NeoPedia
در یك پژوهش عنوان شد

هشدار نسبت به حجم بالای آلودگی در سبزی های بسته بندی شده و آماده

هشدار نسبت به حجم بالای آلودگی در سبزی های بسته بندی شده و آماده

نئوپدیا: نتایج یک مطالعه نشان داد که حدود 30 درصد از سبزی خوردن های بسته بندی شده و آماده مصرف، به سبب آلودگی میکروبی بیش از اندازه، قابل مصرف نیستند.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، امروزه در بازار سبزیجات مختلف به صورت بسته بندی شده ارائه می شوند و در دسترس افراد قرار می گیرند. سبزی خوردن بسته بندی شده یکی از این محصولات است که شامل سبزیجاتی مانند جعفری، پیازچه، ریحان، تره و... است که بعد از پاک کردن، شستشو، ضد عفونی و آب گیری، بسته بندی و آماده مصرف می شود.

در دهه های اخیر باتوجه به مشکل کمبود منابع آب شیرین و بالا بودن هزینه های تصفیه فاضلاب، مواردی از آبیاری زمین های تحت کشت سبزیجات با بهره گیری از فاضلاب خام و پساب های آلوده گزارش شده است. همین طور در بعضی مواقع از کودهای انسانی و حیوانی جهت تقویت رشد این محصولات استفاده می شود. سبزیجات حاصل از این زمین ها جزو منابعی هستند که آلوده به انواع عوامل بیماری زای انسانی مثل باکتری های کلی فرم مدفوعی هستند.

استفاده از انواع گندزداها و مواد ضدعفونی کننده مناسب همچون راه های پیش گیری از مبتلاشدن به بیماریهای منتقله از سبزیجات آلوده است. در سالهای اخیر برای سالم سازی سبزیجات از تکنولوژیهای جدید فرآوری و باکتری زدایی و انگل زدایی در کارگاه های بسته بندی سبزیجات آماده به مصرف، استفاده می شود.

باتوجه به اهمیت وجود آلودگی در سبزیجات، پژوهشگران گروه علوم و صنایع غذایی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بیرجند، در مطالعه ای وضعیت آلودگی میکروبی انواع سبزی خوردن بسته بندی شده و آماده مصرف را در شهر مشهد، مورد بررسی قرار دادند. «رضیه قدوسی»، «عطااله اژدری»، پژوهشگرانی بودند که در این مطالعه مشارکت داشتند.

پژوهشگران برای انجام این مطالعه تعداد ۲۰۰ نمونه سبزی خوردن بسته بندی شده و آماده مصرف را از مناطق مختلف شهر مشهد جمع آوری کردند و آنها را در آزمایشگاه از نظر وجود باکتری های مزوفیل هوازی، باکتری های کلی فرم خصوصاً اشرشیا کلای، وجود کپک و میزان آلودگی با تخم انگل، مورد بررسی قرار دادند.

در این مطالعه مشخص شد که میانگین باکتری های مزوفیل هوازی در نمونه های سبزی بررسی شده، کم تر از حد مجاز استاندارد ملی است ولی در ۱۹ درصد از نمونه های مورد مطالعه، آلودگی به این باکتری ها بیش از اندازه مجاز استاندارد ملی بود.

همین طور در مورد آلودگی سبزی ها به باکتری های کلی فرم مشخص شد که این آلودگی بطور مدلول دار کم تر از حد مجاز استاندارد ملی است. ولی آلودگی این سبزیجات به کپک، در حد مجاز استاندارد ملی قرار داشت.

در این مطالعه، ۱۶ نمونه (هشت درصد از نمونه ها) به باکتری اشرشیا کلای و ۷ نمونه (۳.۵ درصد) به تخم انگل آلوده بودند. در صورتیکه انواع سبزی خوردن آماده مصرف نباید به این میکروب ها آلوده باشند.

در مجموع مشخص شد که ۳۱ درصد از نمونه های سبزی مورد بررسی، به سبب آلودگی میکروبی بیش از اندازه، غیر قابل مصرف بودند. با این حال؛ یافته های این مطالعه حاکی از این بود که میزان آلودگی انگلی سبزیجات در این مطالعه، نسبت به برخی مطالعات مشابه، کمتر است.

بگفته پژوهشگران این مطالعه؛ باتوجه به آلودگی نمونه های سبزی بسته بندی شده، ارائه راهکارهای مناسب به مصرف کنندگان سبزیجات جهت رعایت قوانین بهداشتی ضروری می باشد. ضمن آن که اعمال نظارت های پیشگیرانه دقیق تر از جانب سازمان ها و ارگان های ذی ربط نیز سفارش می شود. به علاوه؛ ارزیابی وضعیت میکروبی منابع آبی مورد استفاده در مزارع سبزی و نیز ارائه آموزش های لازم در ارتباط با استفاده مناسب از منابع آبی، انواع کودها و.. به کشاورزان و افراد دخیل در امر تولید و عرضه این محصولات نیز مفید خواهد بود.

نتایج این مطالعه پاییز سال جاری به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «بررسی آلودگی میکروبی در سبزی های بسته بندی شده آماده مصرف مشهد» در فصل نامه بهداشت مواد غذایی وابسته به دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز، انتشار یافته است.

منبع:

1399/10/14
01:14:10
0.0 / 5
1174
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
NeoPedia