NeoPedia
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت:

حداقل یكی از واكسن های كرونای ایرانی تا خردادماه عرضه می شود

حداقل یكی از واكسن های كرونای ایرانی تا خردادماه عرضه می شود

به گزارش نئوپدیا اصفهان معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با اشاره به اینکه الان حداقل دو شرکت در ایران مجوز گرفته اند تا وارد فاز بالینی واکسن کرونا شوند، اظهار داشت: برپایه برنامه ریزی انجام شده حداقل یکی از واکسن های داخلی در خردادماه عرضه و واکسیناسیون مردم آغاز می شود.فرید نجفی امروز (چهارشنبه-۱۵ بهمن ماه) در بازدید از پارک علم و فناوری دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و دستاوردهای شرکتهای دانش بنیان و فناوران و هم کلنگ زنی ساختمان جدید پارک علم و فناوری اصفهان، اظهار نمود: دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در حیطه فناوری و پژوهش همیشه جزو دانشگاه های پیشرو کشور است.

وی درمورد گلایه برخی شرکتهای دانش بنیان در مورد فرآیند طولانی دریافت مجوزها، اظهار داشت: در تمام دنیا نهادهای نظارتی مثل سازمان غذا و دارو قوانین بسیار سختگیرانه ای دارند، چونکه تجهیزات و داروها بناست با سلامت مردم در ارتباط باشد و هرچقدر سخت گیری بیشتر باشد به سود مردم است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت به فرآیند تولید واکسن کرونا اشاره و تصریح کرد: فرآیند تولید یک واکسن در دنیا در حالت عادی تا ۱۰ سال می تواند طول بکشد که زمان زیادی است تا مجوز تولید و تزریق یک واکسن داده شود، درحالی که در شرایط اضطراری امکان دارد مجوز طی ۲ تا ۳ سال داده شود.

وی با اشاره به اینکه شرکتهای دانش بنیان باید توجه نمایند سازمانی که وظیفه تنظیم مقررات و نظارت بر تولیدات پزشکی را به عهده دارد باید دقت نظر زیادی داشته باشد، اضافه کرد: از طرفی برخی گلایه ها درست است، در این شرایط همه گیری کرونا و تحریم های شدید ضد کشور، سازمان غذا و دارو باید شبانه روزی کار کند و به همین خاطر امکان دارد در فرآیند مجوزها اشکالاتی هم وجود داشته باشد.

نجفی از هماهنگی برگزاری جلسات مشترک با سازمان غذا و دارو اطلاع داد و اظهار داشت: با ابلاغ مشترک رئیس سازمان غذا و دارو و معاونت تحقیقات وزارت بهداشت، یکی از مدیران شرکتهای دانش بنیان بعنوان دبیر این جلسات انتخاب گردید و در هر جلسه مشکلات حوزه فناوری یک منطقه مطرح و تلاش می شود مشکلات خاص و مجوزها به صورت ویژه بررسی شود، امیدواریم با این راهکار بار مشکلات مقداری کمتر شود.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ضمن اشاره به اینکه درمان قطعی برای بیماری کووید۱۹ وجود ندارد و مهم ترین درمان این بیماری ویروسی اکسیژن رسانی است، خاطرنشان کرد: تمام درمان هایی که هم اکنون مطرح است، چه درمان های شیمیایی و چه گیاهی همه درمان های کمکی هستند، داروهای گیاهی هم امکان دارد در قسمت هایی کمک کننده باشند اما مرجع رسیدگی فقط سازمان غذا و دارو است.

وی از پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان در کشور اطلاع داد و تصریح کرد: وظیفه حوزه معاونت تحقیقات و دانشگاه ها بعنوان بستری برای رشد تفکر دانش بنیان این است که زمینه برای فعالیت شرکتهای دانش بنیان فراهم گردد اما اینکه به چه نتایجی دست پیدا می کنند بحث های علمی است که باید اجازه دهیم مراحل علمی کار طی شود و هر نتیجه ای حاصل شد پذیرفته شود.

نجفی با یادآوری اینکه تا همین چند روز پیش بعضی از همکاران دانشگاهی ما معتقد بودند واکسن روسی کرونا بی تأثیر است، اظهار داشت: همین دیشب مقاله ای منتشر گردید که نشان داده است یکی از بهترین واکسن های کرونا واکسن روسی است که ایران هم درصدد واردات این واکسن است. این واکسن حدود ۹۲ درصد ایمنی زایی در مقابل کرونا دارد و تا این لحظه جزو بهترین واکسن های دنیا شناخته شده و مقاله انتشار یافته خط بطلانی است بر تمام صحبت هایی که برپایه حدس و گمان زده می شد.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت تصریح کرد: چه در مورد یک واکسن خاص و چه داروهای گیاهی نمی توان برپایه حدس و گمان صحبت کرد، بلکه باید اجازه دهیم تحقیقات علمی صورت گیرد و هرآنچه تحقیقات علمی ثابت کرد سیستم بهداشت و درمان کشور از آن حمایت می کند.

وی با اشاره به اینکه درحالی که خیلی از کشورهای همسایه ما وارد کارآزمایی بالینی واکسن کرونا شدند کشور ما وارد نشد، اظهار داشت: کشور ما در کنار واکسن داخلی، سراغ دو تا از بهترین واکسن های کرونا در دنیا رفته که امیدواریم بزودی واردات آن شروع شود. منبع ما برای تایید واکسن مطالعات جهانی و سازمان غذا و دارو است.

نجفی در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا، اظهار داشت: نه تنها محققان ما در ایران بلکه در دنیا هم هنوز داروی تایید شده برای بیماری کووید نداریم و واکسن هایی که در حال استفاده است یا تایید نشده یا سازمان بهداشت جهانی بنا به لزوم آنها را تایید کرده است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با اشاره به اینکه کووید۱۹ بیماری است که تازه به وجود آمده و بسیاری از جنبه های آن شناخته نشده است، افزود: به نتیجه نرسیدن تحقیقات بر روی دارو و واکسن موثر ضد کووید مشکل تمام دنیا و نه فقط کشور ما است.

وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ایسنا در مورد واکسن کرونای ایرانی هم اظهار داشت: الان حداقل دو شرکت در ایران مجوز گرفته اند تا وارد فاز بالینی شوند و ان شا الله برپایه برنامه ریزی صورت گرفته حداقل یکی از واکسن های ایرانی در خردادماه عرضه و واکسیناسیون مردم ما شروع شود.
1399/11/16
18:12:09
0.0 / 5
1396
تگهای خبر: پژوهش , تولید , دانشگاه , سیستم
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
NeoPedia