NeoPedia
روح الامینی تأكید كرد:

ضرورت ایجاد كنسرسیوم برای توسعه صنعت دارویی در كشور

ضرورت ایجاد كنسرسیوم برای توسعه صنعت دارویی در كشور

به گزارش نئوپدیا رئیس کمیته غذا و داروی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: شرکت های بزرگ باید برای پشتیبانی از صنعت دارویی به میدان بیایند و کنسرسیوم هایی را تشکیل دهند.به گزارش نئوپدیا به نقل از مهر، عبدالحسین روح الامینی امروز در مراسم «دوشنبه های استارت آپی» با محوریت فرآورده های دارویی که در محل صندوق نوآوری و شکوفایی به صورت آنلاین برگزار شد، با اشاره به وضعیت اقتصادی کشور اظهار داشت: کشور گرفتار یک ناهنجاری یا ساختاری در بودجه و اقتصاد است.
وی اضافه کرد: از یکسو، خیلی از منابع درآمدی ما همچون نفت، مالیات استقراض و... و از طرف دیگر، خرج ها به صورت دقیق دیده نشده است.
رئیس کمیته غذا و داروی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی افزود: راه نجات کشور توجه ویژه به حوزه هایی است که در آنها برتری دانشی، مهارتی و فناوری داریم.
روح الامینی اشاره کرد: درواقع راه نجات از برون رفت این بن بست ها که به معضلات ریشه دار و مزمن شده اقتصادی ختم می شود این است که بتوانیم با تمرکز بر کشورهای منطقه بویژه آسیای جنوب غربی موضوع اشتغال و درآمدزایی، توسعه صادرات و تامین نیاز مردم در نظر بگیریم، برای اینکه ما در بین این کشورهای همسایه برتری داریم و اینها علاوه بر جمعیت داخل کشور یک بازار برای ما شمرده می شود.
وی اشاره کرد: یکی از قسمت های دانش بنیان مربوط به فناوری های متوسط مربوط به بحث فراورده های دارویی می شود.
رئیس کمیته غذا و داروی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با اشاره به این فرآورده های دارویی اظهار داشت: داروهای گیاهی، داروهای نوترکیب، سیستم های جدید دارورسانی، سامانه های دارویی، ملزومات دارویی و تجهیزات پزشکی مانند سلول بنیادی از بخش های دارویی محسوب می شوند.
وی با تاکید بر اینکه عرصه های اقتصادی این بخش ها می تواند خیلی بزرگ باشد، افزود: در ادامه علاوه بر دارو، غذا و ملزومات، تجهیزات پزشکی از بخش های مهم هستند.
روح الامینی افزود: اخیراً حوزه های نرم افزاری برای ارائه خدمات دارویی در کشور توسعه پیدا کردند که علاوه بر داشتن فرصت ها و تهدید ها می توانند آینده خوبی داشته باشند.
وی اظهار داشت: ما در برخی از این بخشها ۴۰ سال عقب ماندگی داریم که برای حل این عقب ماندگی نیاز است که کنسرسیوم های بزرگ اقتصادی به میان آیند تا استعدادها و فناوری های موجود در کشور را به فعلیت تبدیل کنند.
رئیس کمیته غذا و داروی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با اعلان اینکه بنگاه های ما کوچک هستند، عنوان کرد: در۴۰سال گذشته دنیا به صورت عام، اروپا به صورت خاص و هند و چین کارهای بزرگی را با استارت آپ ها، مراکز رشد و... شروع کردند به طوریکه هم اکنون شرکتهای بزرگی با سرمایه های چند ده میلیاردی دارند.
روح الامینی افزود: سرمایه داران بزرگ کشور، شرکتهای بزرگ، بازیگران بخش خصوصی، خودروسازهای داخلی باید به میدان بیایند و با ایجاد کنسرسیوم ها و اتحادیه ها روی پروژه های مهم هدف گذاری کنند.
رییس کمیته غذا و داروی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با اعلان اینکه 30 درصد صنعت دارویی در آمریکا است، اظهار داشت: ۳۰درصد اروپا و از 40درصد باقیمانده، ۲۱درصد ژاپن و سایر جهان ۱۹درصد از تولید دارو سهم دارند.
روح الامینی اشاره کرد: بازار ما نسبت به کشورهای چین، هند، ویتنام، تایلند، تایوان و... کوچک است و برای بزرگ شدن این بازار باید از سرمایه های انسانی خود بهره ببریم.
وی اظهار داشت: مزیت نسبی ما تسلط بر فناوری و معجزه داشتن نیروهای انسانی متخصص است که برای رسیدن به هدف بزرگ می توانند کمک کننده باشند.
رئیس کمیته غذا و داروی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: حوزه سلامت و دارویی ارزش افزوده بالایی دارند و میزان سرمایه گذاری در این عرصه در حد میلیون دلار است در صورتیکه سرمایه گذاری در حوزه های نفت و پتروشیمی در حد میلیارد دلار است و این بد است.
روح الامینی با تاکید بر اینکه باید میزان سرمایه گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی افزایش یابد، اظهار داشت: از هر اقدامی که در امتداد تقویت صندوق از جهت معافیت ها و... باشد حمایت می نماییم و اگر منابعی آزاد شود مطمئنا به سمت صندوق سوق داده می شود.


منبع:

1399/10/09
12:38:30
5.0 / 5
1150
تگهای خبر: آنلاین , تقویت , تولید , خدمات
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
NeoPedia