NeoPedia
در قالب یك پژوهش بررسی شد

واكسن HPV و میزان آگاهی نسبت به كارایی آن

واكسن HPV و میزان آگاهی نسبت به كارایی آن

به گزارش نئوپدیا نتایج یک تحقیق نشان داد که تنها حدود ۱۴ درصد از دانشجویان علوم پزشکی مورد بررسی قرار گرفته نسبت به عفونت HPV (پاپیلومای انسانی) و حدود ۱۷.۵ درصد از کل افراد بررسی شده نسبت به واکسیناسیون آن سطح آگاهی بالایی دارند.به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، ویروس «پاپیلومای انسانی» یا HPV شایع ترین ویروس منتقل شونده جنسی است که با سرطان دهانه رحم، ارتباط مستقیمی دارد. این نوع سرطان یکی از علل مرگ ومیر زنان در سنین باروری است و چهارمین بیماری بدخیم زنان به حساب می آید.

نقش ویروس پاپیلومای انسانی بعنوان عامل سرطان دهانه رحم شناخته شده است و در این مورد نقش دو نوع از این ویروس ( ۱۶ و ۱۸ HPV) بعنوان عوامل اصلی سرطان گردن رحم اثبات شده است. یکی از راهکارهایی که می تواند برای کاهش بار عفونت HPV در جامعه موثر باشد، امکان استفاده از واکسن این ویروس می باشد. این واکسن می تواند تا بیشتر از ۹۰ درصد در جلوگیری از عفونت این ویروس موثر باشد.

میزان استفاده از این واکسن برای جلوگیری از موارد HPV در جامعه، بستگی به نگرش کادر پزشکی نسبت به این واکسن دارد. با عنایت به این موضوع، پژوهشگران با انجام مطالعه ای آگاهی و نگرش دانشجویان پزشکی و سایر پرسنل پزشکی در مورد واکسیناسیون HPV را مورد بررسی قرار دادند.

این مطالعه به صورت مقطعی و در سالهای ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ انجام شد و ۴۰۰ نفر از دانشجویان پزشکی و سایر پرسنل پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی بررسی شدند.

از بین ۴۰۰ نفری که در این مطالعه شرکت کردند، حدود ۸۰ درصد زن و مابقی مرد بودند و افراد در بازه سنی ۲۰ تا ۷۲ سال قرار داشتند.

داده های حاصل از این بررسی نشان داد که بیشتر شرکت کنندگان سطح آگاهی متوسطی از عفونت و واکسیناسیون HPV دارند و تنها حدود ۱۴ درصد از افراد نسبت به عفونت HPV و حدود ۱۷.۵ درصد از افراد نسبت به واکسیناسیون آن سطح آگاهی بالایی دارند.

بررسی سطح آگاهی شرکت کنندگان بر مبنای حوزه تحصیلات نشان داد که متخصصین زنان و متخصصین عفونی دارای بیشترین آگاهی نسبت به سایر افراد بودند. این در حالی بود که سایر گروه های تحصیلی نظیر دانشجویان پزشکی، پزشکان عموم و همینطور ماماها و دانشجویان مامایی در مورد عفونت و واکسیناسیون HPV در سطوح پایین تر بود.

به گفته پژوهشگران این مطالعه؛ نتایج مطالعه این حقیقت را اثبات کرد که آموزش و حوزه تحصیلی افراد نقش موثری در ارتقای سطح آگاهی و دانش افراد نسبت به عفونت و واکسیناسیون HPV دارد.

این محققان معتقدند که مداخلات آموزش مداوم و هدفمند امکان دارد نه تنها در افزایش سطح دانش و آگاهی این دسته از افراد مفید واقع شود؛ بلکه می تواند وضعیت پذیرش واکسیناسیون در بین جامعه را هم بهبود بخشد و همینطور در افزایش انگیزه افراد برای سفارش واکسن و فراگیر شدن واکسیناسیون در آینده هم تأثیر مثبت داشته باشد.

در انجام این پژوهش زهره سادات زرگر؛ پژوهشگر دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران پزشکی، محمد درویشی از گروه عفونی دانشگاه علوم پزشکی آجا، محمدرضا ناظر از دانشگاه علوم پزشکی لرستان، زهرا سادات زرگر و سید علی زرگر از دانشگاه علوم پزشکی ایران؛ مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «بررسی آگاهی و نگرش دانشجویان پزشکی و سایر پرسنل پزشکی در مورد واکسیناسیون HPV» در فصل نامه پرستار و پزشک در رزم؛ زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی آجا، انتشار یافته است.
1399/12/14
13:00:11
0.0 / 5
1089
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
لینک دوستان نئوپدیا
NeoPedia