NeoPedia
پژوهشگران مطرح كردند

تاثیر رنگ در و دیوار بر مزاج انسان

تاثیر رنگ در و دیوار بر مزاج انسان

نئوپدیا: نتایج یک مطالعه در حوزه طب سنتی نشان میدهد که استفاده از رنگ مناسب برای در و دیوار منزل، می تواند موجب بهبود حال افراد بوسیله تغییر در مزاج آنها شود.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، زندگی در محیط، با مبادله مداوم هم راه است و زندگی انسان تحت تأثیر ارتباط با محیط اطراف است. برخی عناصر محیطی ممکنست در جهت سلامتی و برخی مانع آن باشند. ارتباط انسان و محیط، گاهی با اندیشیدن، گاهی با لمس کردن، چشیدن، شنیدن، بوییدن و گاهی هم با دیدن است. بینایی که مهم ترین حس انتقالی در بین دیگر حواس انسان است در منتقل کردن احساسات مختلف و ادراکات گوناگون به مغز انسان نقش به سزایی دارد و تأثیرات اساسی و ژرفی روی سلامت فیزیکی، روانی، فیزیولوژیکی و عملکرد کلی بدن دارد. علاوه بر این انسان ها محیط پیرامون خودرا رنگی می بینند و این رنگ ها در آنان اثری خواه مثبت و یا منفی بر جای می گذارند.

به اعتقاد پژوهشگران رنگ عامل مهمی است که بر عملکرد استفاده کننده از فضا، تأثیر می گذارد و نقش مهمی در معماری ایفا می کند. چنانکه در بعضی از تحقیقات با تاکید بر نقش رنگ هایی خاص در محیط مانند رنگ سبز و آبی، آنها را عاملی جهت ارتقای سلامت دانسته اند. بدین سبب طراح به اطلاعات فیزیولوژیکی و روانشناسی نیازمند است، چونکه به کشف روابط بین عوامل نور و رنگ و اثرات آن بر انسان کمک می نماید. در طب سنتی ایرانی توجه ویژه ای به اثر محیط طبیعی و مصنوعی بر سلامت انسان شده است و در آن، رنگ از اهمیت خاصی برخوردار بوده است. از شناخت درد از روی رنگ خاص گرفته تا انتخاب دارو به رنگ خاص و شیوه درمان و نگهداری بیمار در محیطی به رنگ مشخص، همه حکایت از توجه علم طب به رنگ دارد.

همین موضوع باعث شده است که پژوهشگران کشور پژوهشی را در این خصوص انجام دهند. در این پژوهش که توسط محققی از دانشگاه آزاد اسلامی کرمان انجام شده، تأثیر رنگ محیط بر وضعیت مزاج انسان مورد ارزیابی علمی واقع شده است.

در این پژوهش کاربردی که در واحدهای مسکونی یکی از شهرک های شهر کرمان انجام شده، 144 زن خانه دار مشارکت داشته اند. اطلاعات مورد نیاز پژوهشگران با بهره گیری از پرسش نامه پزشکی تعیین مزاج و مشاهده میدانی از واحدهای مسکونی و ثبت رنگ های دیوار و سقف اتاق خواب و نشیمن منزل گردآوری شده و سپس این داده ها با نرم افزارهای آماری، تجزیه وتحلیل شده اند.

نتایج این تحقیق نشان داد که بین مزاج فرد و رنگ هایی که در محیط کار یا زندگی به کاررفته، رابطه مدلول دار و مشخصی برقرار است و مزاج افراد تحت تأثیر رنگ محیط پیرامون قرار می گیرد.

بر اساس گفته های وحیده رحیمی مهر، محقق گروه معماری دانشگاه آزاد اسلامی کرمان، «نتایج تحلیل انجام شده در این مطالعه نشان میدهد که بین مزاج فرد با رنگ دیوار اتاق خواب و نشیمن ازنظر گرمی و سردی و خشکی و تری با مزاج انسان رابطه مدلول داری وجود دارد».

این محقق ادامه می دهد: «محیط و عناصر محیطی به سبب دارا بودن طبع و مزاج خاص خود، قوه ای از قوای انسان را تحت تأثیر قرار می دهد و ازآنجاکه قوا منشأ افعال است، موجب ایجاد حالتی در جسم و روان انسان می شود. اگر این حالت در جهت تعدیل مزاج فرد باشد، در حفظ سلامتی او نقش دارد و اگر بر مزاج فرد تأثیر سوء گذارد، موجب غلبه یکی از اخلاط شده و سلامتی فرد را به خطر می اندازد».

طبق یافته های این تحقیق، جهت استفاده از این خاصیت مهم محیطی، بایستی در رنگ آمیزی فضا از رنگ های موافق تعدیل مزاج فرد استفاده نمود. بعنوان مثال برای فردی با مزاج سرد، از رنگ های گرم و روشن استفاده گردد و در انتخاب رنگ برای افراد گرم از رنگ های سرد مانند سفید استخوانی بهره گرفته شود.

به گفته رحیمی مهر، «اما به طورکلی برای همه گروه ها باید استفاده از رنگ سیاه، خاکستری و سورمه ای را کم کرد، چونکه این رنگ ها موجب تیرگی فضا و غلبه سودا می شوند. این مساله را نیز باید مد نظر قرار داد که افراد در معرض رنگ مربوط به مزاجشان قرار نگیرند، چونکه این مساله سبب غلبه اخلاط در آنها می شود. بعنوان مثال اگر افراد با طبع گرم و خشک در معرض رنگ هایی با مزاج گرم و خشک مانند زرد و قهوه ای روشن قرار گیرند، به مرور زمان این امر موجب می شود که فرد گرفتار غلبه صفرا شود».

این یافته هادر فصل نامه «طب مکمل» وابسته به دانشگاه علوم پزشکی اراک انتشار یافته اند.




منبع:

1399/12/10
22:40:31
0.0 / 5
1325
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
NeoPedia