NeoPedia
تشریح نحوه انجام مطالعه؛

جزئیات كارآزمایی بالینی واكسن رازی كوو پارس

جزئیات كارآزمایی بالینی واكسن رازی كوو پارس

نئوپدیا: جزئیات کارآزمایی بالینی بررسی ایمنی و ایمونوژنیسیتی واکسن نوترکیب پروتئین اسپایک کووید- 19 تولید موسسه رازی (Razi Cov Pars) اعلام گردید.به گزارش نئوپدیا به نقل از مرکز ثبت کارآزمایی بالینی ایران، کارآزمایی بالینی واکسن نوترکیب پروتئین اسپایک کووید– ۱۹ تولید مؤسسه رازی (Razi Cov Pars) انتشار یافته است.
این واکسن در فاز یک بالینی در جمعیت بالغین سالم ۱۸ تا ۵۵ ساله به صورت طراحی موازی در ۴ گروه شامل ادجوانت به تنهایی و واکسن در دوزهای ۵، ۱۰ و ۲۰ میکروگرم در ۲۰۰ میکرولیتر انجام می گیرد.
این کارآزمایی بالینی تصادفی شده و دو سو کور انجام می شود. این مطالعه در حال بی مارگیری است.
هدف از مطالعه تعیین دوز، ایمنی و ایمنوژنیسیتی واکسن کووید پروتئین نوترکیب تولید مؤسسه رازی (Razi Cov Pars) است.
کارآزمایی بالینی فاز ۱، تصادفی شده، دوسوکور، با کنترل پلاسبو بر روی ۱۳۳ نفر صورت خواهد گرفت. ۱۳ نفر اول به صورت پیش قراول و ۱۲۰ نفر بعدی در چهار گروه وارد مطالعه می شوند.
محل انجام مطالعه بیمارستان رسول اکرم (ص) تهران وابسته به دانشگاه علوم پزشکی ایران است.
شرایط ورود به مطالعه: داشتن تابعیت ایرانی. داشتن حداقل تحصیلات دیپلم. سن ۱۸ تا ۵۵ سال. شاخص توده بدنی بین ۱۸ تا ۳۵ کیلوگرم بر متر مربع. دارا بودن سلامتی کامل برمبنای معیارهای بالینی و آزمایشگاهی. درجه حرارت کمتر یا مساوی ۳۷.۲ درجه سانتیگراد زیر زبانی صبحگاهی برمبنای تب سنج جیوه ای.
منفی بودن تیتر آنتی بادی IgG و IgM مقابل آنتی ژن s کووید -۱۹. منفی بودن تست RT-PCR برای تشخیص کووید -۱۹. تست خونی منفی الایزا IgG برضد HIV.
تعداد ضربان قلب بین ۶۰ تا ۱۰۰. امضای فرم رضایتنامه آگاهانه و قبول تعهدات مربوط به کاهش احتمال ابتلاء به کووید ۱۹.
برای خانم های در سنین باروری ۱۸ تا ۴۹ سال: حامله نبودن برمبنای نخستین روز آخرین قاعدگی. برای خانم های در سنین باروری ۱۸ تا ۴۹ سال: تست منفی حاملگی bHCG در روز غربالگری و روز واکسیناسیون. برای خانم های در سنین باروری ۱۸ تا ۴۹ سال: استفاده از حداقل یکی از روش های مطمئن ضد حاملگی و تمایل به ادامه آن. عدم تمایل به بچه دار شدن و استفاده از روش های قطعی برای بچه دار نشدن تا سه ماه پس از اتمام دوره واکسیناسیون (شامل خانم ها و آقایان).
تأیید روانپزشک در خصوص داشتن ظرفیت و سلامت روانی برای تصمیم گیری برای شرکت در مطالعه.
شرایط عدم ورود به مطالعه: داشتن (در زمان مراجعه) هر نوع بیماری علامت دار حاد یا مزمن که نیازمند مراقبت مداوم داخلی یا جراحی هم اکنون باشد. صاحبان مشاغل پر خطر در معرض ابتلاء به کووید ۱۹ شامل کادر درمان. مشاغل دارای تماس نزدیک با ارباب رجوع.
شیردهی. سابقه دریافت هرگونه واکسن در ضمن ۳۰ روز پیش از روز غربالگری. سابقه دریافت خون و یا هرنوع فرآورده ی خونی و یا ایمنوگلوبولین در ظرف ۳ ماه پیش از روز غربالگری. ابتلاء به بیماریهای کاهش دهنده سیستم ایمنی (مشکوک و قطعی). سابقه مصرف طولانی مدت داروهای کاهنده سیستم ایمنی (بیش از ۱۴ روز پشت سرهم) در ۴ ماه اخیر منتهی به روز غربالگری.
