NeoPedia
مروری بر بررسی های یك پژوهش؛

بیماران مبتلا به فشار خون اطلاعات خویش را از كجا می آورند؟

بیماران مبتلا به فشار خون اطلاعات خویش را از كجا می آورند؟

به گزارش نئوپدیا پژوهشگران با انجام مطالعه ای در چارچوب یک طرح تحقیقاتی منابع کسب اطلاعات بیماران مبتلا به پرفشاری خون را بررسی کردند.



به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، پرفشاری خون به فشار سیستولیک بالای ۱۴۰ میلی متر جیوه و فشار خون دیاستولیک بالای ۹۰ میلی متر جیوه گفته می شود. این بیماری قابل پیشگیری؛ یک عامل زمینه ای برای سکته مغزی، حمله قلبی، نارسایی احتقانی قلب، بیماری کلیوی پیشرفته و بیماری های عروق محیطی است.

سواد سلامت امروزه نقش مهمی در افزایش سطح سلامت جامعه و بالا بردن کیفیت خدمات بهداشتی دارد. بیماران دارای سواد سلامت پایین و آگاهی کم تر، کنترل کم تری بر بیماری خود دارند و در نتیجه عوارض بیماری در آنها شدیدتر است.

جستجوی اطلاعات سلامت نقش مهمی در مدیریت بیماری های مزمن مانند پرفشاری خون دارد. با عنایت به اهمیت این مورد پژوهشگران با انجام مطالعه ای، منابع اطلاعاتی مورد استفاده بیماران پرفشاری خون را مورد بررسی قرار دادند.

این مطالعه در سال ۱۳۹۶ بر روی ۳۹۶ بیمار مبتلا به پرفشاری خون انجام شد و پژوهشگران با استفاده پرسش نامه اطلاعات در ارتباط با بیماران را جمع آوری کردند.

در این مطالعه ۷۱ درصد از شرکت کنندگان زن و ۱۶.۲ درصد از افراد متاهل بودند. حدود ۶۰ درصد از افراد بین دو تا ۱۰ سال و حدود ۱۵ درصد کم تر از دو سال سابقه مبتلا شدن به پرفشاری خون داشتند.

نتایج این مطالعه نشان داد که بیشتر افراد بعد از مبتلا شدن در زمینه های مختلف، کسب دانش کرده بودند. عمده بیماران اذعان داشتند که کسب دانش سبب رجوع کم تر آنان به پزشک شده است.

در این مطالعه بیشترین منابع اطلاعاتی افراد مبتلا به پرفشاری خون به ترتیب؛ پزشک و کارکنان بهداشتی (حدود ۶۰ درصد)، خانواده و دوستان (حدود ۳۱ درصد)، سایر بیماران (حدود ۲۶ درصد) و رسانه های جمعی (۲۴.۵ درصد) بود. همینطور حدود ۳۵ درصد از افراد معتقد بودند که مهم ترین علل عدم کسب اطلاعات، سخت بودن و عدم دسترسی به منابع اطلاعاتی است.

پژوهشگران این مطالعه می گویند: کلاس ها و بسته های آموزشی به علل مختلفی همچون محدودیت دسترسی اقشاری از جامعه به آن مانند سختی برگزاری، گرانی و عدم دسترسی بیماران مسن یا روستایی کم ترین استفاده را داشت که میتوان با برنامه ریزی مناسب جهت برگزاری کلاس ها در مناطق محروم یا عرضه بسته های آموزشی در مراکز بهداشتی به صورت مجانی این مشکل را برطرف کرد و گامی جهت ارتقای سواد سلامت بیماران برداشت و از مراجعات مکرر آنان که سبب صرف هزینه، وقت و انرژی فراوان می شود، کاهش داد.

این مطالعه برگرفته از طرح تحقیقاتی دانشگاه علوم پزشکی جهرم است و در انجام آن آمنه مرزبان؛ پژوهشگر دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، وحید رحمانیان و مرضیه زمانی؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی جهرم و اعظم نامدار؛ پژوهشگر دانشگاه علوم پزشکی فسا؛ مشارکت داشتند.

یافته های این تحقیق بهمن ماه سالجاری به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «بررسی منابع اطلاعاتی مورد استفاده بیماران پرفشاری خون: یک مطالعه مقطعی در خودمدیریتی بیماری» در مجله دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، انتشار یافته است.





منبع:

1399/12/12
21:02:18
0.0 / 5
992
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
NeoPedia