NeoPedia
نایب رئیس كمیته ملی پیشگیری و كنترل بیماری های غیر واگیر اعلام كرد

همكاری انجمن های علمی در حوزه مدیریت بحران بیماری های غیرواگیر

همكاری انجمن های علمی در حوزه مدیریت بحران بیماری های غیرواگیر

به گزارش نئوپدیا نایب رییس کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیر واگیر ضمن اشاره به تلاش خیلی از دانشگاه ها در جهت مدیریت بحران بیماری غیرواگیر، از همکاری انجمن های علمی در این عرصه اطلاع داد.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، دکتر باقر لاریجانی، نایب رییس کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر، در نشست کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر که در تاریخ ۳۰ دیماه و به منظور هم اندیشی در مورد اقدامات و دستاوردهای کارگروه های کمیته و تصمیم سازی در زمینه برنامه های آتی برگزار شد، ضمن تشریح اهداف سند ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر روند فزاینده تعداد مرگ و میر ناشی از بیماری های غیرواگیر در کشور طی سالهای آینده را مسئله ای جدی خواند و اضافه کرد: پیشبینی می شود تا سال ۲۰۴۰ این میزان تا عدد ۳۹۰ هزار افزایش داشته باشد.
دکتر لاریجانی هم زمانی بیماری های غیرواگیر و کووید-۱۹ را بحران سلامت دیگری خواند که با عنایت به نابرابری ای که در همه جوامع وجود دارد بر گروه های مختلف اجتماعی تأثیرات متفاوتی خواهد داشت که نگاهی چند وجهی را برای مقابله با آن می طلبد.
وی ضمن اشاره به این که ۶۰ درصد از افرادی که در اثر ابتلاء به کرونا ویروس جدید گرفتار مرگ می شوند، حداقل از یکی از بیماری های غیر واگیر رنج می برند، اضافه کرد: کشورهایی که کنترل بیماری های غیرواگیر را در برنامه اقدامات کووید-۱۹ وارد کرده اند، صدمه پذیری کمتری را از نظر عوارض ناشی از همه گیری گزارش داده اند.
دکتر لاریجانی خاطرنشان کرد: مداخلات دولت ها برای کاهش عوارض ناشی از سندمی بیماری های غیرواگیر و کووید-۱۹ می بایست در دو سطح پیشگیری اولیه و ثانویه برای تقلیل اثر عوامل زمینه ای و اطمینان از تشخیص بموقع و مدیریت موثر همه گیری صورت گیرد.
نایب رئیس کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیر واگیر ضمن اشاره به بازنویسی سند ملی بیماری های غیر واگیر، این اقدام را گامی مهم برای تحقق اهداف این سند خواند و ابراز امیدواری کرد بازبینی سند تا آخر بهمن تمام شود.
وی در ادامه نشست ضمن اشاره به راه اندازی سایت جدید کمیته غیرواگیر در بهمن ماه، به مجموعه اطلاعات عرضه شده در این سایت اشاره نمود و اظهار داشت: در این سایت فعالیت همه کمیته ها اطلاع رسانی خواهد شد و سندها و کتاب های مرتبط قابل دسترس خواهد بود.
وی همینطور به تعاملاتی که در این حوزه در سطوح مختلف شکل گرفته است اشاره نمود و اضافه کرد: تشکیل کمیته های دانشگاهی در سطوح استانی میتواند به این کمیته در زمینه مدیریت بهینه تر بیماری های غیرواگیر در کشور کمک نماید و در همین خصوص ظرفیت سازی در سطوح مختلف در دستور کار قرار دارد.
وی در انتها تدوین برنامه‎ها و سیاستگذاری مبتنی بر اطلاعات معتبر را در حصول نتایج قابل توجه در پیشگیری و کنترل بیماری‎های غیرواگیر موثر خواند و اظهار نمود: بیماری‎های غیرواگیر موضوعی فرابخشی است که جلب مشارکت تمامی ذی‎نفعان را می‎طلبد.
دکتر نمکی، وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی، هم در سخنانی ایران را کشوری پیشرو و پیشتاز در منطقه در عرصه کنترل بیماری های غیرواگیر دانست و تشکیل کمیته هایی در این خصوص را اقدامی مهم خواند که در کشور محقق شده است.
وزیر بهداشت با بیان اینکه جهان با طوفان بیماری های غیرواگیر مواجه می باشد، اظهار داشت: سهم بیماری های غیر واگیر از سبد ۳۸۵ هزار مرگ سالانه در کشور قابل توجه است به صورتی که فشار خون بالا بعنوان قاتل خاموش مسئول مرگ حدود نود هزار ایرانی در سال است. وی در همین رابطه طرح بسیج ملی کنترل فشار خون را دستاوردی بزگ در کاهش بار این بیماری خواند.
دکتر نمکی اضافه کرد: رویارویی با طوفان کووید۱۹ چند درس مهم برای نظام سلامت کل دنیا داشت و مهمتر این که مواجهه با پاندمی های عفونی جدید و ناشناخته به عنوان برگ های سیاه تاریخ جهان تکرار شدنی است.
وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: باوجود پیشرفت دانش علوم پزشکی هنوز ناشناخته های زیادی در این حوزه وجود دارد و ساختار پدافند کافی برای توسعه گسترده علوم و مواجهه با خطرات احتمالی در دسترس نیست.
وی با بیان اینکه توسعه زیرساخت های سلامت جهانی به اندازه ای نبوده که برای کنترل شرایط بحرانی کافی باشد، اضافه کرد: در همه گیری بیماری های عفونی، این بیماری های غیرواگیر هستند که قتل عام می کنند، بطوریکه ۸۸٪ از مرگ و میرهای کووید۱۹ در افراد بالای ۶۵ سال و گرفتار بیماری زمینه ای رخ داده است و ۱۲٪ مابقی هم حداقل از یک فاکتور خطر غیرواگیر رنج میبرند.
وزیر بهداشت تصریح کرد: در مواجهه با پاندمی کووید-۱۹، عرضه خدمات سلامت به بیماری های غیرواگیر در کل دنیا گرفتار اختلالات جدی شد ولی در ایران ما با استفاده از زیرساخت های گسترده نظام سلامت ترمیم سریعی شکل دادیم، بعنوان مثال برنامه واکسیناسیون کشوری مبتلا به اختلال کمی شد.
دکتر نمکی درمورد تدوین سند جدید کشوری بیماری های غیرواگیر اظهار داشت: توجه به مشارکت های بین بخشی بسیار ضروریست و با عنایت به تأثیر به سزا سبک زندگی در بیماری های غیرواگیر، نقش مدرسه و هدف قرار دادن خانواده در این برنامه مهم می باشد.
وی جامعه محور کردن این سند و طرح "هر خانه یک پایگاه سلامت" و استفاده از سفیران سلامت را بسیار موثر دانست.
به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران، در ادامه جلسه روسای کارگروه های مختلف کمیته ملی ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیر واگیر به بحث در زمینه دستاوردها و برنامه های آتی پرداختند.1399/10/30
22:42:51
0.0 / 5
1124
تگهای خبر: آموزش , پژوهش , خدمات , دانشگاه
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان نئوپدیا
NeoPedia