NeoPedia
نتیجه بررسی های پژوهشگران؛

تهرانی ها چقدر پسماند خطرناك خانگی تولید می كنند؟

تهرانی ها چقدر پسماند خطرناك خانگی تولید می كنند؟

نئوپدیا: یافته های یک مطالعه نشان داد که حدود 1.22 تا 1.56 درصد از کل پسماند خانگی شهر تهران، پسماند خطرناکست. بیشترین درصد پسماندهای خطرناک خانگی از کل پسماند، در فصل زمستان تولید می شود و کمترین آن مربوط به فصل پاییز است.به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، در میان پسماندهای خانگی که بواسطه کارهای روزمره خانوارها تولید می شوند، پسماندهایی وجود دارند که به سبب داشتن خاصیت هایی مثل اشتعال زایی، سمی، واکنش پذیری و خورندگی، در دسته پسماندهای خطرناک خانگی طبقه بندی می شوند.

موادی مثل ضدعفونی کننده ها، واکس ها، شوینده ها، لوازم آرایشی، داروها، حلال ها، رنگ های سربی و آلکیدی، حشره کش ها، روغن و گریس، باطری ها و لامپ ها، نمونه هایی از پسماندهای خطرناک خانگی هستند.

بر اساس گزارش بانک جهانی در سال ۲۰۱۸، در ایران مثل دیگر کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا، ۸۷ درصد از پسماندهای تولیدی به روش های مختلف در زمین دفن می شوند.

با توجه به اهمیت موضوع پسماندهای خطرناک، پژوهشگران محیط زیست با انجام مطالعه ای میزان تولید و ترکیب پسماندهای خطرناک خانگی را در چهارفصل سال، مورد بررسی قرار دادند. «هومن غلام پور ارباستان»؛ دانشجوی دکتری محیط زیست دانشگاه تهران و «سعید گیتی پور»؛ استاد تمام گروه مهندسی محیط زیست دانشگاه تهران در این مطالعه مشارکت داشتند.

در این مطالعه جمع آوری نمونه های پسماند از درب منازل و محل تولید آنها، انجام شد و ۶۰۰ خانوار از مناطق مختلف ۲۲گانه شهر تهران مورد بررسی قرار گرفتند.

برای تعیین میزان تولید پسماندهای شهری و ترکیب پسماندهای خطرناک خانگی، با ارائه کیسه های جمع آوری زباله بین خانوارهای شرکت کننده در این مطالعه، پسماند تولیدی آنها به صورت فصلی و در هفت روز متوالی در سه مقطع زمانی جمع آوری شد و برای توزین و تعیین ترکیب های پسماند خطرناک خانگی، به آزمایشگاه منتقل شد.

مشاهدات این مطالعه نشان میدهد که میزان سرانه تولید پسماند خطرناک خانگی در شهر تهران بین ۶.۲۶ تا ۸.۲۵ گرم است و این میزان حدود ۱.۲۲ تا ۱.۵۶ درصد از کل پسماند خانگی شهر تهران است.

بررسی ها نشان داد که تولید این دسته از پسماندها در فصول مختلف سال، تفاوت زیادی دارد. این یافته ها حاکی از آنست که میزان تولید این دسته پسماندها در فصل تابستان از نظر وزنی بیشتر از سایر فصل هاست ولی در فصل زمستان سهم درصدی پسماندهای خطرناک خانگی بیشتر است. همین طور مشخص شد که تولید پسماندهای خانگی در فصل پاییز به حداقل می رسد.

در این پژوهش مشخص شد که پاک کننده های خانگی، محصولات حفاظت فردی و رنگ های مصرفی در منازل سه دسته اصلی پسماندهای خطرناک خانگی هستند. در فصل تابستان و با گرم شدن هوا میزان استفاده از محصولات حفاظت فردی مثل شامپوها، اسپری ها، لوسیون ها و... افزایش می یابد. همین طور تعطیلی مدارس و دانشگاه ها، موجب افزایش میزان بازسازی منازل و تعمیرات خودرو... را به دنبال دارد و موجب تولید پسماند خطرناک خانگی بیشتر می شود. همین طور در فصل تابستان به سبب استفاده شهروندان از سبزیجات و میوه هایی مثل هندوانه و نوشیدنی ها، میزان تولید پسماند شهری افزایش چشم گیری پیدا می کند.

به علاوه مشخص شد که در فصل زمستان و با نزدیک شدن به نوروز، خانه تکانی و دور انداختن مواد و پسماندهای بی استفاده و استفاده گسترده از پاک کننده های خانگی و... موجب رشد قابل توجه این دسته پسماندها در زمستان می شود.

به گفته پژوهشگران این مطالعه؛ هم اکنون به سبب نبود اطلاعات کافی در مورد میزان تولید، مولفه های موجود در پسماند خطرناک خانگی و آثار ناشی از مدیریت نادرست این دسته پسماندها در شهر تهران، برنامه ای برای جمع آوری مجزا و مدیریت اصولی وجود ندارد و این دسته پسماندها همراه با سایر پسماندهای تولیدی توسط منازل، جمع آوری می شوند و مانند دیگر پسماندهای شهری مدیریت می شوند.

این پژوهشگران معتقدند که با بهره گیری از اطلاعات این پژوهش می توان به جمع آوری مجزای این دسته پسماندها با تناوب یک دفعه در هفته اقدام نمود و یا با ایجاد مراکز تحویل پسماندهای خطرناک خانگی در سطح شهر، شهروندان را به جداسازی داوطلبانه تشویق کرد.

نتایج این مطالعه به صورت مقاله علمی پژوهشی، با عنوان «بررسی تاثیر فصول مختلف بر ترکیب و سرانه پسماند خطرناک خانگی تولیدی شهر تهران و ارائه راهکارهای زیست محیطی به شهروندان با رویکرد اجتناب و کاهش تولید» در فصل نامه محیط شناسی وابسته به دانشگاه تهران، انتشار یافته است.

منبع:

1399/10/23
20:12:46
0.0 / 5
1143
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
NeoPedia