NeoPedia
با تأیید سازمان غذا و دارو؛

تزریق انسانی واكسن كرونای رازی تا ۳ هفته آینده شروع می شود

تزریق انسانی واكسن كرونای رازی تا ۳ هفته آینده شروع می شود

معاون تحقیقات و فناوری مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی اظهار داشت: با تأیید نمونه های تزریق انسانی واکسن کرونا در سازمان غذا و دارو، آزمایش های انسانی این واکسن ۳ هفته آینده آغاز خواهد می شود.به گزارش نئوپدیا به نقل از مؤسسه واکسن سازی رازی، تفاهم نامه همکاری مشترک به منظور شروع کارآزمایی بالینی واکسن کرونا متعلق به مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی به امضای رئیس مؤسسه رازی و رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران رسید.
بر اساس این تفاهم نامه تعدادی از پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی ایران و بیمارستان حضرت رسول اکرم (ص) فرآیند کارآزمایی بالینی واکسن کرونا ساخت مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی را انجام خواهند داد.
دکتر محمد حسین فلاح مهرآبادی معاون تحقیقات و فناوری مؤسسه رازی در حاشیه امضای تفاهم نامه آغاز کارآزمایی بالینی واکسن رازی «کوو پارس» متعلق به مؤسسه رازی، اظهار داشت: مطالعات حیوانی این واکسن روی سه حیوان جونده آزمایشگاهی و خرگوش و مطالعات تکمیلی بر روی میمون انجام شد.
وی اضافه کرد: بعد از آماده سازی مستندات در مؤسسه رازی و ارسال به سازمان غذا و دارو، این سازمان بعد از بررسی و تأیید مستندات و پروتکل های واکسن کرونای مؤسسه رازی آنرا جهت بررسی و دریافت مجوز در اختیار کمیته ملی اخلاق قرار داد و پروتکل این واکسن در کمیته ملی اخلاق تأیید شد.
فلاح مهرآبادی با اشاره به اینکه کد مجوز کارآزمایی بالینی رازی کوو پارس دریافت شده و در مرحله دریافت مجوز تزریق انسانی است، خاطرنشان کرد: بعد از تزریق واکسن به انسان، نمونه ها در آزمایشگاه های سازمان غذا و دارو کنترل و با تأیید این سازمان، به نظر می آید تزریق انسانی این واکسن تا سه هفته آینده آغاز شود.
وی خاطرنشان کرد: کارآزمایی بالینی فازهای یک و دو طی چهار تا پنج ماه به پایان خواهد رسید و نتایج آن برای صدور اجازه ورود به فاز سه و تولید انبوه تعیین کننده خواهد بود.
معاون تحقیقات و فناوری مؤسسه رازی، ضمن قدردانی از همکاریهای وزارت بهداشت به رغم بروکراسی های اداری، به سختگیری های سازمان غذا و دارو درباره واکسن کرونا اشاره و تصریح کرد: به دلیل پیچیدگی های ویروس کرونا، پروتکل مدونی تا کنون در دنیا برای این واکسن تدوین نشده و بر این اساس سازمان هم سختگیری های خاص خویش را دارد و یکی از علل تأخیر چند ماهه در صدور مجوز کمیته اخلاق برای واکسن رازی همین مساله بوده است.

1399/11/13
00:05:07
0.0 / 5
982
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
لینک دوستان نئوپدیا
NeoPedia