NeoPedia

تولید باتری بدون كبالت برای خودرو های برقی

تولید باتری بدون كبالت برای خودرو های برقی

نئوپدیا: پژوهشگران آمریکایی برای اولین بار نوعی باتری بدون کبالت با جایگزینی نیکل ساخته اند که در آینده می تواند انرژی مورد نیاز خودرو های برقی را تامین کند.به گزارش نئوپدیا به نقل از نیواطلس، کبالت نقش مهمی در ارتقای عملکرد باتری های لیتیومی بازی می کند، اما استخراج آن از معادن طبیعی روز به روز دشوارتر شده و از طرف دیگر این کار مستلزم لطمه زدن به چشم اندازهای طبیعی و منابع تامین آب بمنظور حفر معدن است.
پژوهشگران بمنظور کنار گذاشتن این فلز گرانقیمت و کمیاب از روند تولید باتری های لیتیومی از نیکل بمنظور تولید این نوع باتری ها بهره برده اند. کبالت به سبب گرانی و محدودیت ذخایر طبیعی معمولاً نیمی از هزینه تولید باتری را به خود اختصاص می دهد و اگر از کبالت بجای نیکل در کاتد باتری استفاده گردد هم محصول نهایی قیمت کمتری خواهد داشت و هم خسارت های زیست محیطی کمتری وارد خواهد شد.
باتری جدید که در آزمایشگاه ملی اوک ریج طراحی شده، حاوی نیکل، آهن و آلومینیوم در کاتد خود است و بررسی ها نشان میدهد این ترکیب از پایداری مناسبی نیز برخوردار بوده است. این ترکیب پس از ۱۰۰ بار شارژ کردن و تخلیه شارژ تا ۸۸ درصد از ظرفیت اولیه شارژ خودرا حفظ نموده است. این رقم پس از ۲۰۰ بار شارژ حدود ۷۲ درصد بوده است.
محققان امیدوارند در آینده این رقم را بالا برند و از این طریق باتری هایی غیرحجیم، ارزان و با ظرفیت بالا تولید کنند که به آسانی بر روی خودرو های برقی قابل نصب باشند.


منبع:

1399/10/01
14:23:41
5.0 / 5
1170
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
NeoPedia