوپدیا مرکزی سرپرست تیم تحقیقاتی گروه زیست شناسی دانشگاه اراک از کشف یک باکتری خوار(باکتریوفاژ) عفونت جدید توسط محققان این دانشگاه اطلاع داد.


دکتر مجید کمیجانی در گفتگو با ایسنا، درمورد کشف باکتری خوار عفونت توسط محققان دانشگاه اراک طی تحقیقات دو ساله، بیان نمود: باکتریوفاژها در واقع باکتری ها را از بین می برند.
وی ضمن اشاره به اینکه تیم تحقیقاتی دانشگاه اراک، باکتریوفاژی را جدا کرد که می تواند کرونوباکتر ساکازاکی را از بین ببرد، اضافه کرد: این نوع باکتری بیشتر در شیرخشک، غذای کمکی کودک و حتی پوره سیب زمینی وجود دارد چونکه می تواند در فضاهای خشک به خوبی دوام آورد و در نوزادان یک ماهه گاهی سبب مرگ می شود.
کمیجانی اظهار داشت: در دهه ۶۰ و ۷۰ اغلب نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می شدند درگیر بیماری های گوارشی می شدند و در واقع کرونوباکتر ساکازاکی شایع شده بود، اما باکتریوفاژی که توسط محققان دانشگاه اراک جدا شده است، کرونوباکتر ساکازاکی را از بین می برد.
وی با اشاره به اینکه عملکرد این باکتریوفاژ به مانند آنتی بیوتیک ها نیست، اظهار داشت: با مصرف آنتی بیوتیک ها، باکتری های مفید بدن در کنار باکتری های مضر از بین می رود و علاوه بر این باکتری ها نسبت به آنتی بیوتیک ها مقاوم شده اند، اما باکتریوفاژ این خصوصیت آنتی بیوتیک ها را ندارد، باکتری ها نسبت به آن مقاوم نمی شوند و عملا به صورت اختصاصی باکتری های مضر را از بین می برد و صدمه ای به باکتری های مفید بدن وارد نمی کند.
سرپرست تیم تحقیقاتی گروه زیست شناسی دانشگاه اراک ضمن اشاره به اینکه عمر کشف باکتریوفاژها از عمر کشف آنتی بیوتیک ها بیشتر است، اما در واقع مهجور واقع شدند و مورد مطالعه و پژوهش قرار نگرفتند، اظهار نمود: در سالهای اخیر خیلی از کشورها مانند چین، هند، امریکا مرکز باکتریوفاژ تاسیس کرده اند و نشان داده است که مطالعه بر باکتریوفاژها بسیار مهم می باشد چونکه در دوران پسا آنتی بیوتیک ها هستیم و هر ساله در ماه فوریه سازمان جهانی بهداشت فهرستی از باکتری های مقاوم شده به آنتی بیوتیک ها را اعلام می کند چونکه باکتری ها بسیار خزنده و بی سروصدا در حال مقاوم شدن نسبت به آنتی بیوتیک ها هستند و عفونت های ناشی از باکتری ها گاهی منجر به مرگ می شود.
وی خاطرنشان کرد: هدف این است که این مهم که باکتریوفاژها هم قابل استفاده هستند به مانند دیگر کشورهای بزرگ جهان در ایران هم نهادینه شود و خوشبختانه در دانشگاه اراک، باکتریوفاژ جداسازی شده، از نظر مولکولی شناسایی شده و خصوصیت های فیزیولوژی آن هم بررسی شده است.
کمیجانی افزود: در حین جداسازی و بررسی خصوصیت باکتریوفاژ و ژنوم آن متوجه شدیم که باکتریوفاژ جدیدی کشف شده است و در این راستا از پژوهشگران چینی هم کمک گرفته شد و در کمیته بین المللی ویروس شناسی پیشنهاد نامگذاری آن تحت عنوان پارس ۲ داده شد و مقرر شد که در جلسه ای در سال ۲۰۲۱ این مساله تصمیم گیری می شود و در صورت موافقت آنها این باکتریوفاژ تحت عنوان جنس پارس ۲ معرفی می شود.1399/09/25
22:53:46
5.0 / 5
1115
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
NeoPedia