NeoPedia

ابداع سیستم تابشی بی هزینه برای خنك كردن ساختمان ها و گرم كردن آب

ابداع سیستم تابشی بی هزینه برای خنك كردن ساختمان ها و گرم كردن آب

محققان دانشگاه بوفالو یک سیستم تابشی ابداع نموده اند که بدون مصرف برق هم ساختمان ها را خنک می کند و هم برای گرم کردن آب قابل استفاده می باشد.به گزارش نئوپدیا به نقل از نیواطلس، سیستم های تهویه مطبوع و خنک کننده بسیار پرمصرف هستند و از همین رو پژوهشگران نمونه اولیه یک سیستم هیبریدی را ابداع نموده اند که بدون احتیاج به مصرف برق نه تنها ساختمان ها را خنک می کند، بلکه با بهره مندی از انرژی خورشیدی می تواند آب را هم گرم کند.
این سیستم خنک کننده مبتنی بر جذب انرژی خورشید از درون اتاق ها یا ساختمان ها می تواند اشعه های جذب شده را در چارچوب امواج مادون قرمز در محیط اطراف متصاعد کند. دستگاه مورد اشاره همینطور دارای صفحاتی برای جذب و انتشار گرما در محیط اطراف است.
دستگاه مورد اشاره در دو جهت خود دارای صفحات خورشیدی برای جذب انرژی خورشید و سپس انتشار مجدد آن است. ساطع کننده حرارتی این دستگاه به صورت عمودی و در دو جهت نصب شده و امواج مادون قرمز را به سمت آسمان منعکس می کند. نتیجه این فرآیند تشدید توان این دستگاه برای خنک کردن محیط اطراف و تولید همزمان گرما در درون آن برای گرم کردن آب است.
برای افزایش کیفیت کار این دستگاه در درون آن از دو آینه هم استفاده شده که دارای ده لایه نازک از دی اکسید نقره و سیلیکون هستند. آینه های مورد اشاره بگونه ای طراحی شده اند که قادر به کنترل طول موج های مختلف بوده و امواج مرئی و نزدیک مادون قرمز از نور خورشید را جذب می کنند. این سبب می شود که گرمای خورشید اثر خنک کننده را خنثی نکند.
از این دستگاه می توان برای کاهش دمای محیط اطراف تا بیشتر از ۱۲ درجه سانتیگراد در صورت تابش مستقیم نور خورشید و برای کاهش ۱۴ درجه ای دمای محیط در شب استفاده نمود. همینطور با این دستگاه می توان آب را تا ۶۰ درجه سانتیگراد گرم کرد.


منبع:

1399/11/21
23:12:43
0.0 / 5
814
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
NeoPedia