NeoPedia

نانوماده ای برای حذف مؤثر نیترات از آب

نانوماده ای برای حذف مؤثر نیترات از آب

به گزارش نئوپدیا آلودگی آب های سطحی و زیرزمینی به انواع آلاینده های محیط زیست نظیر نیترات، مبحث مهمی است که خیلی از پژوهشگران را برای یافتن چاره به تکاپو انداخته است. محققان کشور در این خصوص ماده ای را آزمایش کرده اند که قابلیت هایی عالی را نشان داده است.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، کشور ایران به علت قرارگیری در اقلیم خشک و نیمه خشک و به تبع آن کمبود منابع آب، در خطر استفاده از منابع آب با کیفیت پایین و آلوده قرار دارد. یکی از آلاینده های شاخص چندسال اخیر، به خصوص در منابع آب زیرزمینی، آلاینده نیترات است. نیترات بعنوان یکی از مهم ترین منابع آلودگی آب، تهدیدی جدی برای اکوسیستم های آبی به حساب می آید. مهم ترین پیامد افزایش نیترات در آب ها و ورود آن به بدن، تبدیل آن به ماده نیتریت سمی و بروز عارضه مرگ بافت ها است. سرطان دستگاه گوارش، ایجاد ناهنجاری های مادرزادی در جنین، بروز دیابت وابسته به انسولین، بیماری گواتر، افزایش فشار خون و کاهش عملکرد فیزیولوژیکی-عصبی از اثرات سوء این ماده است.

طبق استاندارد تعریف شده سازمان جهانی سلامت یا WHO، مقدار نیترات در آب های آشامیدنی حداکثر می تواند 50 قسمت در میلیون یا اصطلاحاً پی پی ام باشد. در کنار آلاینده نیترات، آلاینده دیگری به نام فسفات هم بعنوان یکی از عوامل به هم زننده تعادل اکوسیستم ها شناخته می شود و بایستی از ورود بیش از حد آن به محیط جلوگیری کرد. برای حذف این دو آلاینده محیطی از آب، روش های مختلفی نظیر استفاده از مکانیزم های فیزیکی و ترسیب شیمیایی استفاده می شود. این روش ها دارای راندمان مناسبی در جداسازی آلاینده ها از آب هستند، ولی به علت تولید پساب غلیظ، نقطه ضعف های عمده ای دارند. بر همین مبنا کوشش برای یافتن روش های مؤثرتر توسط دانشمندان ادامه دارد.

در این راستا، یک تیم پژوهشی از دانشگاه علوم پزشکی البرز تحقیقی را انجام داده است که در آن کارایی ماده ای به نام «کیتوزان نانومغناطیسی شده» در حذف نیترات و فسفات از محیط های آبی به بوته آزمایش گذاشته شده است.

در این تحقیق، پژوهشگران بعد از تهیه کیتوزان مغناطیسی شده با مواد نانو، غلظت های مختلفی از محلول نیترات و فسفات را تهیه کرده و میزان حذف آنها توسط غلظت های مختلف جاذب مربوطه را اندازه گیری کردند.

یافته های حاصل از این بررسی ها نشان داد که ماده جاذب نانوکامپوزیت کیتوزان مغناطیسی، به خوبی قادر به حذف مؤثر نیترات و فسفات از محلول های آبی است.

در این خصوص، عماد دهقانی فرد، محقق گروه مهندسی بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی البرز و دو همکار دیگرش می گویند: «راندمان حذف نیترات و فسفات در شرایط محیط اسیدی و مدت زمان 60 دقیقه، به ترتیب حدود 90 و 75 درصد بود. اما وجود یون های مداخله گر سبب کاهش این راندمان می شود».

به گفته آنها، «نتایج مطالعه ما نشان داد که جاذب کیتوزان مغناطیسی شده بعنوان یک جاذب مناسب در حذف آلاینده های مورد نظر، مطرح است. مزایای کیتوزان بعنوان یک جاذب ارزان قیمت، طبیعی، بدون عوارض جانبی، دارای قابلیت و ظرفیت جذب بالای آلاینده ها و همینطور قابلیت جداسازی و استفاده مجدد، سبب گردیده است که این جاذب بعنوان گزینه ای مناسب در صنعت آب و فاضلاب مورد توجه قرار گیرد».

این یافته های علمی را فصل نامه علمی پژوهشی «مهندسی بهداشت محیط» متعلق به دانشگاه علوم پزشکی البرز منتشر نموده است.1399/10/21
21:09:08
0.0 / 5
983
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
NeoPedia