NeoPedia
مروری بر نتایج یك تحقیق؛

با این گیاه، به جنگ افسردگی بروید

با این گیاه، به جنگ افسردگی بروید

نئوپدیا: نتایج مطالعه جدیدی که توسط پژوهشگران کشور انجام شده، نشان از آن دارد که استفاده از گیاه دارویی ˮبادرنجبویهˮ، می تواند به قدر استفاده از برخی داروهای افسردگی در کنترل این بیماری مؤثر باشد.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، افسردگی، یک بیماری روحی روانی است که باعـث احسـاس غـم و ناراحتی مداوم و از دست دادن علاقه در افراد می شود. البتـه اغلب افراد در بعضی مواقع احساس غم و ناراحتی می کنند که واکنش طبیعی بدن در مقابل مشکلات زندگی است. اما چنانچه احساس غم و ناراحتی برای طولانی مدت ادامه پیدا کند، سبب بـروز ناامیـدی، از دسـت دادن انگیـزه بـرای ادامـه زنـدگی و احساس افسردگی می شود.

معمولاً دلایـل ابـتلا بـه افسـردگی تلفیقی از عوامل ژنتیکی، جسـمانی، محیطـی و روانـی هستند. برخی از این عوامل شامل تغییر در میزان انتقال دهنده های عصبی و هورمونی، عادات ارثی، حـوادث زنـدگی، صدمه ها و مشکلات در دوران کودکی هستند.

افسردگی بنا بر نظر متخصصان یکی از شایع ترین اختلالات روان پزشکی با گسـتردگی 15 تا 25 درصـد است که بعنوان یکی از مهم ترین معضلات قرن معاصر شناخته شده است. برای بیماری افسردگی هیچ دلیل واحد و مشخصی نمی توان تصور کرد، ولی عواملی از قبیـل عصـبانیت، سـابقه خـانوادگی، وابستگی به الکل و مواد مخدر، شکست در کار، ازدواج یا روابط با دیگران، مرگ یا فقدان یکی از عزیزان، از دسـت دادن چیـز مهمی مانند شغل، خانه و یا سرمایه، تغییر شغل، نقـل مکـان، داشتن بیماریهای خاص مثل سرطان، گذر از یـک مرحله به مرحله دیگر زندگی مثلاً یائسـگی یـا بازنشسـتگی و اسـتفاده یا حتی محرومیت از بعضــی از داروهــا می تواند سبب تشـدید آن شود.

برای غلبه بر این بیماری، روش های مختلفی توسط متخصصان عرضه شده است. اما اهمیت و سالم تر بودن گیاهان دارویی، همواره آنها را بعنوان کاندیداهایی مناسب برای درمان افسردگی مطرح کرده است. در همین زمینه، محققانی از دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران و دانشگاه آزاد اسلامی رودهن، تحقیقی را انجام داده اند که در آن، اثر ضد افسردگی عصاره گیاه دارویی بادرنجبویه بررسی شده است.

در این تحقیق که با بهره گیری از موش های آزمایشگاهی بعنوان جانوران مدل انجام شده است، تاثیر دوزهای مختلف عصاره گیاه دارویی یاد شده، بر رفع افسردگی ارزیابی شده و با داروی نام آشنای فلوکستین مقایسه شده است.

یافته های این مطالعه نشان می دهند که عصاره گیاه بادرنجبویه همانند فلوکستین دارای اثر ضد افسردگی است و این تاثیر احتمالاً ناشی از تغییر در میزان آزادسازی موادی معروف به منوآمین ها در سیستم عصبی مرکزی است.

در این خصوص، شهرزاد خاکپور، پژوهشگر مرکز تحقیقات فارماکولوژی گیاهان دارویی دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران و همکارش اعلام نموده اند: «بر اساس بررسی های ما، بین دوزهای مورد مطالعه، دوز 600 میلی گرم بر کیلوگرم عصاره گیاه بادرنجبویه، بسیار مشابه داروی فلوکستین عمل کرد و سبب کاهش افسردگی شد».

به گفته آنها، «مطالعات مختلف نشان داده اند که عمده علایم اختلال افسردگی در اثر کاهش عملکرد ناقل های عصبی منوآمین شامل سروتونین، نوراپی نفرین و دوپامین در مغز ایجاد می شود و داروهای ضد افسردگی رایج قادرند با افزایش میزان این ناقل ها علایم افسردگی را بهبود بخشند».

طبق این یافته ها که در فصلنامه علوم پزشکی متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی واحد پزشکی تهران انتشار یافته اند، احتمالاً عصاره هیدروالکلی گیاه بادرنجبویه با مکانیسم مهار بازجذب سروتونین اثر ضد افسردگی خویش را به جا می گذارد. گرچه انجام یک آزمون بالینی جهت تأیید یافته های فوق مورد نیاز است.

گیـاه بادرنجبویـه بـا نـام علمـی «ملیسا آفیسینالیس» گیـاهی علفی، چندساله و معطر از تیره نعناعیان است که خاستگاه اصلی آن شرق مدیترانه بوده، ولـی در بعضـی از نقـاط آذربایجـان و جلگه خزر هم یافت می شود. نام دیگر این گیاه دارویی ارزشمند، بادَرشبی است.
منبع:

1399/11/12
20:59:34
0.0 / 5
1271
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
NeoPedia