NeoPedia
دكتر عزیزی با انتقاد از وضعیت بودجه های پژوهشی كشور:

بودجه فعلی پژوهش فقط صرف حقوق می شود

بودجه فعلی پژوهش فقط صرف حقوق می شود

به گزارش نئوپدیا رئیس پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ارتباط با تاثیر  بودجه در وضعیت پژوهش های حوزه سلامت، اظهار داشت: باتوجه به وضعیت فعلی بودجه های پژوهشی، پژوهشکده ها و مراکز تحقیقاتی به تدریج تبدیل به یک موسسه اداری می شوند که می تواند حقوق و مزایای کارمندان و محققین خودرا تا حدودی برآورده کند، ولی توانایی انجام پژوهش های خلاق و نوآور را از دست می دهند.


دکتر فریدون عزیزی در گفت و گو با ایسنا، ضمن انتقاد از وضعیت بودجه های پژوهشی کشور، اظهار نمود: در سال ۱۳۹۸ حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد بودجه های پژوهشی پرداخت نشد، بدین سبب در سال ۱۳۹۹ اگر بودجه های مصوب ۱۰۰ درصد هم پرداخت گردد، با افزایش هزینه های پرسنلی و خصوصاً چند برابر شدن هزینه تجهیزات و مواد مصرفی، بودجه های پژوهشکده ها و مراکز تحقیقاتی فقط تکافوی حقوق و مزایای کارمندان و محققین را خواهدنمود و انجام طرح های قدیمی یا جدید نیازمند به مواد و تجهیزات، امکان پذیر نخواهد بود.
این استاد پیشکسوت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اشاره کرد: با این شرایط، بودجه سال ۱۴۰۰ فقط افزایشی برای جبران افزایش حقوق و مزایاست و امکان انجام پژوهش ها را بسیار دشوار می کند.
وی با اشاره به سرانجام پژوهشکده ها، پژوهشگاه ها و مراکز تحقیقاتی حوزه سلامت باتوجه به وضعیت فعلی بودجه های پژوهشی، اظهار نمود: پژوهشکده ها و مراکز تحقیقاتی به تدریج تبدیل به یک موسسه اداری می شوند که می تواند حقوق و مزایای کارمندان و محققین خودرا تا حدودی برآورده کند ولی توانایی انجام پژوهش های خلاق و نوآور را از دست می دهد. این امر همین طور با کاهش ظرفیت سازی و تربیت نیروهای خلاق پژوهشی و افول کیفیت پژوهش ها همراه خواهد بود.
وی اشاره کرد: اگر فرموده حضرت علی (ع) محور سیاستگذاری ها، تصمیم گیری ها و برنامه ریزی ها شود که "العلم سلطان، یعنی علم و دانش مایه اقتدار است"، و باور این فرموده که "اگر کسی نتواند قدرت علمی را به دست آورد، زیردست باقی می ماند و دیگران بر اودست برتر را خواهند داشت"؛ هر نوع توقف و یا عقب گرد، رکورد و تنزل در منحنی افزایش تحقیقات کشور مطلوب نخواهد بود.
رییس پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم در آخر با اعلان اینکه متاسفانه سفارش های مکرر مقام معظم رهبری برای تخصیص ۲-۴ درصد از تولید ناخالص ملی به تحقیقات، بازتابی در برنامه های پنج ساله و نیز بودجه های سالیانه کشور نداشته است، عنوان کرد: سهم تحقیقات از تولید ناخالص ملی سالهاست که در حدود همان نیم درصد باقیمانده است، علاوه بر آن حدود نیمی از بودجه های تحقیقاتی کشور بطور متمرکز در اختیار مسئولین است و فقط نیم دیگر آن به دانشگاه ها، پژوهشکده ها و مراکز تحقیقاتی تعلق می گیرد. همین طور ردیف هایی از بودجه های متمرکز در وزارتخانه ها نیز برای مصارفی به جز تحقیقات و پژوهش های بنیادی یا کاربردی هزینه می شود؛ پس توزیع متمرکز منابع می تواند با اعمال سلیقه و سوگیری همراه شود و سبب رشد برخی سازمان ها و افول بقیه واحدهای تحقیقاتی شود.
خبرنگار: گلاره کاویان
منبع:

1399/10/09
23:55:15
5.0 / 5
1048
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
NeoPedia