NeoPedia
در یك پژوهش بررسی شد

ارتباط سلامت روان و آفت دهان

ارتباط سلامت روان و آفت دهان

بررسی های یک مطالعه نشان داد که سلامت روان در کنار عوامل احتمالی می تواند از شاخصهای ایجاد کننده آفت در بیماران باشد.به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، بیماری «استوماتیت آفتی راجعه» یا آفت دهان یکی از شایع ترین بیماری های مخاط دهان است. دلیل اصلی بروز آفت ناشناخته است، با این وجود عواملی مثل عوامل ژنتیکی، حساسیت های غذایی، ترومای سطحی، تغییرات غدد درون ریز، استرس و اضطراب و... در این بیماری دخیل هستند.

با توجه به این که مسائل روانی مثل استرس و اضطراب نقش مهمی را در شروع و عود زخم های آفتی دارند، پژوهشگران با انجام مطالعه ای سلامت روان و کیفیت زندگی بیماران مبتلا به آفت را بررسی کردند.

این مطالعه در سال ۱۳۹۸ و در بین مراجعه کنندگان به بخش بیماری های دهان و فک و صورت دانشکده دندان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مازندران انجام شد و افرادی که مبتلا به استوماتیت آفتی مینور در نواحی قابل مشاهده در دهان بودند، مورد بررسی قرار گرفتند.

در این مطالعه ۲۷۰ نفر شرکت کردند که از میان آنها ۶۴ نفر مبتلا به استوماتیت آفتی راجعه بودند و ۱۰۵ نفر دیگر در گروه شاهد قرار گرفتند. هر دو گروه با استفاده از پرسش نامه کیفیت زندگی در رابطه با سلامت دهان و پرسش نامه سنجش سلامت روان، بررسی شدند.

یافته های این مطالعه نشان داد که کیفیت زندگی وابسته به سلامت دهان در گروه بیماران مبتلا به آفت دهان، در همه جنبه ها بطور آماری از گروه سالم، پایین تر بود و افراد مبتلا به این بیماری، محدودیت عملکردی، درد فیزیکی، ناراحتی سایکولوژیک، ناتوانی فیزیکی، ناتوانی سایکولوژیک، ناتوانی اجتماعی و معلولیت بیشتری نسبت به گروه سالم داشتند.

پژوهشگران این مطالعه می گویند: بیماران مبتلا به آفت از سلامت روان پایین تری نسبت به افراد گروه سالم برخوردار هستند؛ ولی سلامت روان تنها عامل ایجاد آفت در افراد نیست. سلامت روان در کنار عوامل احتمالی می تواند از عامل های ایجاد کننده آفت در بیماران باشد.

در انجام این پژوهش؛ طاهره ملانیا، شقایق زاهدپاشا، عباس مسگرانی، محمود موسی زاده، فاطمه رضیان و مائده صالحی؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی مازندران، مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «ارزیابی سلامت روانی و کیفیت زندگی در رابطه با سلامت دهان در بیماران مبتلا به استوماتیت آفتی راجعه» در مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران؛ انتشار یافته است.
1399/12/26
13:13:22
0.0 / 5
1042
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
NeoPedia