سابقه مصرف طولانی مدت (بیش از ۱۴ روز پشت سرهم) کورتیکواستروئید های سیستمیک (معادل ۱۰ میلی گرم یا بیشتر روزانه پردنیزولون) در ۴ ماه اخیر منتهی به روز غربالگری (به استثنای مصرف استروئیدهای موضعی). سابقه ابتلاء به بیماریهای آلرژیک همچون آنژیو ادم و یا واکنش های آنافیلاکسی.
سابقه هر نوع حساسیت به دارو یا واکسن (شامل علایم بالینی خارش در محل تزریق، کهیر در بدن پس از تزریق، قرمزی بیش از اندازه در محل تزریق). سابقه ابتلاء به بیماریهای اتوایمیون (به غیر از بیماریهای اتوایمیون تیروئید کنترل شده، سلیاک پایدار و تحت کنترل (stable)، پسوریازیس خفیف، ویتیلیگو که نیاز به درمان کورتون و یا ای منو ساپرسیو نداشته باشد).
شیمی درمانی در عرض ۵ سال اخیر. سابقه ابتلاء به سرطان ‎در ۵ سال قبل. سابقه ابتلاء به بیماریهای جدی روانپزشکی. سابقه ابتلاء به اختلالات خونی (دیسکرازی، انعقادی، کمبود یا اختلال پلاکت، کمبود شاخصهای خونی). ابتلاء به بیماریهای مزمن انسدادی ریه از قبیل آسم و COPD که توسط پزشک متخصص تشخیص داده شده باشد و تحت درمان باشد.
ابتلاء به بیماریهای ایسکمیک قلبی عروقی که توسط پزشک تحت درمان باشد یا داشتن سابقه مداخلات قلبی توسط پزشک. ابتلاء به فشار خون که توسط پزشک تحت درمان باشد. ابتلاء به دیابت که توسط پزشک تحت درمان باشد. سابقه ابتلاء به بیماریهای نورولوژیک مزمن (از جمله تشنج و صرع). هرگونه سابقه سو مصرف (اعتیاد) مواد و یا الکل در عرض ۲ سال قبل.
هرگونه اختلال یا اشکال در نتایج آزمایشات هماتولوژی و یا بیوشیمی انجام گرفته در زمان غربالگری بالاتر از درجه ۱. سابقه ابتلاء به کووید -۱۹ تأیید شده. ابتلاء به بیماری حاد تب دار در زمان تزریق واکسن. سابقه حساسیت به قرص استامینوفن. ابتلاء به هپاتیت B وC حاد یا مزمن. دریافت داروی پروفیلاکسی برضد سل.
سابقه سنکوپ با تزریق و یا مشاهده خون. فردی که به هرعلت اسپلنکتومی شده است. هرگونه تماس نزدیک با فرد مبتلا ی قطعی به کووید -۱۹ در مدت حداکثر دو هفته پیش از روز دریافت دوز اول واکسن. سابقه قبلی ابتلاء به بیماریهای مانند سارس و مرس. شرکت در هر مطالعه بالینی (تحقیقاتی) غیر از این مطالعه.
گروه های مداخله عبارتند از سه گروه واکسن با دوزهای ۵ یا ۱۰ یا ۲۰ میکروگرم در ۲۰۰ میکرولیتر و یک گروه آدجوانت به تنهایی. این گروه ها فرآورده مطالعه را در روز ۰ و ۲۱ به صورت تزریقی دریافت می کنند. در روز ۵۱ سه گروه واکسن یک دوز داخل بینی به میزان ۱۰ میکروگرم در ۲۰۰ واکسن و گروه ادجوآنت یک دوز ادجوانت را دریافت می کنند.
متغیرهای پیامد اصلی
پیامدهای اولیه: رخداد علایم حیاتی غیرطبیعی و آنافیلاکسی (بلافاصله پس از واکسیناسیون). رخداد ناخواسته موضعی و سیستمیک در ضمن هفته اول پس از واکسیناسیون. یافته های غیرطبیعی آزمایشگاهی یک هفته پس از هر دوز.
پیامدهای ثانویه: موارد بروز بیماری کووید ۱۹ دو هفته پس از تجویز دوز دوم واکسن. رخدادهای شدید نامطلوب SAE. رخدادهای شدید پیش بینی نشده مشکوک SUSAR و رخدادهای نیازمند مراجعه به پزشک MAAE تا ۶ ماه پس از آخرین دوز واکسن. سطح سرمی آنتی بادی های اختصاصی بر ضد آنتی ژن های S، S۱ N، S۲، NTC، RBD به روش الیزا، میزان فعالیت آنتی بادی خنثی کننده VNT و فعالیت ایمنی سلولی تا یکسال پس از شروع واکسیناسیون.
