NeoPedia
قائم مقام ستاد راهبری نقشه جامع علمی خبر داد

از افت تعداد ثبت پتنت های خاص تا نگرانی بابت بودجه پژوهشی1400

از افت تعداد ثبت پتنت های خاص تا نگرانی بابت بودجه پژوهشی1400

نئوپدیا: قائم مقام ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور با اعلان اینکه جهاد دانشگاهی یک نهاد ملی است و باید از تبدیل شدن آن به بنگاه جلوگیری شود از برنامه این ستاد در بهره گیری از توانمندی این نهاد در مدیریت انتقال فناوری در حوزه های آب شیرین کن ها و خودرو های ریلی آگاهی داد.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، دکتر منصور کبگانیان در حاشیه یکصد و چهل و پنجم از شورای ستاد راهبردی اجرای نقشه جامع علمی کشور در جمع خبرنگاران ارائه گزارش علم و فناوری را دستور اول این جلسه دانست و اظهار نمود: گزارشی از تعداد ثبت پتنت های خاص ثبت شده بین المللی ارائه شد که مقداری افت و کاهش را نشان میدهد.
وی با اعلان اینکه کشور ضعف هایی در ثبت پتنت و تولیدات علم و مقالات دارد، از ورود این ستاد به این مساله آگاهی داد و اظهار نمود: در این نشست اعلام گردید که این افت مربوط به بخش خصوصی و شرکت های دانش بنیان بوده و تا حوزه دارای جاذبه های اقتصادی نباشد و اقتصاد دانش بنیان وارد میدان نشود این لطمه به صورت اساسی حل نخواهد شد.

ارائه گزارشی از وضعیت اعتبارات پژوهشی
کبگانیان ارائه گزارشی از وضعیت اعتبارات پژوهشی را از دیگر موضوعات مطرح در این نشست نام برد و تصریح کرد: در این بخش گزارشی از مرکز پژوهش های مجلس ارائه شد که یک مقدار نگران کننده بود؛ چونکه این گزارش حاکی از افت و کاهش سهم اعتبارات پژوهشی در بودجه سال 1400 داست بدین جهت در این نشست مختصری دراین زمینه بررسی هایی صورت گرفت.
قائم مقام ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور افزود: بر این اساس اعضای جلسه به این جمع بندی رسیدند که اعداد و ارقام مربوط به اعتبارات پژوهشی مقداری بهتر از گزارش مرکز تحقیقات مجلس شورای اسلامی است؛ چونکه قسمتی از اعتبارات پژوهشی در این گزارش دیده نشده است.
وی با تاکید بر بررسی دقیق تر اعتبارات پژوهشی در قانون بودجه 1400، اشاره کرد: بدین جهت قرار شد در جلسه دیگری گزارش دقیق تری دراین زمینه ارائه شود. در این نشست تنها گزارش مرکز پژوهش های مجلس ارائه شده بود.

واگذاری ماموریت های ملی به جهاد دانشگاهی
کبگانیان، با اشاره به موضوع سوم مطرح شده در این نشست توضیح داد: برمبنای مصوبات شورای ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور ماموریت های ملی به جهاد دانشگاهی واگذار شد که این ماموریت ها در امتداد رهنمون های مقام معظم رهبری بوده است.
وی با تاکید بر اینکه جهاد دانشگاهی یک نهاد ملی است، تصریح کرد: بدین جهت باید از تبدیل شدن این نهاد به یک بنگاه پرهیز شود ضمن آنکه شاهد بودیم که این نهاد پروژه های بسیار سنگینی را با موفقیت اجرائی کرده است.
قائم مقام ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور افزود: بر این اساس برنامه این ستاد استفاده از توانمندی این نهاد در مدیریت های ملی است و از آنجایی که این نهاد در حوزه های آب شیرین کن ها و خودرو های ریلی خوب عمل کرده از آنها درخواست شد که در این عرصه ها به مدیریت انتقال فناوری بپردازند به این معنا که تمامی دستگاهها و نهادهایی که در این عرصه ها فعال می باشند تحت مدیریت، نظارت و بخشنامه های جهاد دانشگاهی باشند.
کبگانیان افزود: در این راستا از طرف جهاد دانشگاهی نقشه راهی ارائه شد. البته دراین زمینه وقفه هایی بوده که تعدادی از آنها با پیگیری جهاد رفع شده ولی قرار شد در حوزه هایی که توقف بوده اقدام گردد.
منبع:

1399/11/30
11:52:37
0.0 / 5
956
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
NeoPedia