NeoPedia
پاسخ عضو هیات علمی مركز تحقیقات ژنومیك؛

آیا جهش اخیر اثر واكسن كرونا را خنثی می كند؟

آیا جهش اخیر اثر واكسن كرونا را خنثی می كند؟

به گزارش نئوپدیا عضو هیات علمی مرکز تحقیقات ژنومیک دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به شناسایی واریانت جدیدی از کروناویروس جدید در انگلستان، در ارتباط با احتمال اثرگذاری این نوع جهش ها بر واکسن، اظهار داشت: اگر موتاسیون(جهش) بر پارتیکل و یا ژنوم مورد استفاده در واکسن ها اثر نگذارد، بعید است واریانت های جدید بتوانند از اثر واکسن فرار کنند.


دکتر حسن رودگری در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به شناسایی واریانت جدیدی از ویروس SARS-CoV-2 در انگلستان طی هفته گذشته و مسایل مطرح شده در این رابطه، اظهار داشت: وزارت بهداشت انگلستان اعلام نموده که این واریانت جدید شناسایی شده سرایت و بیماری زایی بسیار سریع تری دارد، به همین دلیل مداخلات ما نیز باید سریع تر باشد، بر این اساس قرنطینه شدیدتر موسوم به Tier3 در انگلستان اجرا شد.
به گفته این دکترای تخصصی ژنتیک، وزارت بهداشت انگلستان این واریانت را به WHO گزارش کرده اما کماکان در حال تحلیل یافته هاست.
رودگری با اعلان اینکه ظاهرا واریانت جدید هم سریع تر توسعه می یابد و هم بیماری جدی تری ایجاد می کند، اظهار داشت: خوشبختانه برمبنای اطلاعات اولیه بعید است این واریانت به واکسن جواب ندهد، هرچند برای نظر قطعی تر نیاز به گذشت زمان بیشتری است.
وی با اعلان اینکه برخی دانشمندان معتقدند سالها طول می کشد تا این ویروس نسبت به واکسن های تولید شده مقاوم شود، عنوان کرد: این اعتقاد وجود دارد که برای ایجاد مقاومت نسبت به واکسن باید مجموعه ای از جهش ها در ژنوم ویروس اتفاق بیافتد و این مجموعه برمبنای سایز ژنوم ویروس که در "سارس کو 2" ویروسی است با سایز نسبتا بزرگ، چندین سال زمان می برد.
این عضو هیات علمی دانشگاه افزود: در نتیجه تصور اینکه با یک تک جهش سرنوشت ویروس به صورت تراژدیک تغییر کرده و قدرتی پیدا کند که از همه واکسن ها فرار کند، نادرست است؛ ضمن اینکه همه جهش ها به ویروس قدرت فرار از واکسن یا قدرت مقاومت در مقابل ناملایمات اکوسیستم را نمی دهد و حتی ممکنست به تضعیف ویروس منجر شود.
رودگری با اعلان اینکه هم اکنون انواع مختلفی از واکسن ها با تکنولوژی های متفاوت همچون استفاده از RNA و یا تکنولوژی های شناخته شده قبلی یعنی استفاده از وکتور یا حمال توالی ژنوم ویروس، در کشورهای مختلف در حال تولید است، اظهار نمود: بدین سبب فرار ویروس از همه تکنولوژی های متفاوت تولید واکسن با یک تک جهش امری نامحتمل است و دانشمندان معتقدند که چندین سال زمان می برد تا ویروس بتواند نسبت به واکسن های موجود مقاوم شود.
وی با تاکید بر اینکه البته تمامی این مسایل نیازمند گذر زمان برای ارائه نظرات قطعی تر است، اظهار داشت: تا به حال حدود 200 جهش کروناویروس جدید در نقاط مختلف جهان گزارش شده ولی هیچ کدام هنوز نتوانسته ویروس را از واکسن های موجود نجات داده و همین طور گزارشی بر این مبنا وجود ندارد.
این عضو هیات علمی مرکز تحقیقات ژنومیک دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در آخر با اعلان اینکه پیدایش واریانت های جدید باید در همه کشورها مد نظر باشد اظهار داشت: همین طور باید آزمایشات لازم ژنتیکی بر روی ویروس عامل در صورت افزایش ناگهانی تعداد مبتلایان و یا بروز علایم و یا شدت های جدید بیماری صورت گیرد. از جانب دیگر تعجیل در واکسیناسیون امر معقولی است که البته باید با احتیاط کامل در انتخاب واکسن از بین موارد موجود باشد.
منبع:

1399/10/03
22:12:12
5.0 / 5
1231
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
NeoPedia