این کارآزمایی در سایت ثبت کارآزمایی بالینی ایران در ۲ بهمن ماه ۹۹ ثبت شده است و از طرف مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی جمهوری اسلامی ایران در حال انجام می باشد.
تاریخ شروع بی مارگیری از ۱۰ بهمن تا ۲۰ اسفند ۹۹ است و از هر دو جنس در این مطالعه شرکت داده می شوند.
در این مطالعه از روش تصادفی سازی بلوکی Block Randomization با بهره گیری از سایز بلوک های متفاوت استفاده می شود. بعد از تعیین نوع مداخله در هر شرکت کننده، یک کد غیر تکراری چهار رقمی به فرد اختصاص داده می شود (پنهان سازی). این شماره کد تصادفی سازی فرد شرکت کننده شمرده می شود و تا اختتام مطالعه فرد با این شماره شناسایی خواهد شد.
زنجیره ۱۳۳ تایی اختصاص تصادفی جهت استفاده در فاز اول مطالعه نزد اپیدمیولوژیست مطالعه نگهداری خواهد شد.
نحوه کور سازی نیز بدین سان است که در این مطالعه، پلاسبو (دارونما) استفاده خواهد شد. آدجوانت استفاده شده در واکسن بدون آنکه واکسن به آن اضافه شده باشد، نقش پلاسبو را خواهد داشت. بدین سان تمام عوامل مطالعه نسبت به اختصاص نوع واکسن/IMP به شرکت کنندگان کور خواهند بود. فهرست اختصاص تصادفی نزد اپیدمیولوژیست مطالعه نگهداری خواهد شد.
این مطالعه تاییدیه کمیته ملی اخلاق در پژوهش های پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را دریافت کرده است.
افراد ۷ روز اول پس از نوبت اول و دوم واکسیناسیون (روزهای ۰-۷ و ۲۱-۲۷) به صورت روزانه بررسی می شوند. با بهره گیری از کارت های ثبت علایم روزانه که به بیماران در زمان واکسیناسیون تحویل می شود و از آنها خواسته می شود تا در مراجعه بعدی آنها را با خود بیاورند. با این بیماران در ضمن این هفت روز به صورت روزانه تماس گرفته خواهد شد و پرسنل مطالعه از تکمیل کارت ها اطمینان حاصل خواهند کرد.
تعداد و درصد رخدادهای شدید پیش بینی نشده مشکوک و هر نوع عوارض بررسی می شود.
در نهایت میزان فعالیت آنتی بادی خنثی کننده بعنوان تیتر آنتی بادی نوترالیزان در روز صفر و روز ۳۵ (۲ هفته پس از دوز دوم) در تمامی شرکت کنندگان اندازه گیری خواهد شد. همین طور میزان فعالیت ایمنی سلولی در ایام صفر، ۳۵ و ۶۵ و ماه ۵ و ۸ و ۱۲ اندازه گیری شده و مقایسه صورت خواهد گرفت.
برای گروه مداخله ۱: واکسن با دوز ۵ میکروگرم در ۲۰۰ میکرو لیتر، برای گروه مداخله ۲: واکسن با دور ۱۰ میکروگرم در ۲۰۰ ماکرو لیتر، برای گروه مداخله ۳: واکسن با دوز ۲۰ میکروگرم در ۲۰۰ ماکرو لیتر، دو نوبت واکسن نوترکیب پروتئین اسپایک کووید ۱۹ تولید مؤسسه رازی به صورت IM در عضله دلتوئید و به فاصله ۲۱ روز ارائه می شود.
همچنین نوبت بوستر به شکل اسپری داخل بینی با غلظت ۱۰ میکروگرم در ۲۰۰ میکرولیتر، یک پاف در حفره بینی در روز ۵۱ (از روز صفر) تجویز می شود.
گروه کنترل: دریافت ادجوآنت؛ شرکت کنندگان این گروه دو نوبت ادجوانت تولید مؤسسه رازی با غلظت ۵۰ درصد حجمی/ حجمی را به صورت IM در عضله دلتوئید و به فاصله ۲۱ روز دریافت می کنند. همین طور نوبت سوم این نوع مداخله را به شکل اسپری داخل بینی ادجوانت، یک پاف درحفره بینی در روز ۵۱ (از روز صفر) تجویز می شود.


منبع:

1399/11/11
21:55:24
0.0 / 5
1330
تگهای خبر: آموزش , پژوهش , تولید , دانشگاه
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
NeoPedia