NeoPedia

چاپ مقاله دانشجوی دكتری دانشگاه علوم پزشكی تهران در مجله Science

چاپ مقاله دانشجوی دكتری دانشگاه علوم پزشكی تهران در مجله Science

نئوپدیا: مقاله دانشجوی دکتری تخصصی دکتری زیست فناوری پزشکی دانشکده تکنولوژی های جدید پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران در آخرین شماره مجله Science منتشر گردید.به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، مقاله علی اعتمادی، دانشجوی مقطع دکتری رشته زیست فناوری پزشکی با عنوان طراحی پروتئین های تجمیع شده با آنتی بادی در قالب nanocageهای چند جزئی، سیزدهم فروردین ۱۴۰۰ در مجله معتبر Science به چاپ رسید.

عکس روی جلد این شماره از مجله از تصاویر موجود در این مقاله برداشت شده است. استاد راهنمای وی دکتر محمدعلی مظلومی، عضو هیئت علمی گروه زیست فناوری پزشکی این دانشکده است.

بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران دانشکده تکنولوژی های جدید پزشکی، علی اعتمادی در توضیح موضوع مقاله اظهار داشت: در این مقاله ما نانو ساختار هایی متشکل از دو جز پروتئینی طراحی کردیم. یکی پروتئین همو الیگومریک متصل شونده به آنتی بادی و دیگری آنتی بادی است. پروتئین های طراحی شده امکان مونتاژ و تجمیع نانو ساختار های آنتی بادی را در طیف وسیعی از کمپلکس ها را می دهند و امکان کنترل تقارن و ظرفیت آنتی بادی را فراهم می کنند. ابتدا ژن های حاوی این پروتئین ها را برای تولید پروتئین های نوترکیب در باکتری کلون کردیم و سپس پروتئین مورد نظر را تخلیص و ارزیابی کردیم. بررسی کارایی و عملکرد از این ساختارها برای ارزیابی سیگنالینگ سلولی استفاده شد. ساختارهای حاوی آنتی بادی های ضد ویروس کرونا SARS-CoV-۲ ساخته شد که بطور موثری ویروس را خنثی می کنند. همین طور سیگنالینگ SD۴۰ مسیر آنژیوپویتین، سیگنالینگ و تکثیر سلول همه با مونتاژ فیوژن های Fc یا آنتی بادی در این ساختارها افزایش یافت.

منبع:

1400/01/15
11:29:20
5.0 / 5
1065
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
NeoPedia