NeoPedia
معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و انتظاراتی كه هست،

مدیریت باید برمبنای پژوهش باشد

مدیریت باید برمبنای پژوهش باشد

به گزارش نئوپدیا عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات ایدز ایران اظهار نمود: یکی از نقص های پژوهش در کشور ما به حوزه ی استفاده از تحقیقات مربوط می شود. ما بعنوان پژوهشگر باید اهتمام نماییم بحث را دنبال نماییم. سیستم معاونت پژوهشی و مدیران ما نیز باید اهتمام کنند این نگرش را داشته باشند که مدیریت خودرا برمبنای پژوهش قرار دهند. نظام پژوهش کشورهایی مانند ژاپن یا چین به نظام تصمیم گیری این کشورها متصل است یعنی تصمیماتشان پژوهش محور است.


دکتر سید احمد سید علینقی در گفت و گو با ایسنا، در پاسخ به پرسشی درباره انتظارات از معاونت تحقیقات وزارت بهداشت بیان کرد: ما انبوهی از تحقیقات را در قالب پایان نامه ها و طرح های تحقیقاتی داریم. درباب کرونا نیز در سال ۹۹، پژوهش های بسیاری در کشور انجام شده است و باید بتوانیم از این تحقیقات استفاده نمائیم. برای این طرح های تحقیقاتی و پایان نامه ها، هم وقت نیروی انسانی صرف شده و هم انجام آنها برای کشور هزینه دارد.
عضو شورای پژوهشی مرکز تحقیقات ایدز با اشاره به اهمیت ترجمان دانش در حوزه پژوهش اظهار داشت: معاونت پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی تهران، این مساله را با ابلاغی از طرف معاونت تحقیقات وزارت بهداشت آغاز نموده است. طی ترجمان دانش، نتایج تحقیقات به زبان مردم عادی بیان و منتشر می شود تا برای همه قابل فهم باشد. مردم هر مملکتی حق دارند بدانند سرمایه ای که کشور از لحاظ مالی و انسانی صرف می کند در چه قسمتی هزینه می شود. به کمک ترجمان دانش می توان مردم را از این مساله باخبر کرد.
سید علینقی با اشاره به اینکه «حتی اگر به زبان هم آورده نشود، ما تحریم علمی هستیم»، اضافه کرد: مقالات پژوهشگران ایرانی توسط مجلات خارجی رد می شود یا درخواست ایرانیان با تاخیر پاسخ داده می شود. ماجرا فقط هم به این محدود نیست. اگر در پایگاه های علمی بین المللی موضوعی را جست وجو کنید نخستین مقالاتی که نمایش داده می شوند، مقالات کشورهای توسعه یافته است. این نشان میدهد مقالات پژوهشگران این کشورها بیشتر دیده می شود و ارجاع بیشتری به آنها داده می شود.
عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات ایدز دانشگاه علوم پزشکی تهران در آخر بیان کرد: راه حل این است که مجلات داخلی را تقویت نماییم از این لحاظ که در پایگاه های معتبری چون اسکوپوس، پاب مد و ISI نمایه شوند. از طرف دیگر، خود پژوهشگران باید تاب آوری داشته باشند و ناامید نشوند. ان شاء الله روزی حقانیت پژوهش هایی که انجام می دهیم ثابت شود و حساسیت بر روی دیتاهای ایرانی کم شود. امیدوارم تا جایی که می توانیم پژوهش های خودرا به محصول تبدیل نماییم تا در رده کشورهای پیشرفته قرار بگیریم و اثر تحقیقات ما در دنیا بیشتر شود.
منبع:

1400/01/14
23:42:26
5.0 / 5
1138
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
NeoPedia