NeoPedia
توسط محققان كشور محقق شد؛

ساخت زخم پوش های نوین به روش شیمی سبز با خاصیت آنتی باكتریال

ساخت زخم پوش های نوین به روش شیمی سبز با خاصیت آنتی باكتریال

به گزارش نئوپدیا محققان کشور موفق به ساخت زخم پوش هایی به روش شیمی سبز شدند که خاصیت آنتی باکتریال دارد و امکان مشاهده روند ترمیم زخم به علت شفاف بودن آن وجود دارد.به گزارش نئوپدیا به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، کاووس رزمجوئی فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «طراحی و ساخت زخم پوش های هیدروژلی نوین» اظهار داشت: در سالهای اخیر پانسمان و زخم پوش های گوناگونی برای درمان زخم های ناشی از جراحات و همینطور زخم های مزمن مانند زخم های دیابتی، سوختگی و زخم بستر معرفی شده اند اما زخم پوشی که بتواند عملکرد ویژه ای در درمان زخم داشته باشد و به بهبود هرچه سریع تر و بهتر زخم بیماران کمک نماید هنوز مورد توجه محققین و پژوهشگران سراسر دنیا است.
وی اضافه کرد: افزایش روزافزون صدمات و سوانح همچون تروما و سوختگی و سایر علل مولد زخم مانند بیماری دیابت و زخم بستر در کشور، ما را بر آن داشت تا با طراحی زخم پوش هیدروژلی نوین به بهبود بیماران کمک کرده و کشور را از واردات این نوع زخم پوش ها بی نیاز سازیم.
محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: یکی از اهداف ساخت زخم پوش هیدروژلی نوین، بی نیاز کردن کشور از واردات زخم پوش های خارجی است که متأسفانه به علت تحریم ها و افزایش نرخ ارز، ورود این محصولات به داخل کشور با مشکل روبرو شده است.
وی با اشاره به اینکه اما در این طرح با بومی ساختن دانش ساخت چنین محصولاتی در داخل کشور عملاً کشور از احتیاج به واردات چنین محصولاتی بی نیاز شده و زخم پوش به سادگی در دسترس بیماران قرار می گیردگفت: همینطور به علت نو ترکیب بودن این زخم پوش هیدروژلی، از نظر علمی هم این زخم پوش در مجامع علمی معتبر دنیا حرفی برای گفتن خواهد داشت.
به گفته رزمجوئی، پس از دو سال مطالعه و پژوهش دانش ساخت چنین هیدروژل نوینی با موفقیت به دست آمد و فرایند ساخت و ارزیابی زخم پوش ساخته شده آغاز گردید تا به امروز که زخم پوش هیدروژلی ساخته شده خیلی از این آزمون ها و ارزیابی ها را با موفقیت پشت سر گذاشته است.
وی ضمن اشاره به نتیجه این پروژه اظهار داشت: پژوهش صورت گرفته و زخم پوش ساخته شده در صنعت مهندسی پزشکی و حوزه درمان زخم قابل استفاده می باشد.
محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به اینکه این طرح در مرحله ارزیابی های حیوانی است، اظهار داشت: زیست سازگاری (عدم ایجاد سمیت سلولی)، حفظ رطوبت لازم برای زخم، جذب ترشحات زخم، ممانعت از ورود میکروارگانیسم ها به محیط زخم، دارای خواص آنتی باکتریال، مشاهده روند بهبود زخم بدون احتیاج به برداشتن زخم پوش به علت شفاف بودن آن از خصوصیت های این طرح به شمار می روند.
وی اضافه کرد: همینطور قابلیت برداشتن آسان زخم پوش بدون صدمه رساندن به زخم و بافت های اطراف، خواص مکانیکی متناسب با پوست بدن، امکان پیوند زدن زخم پوش به بافت اطراف زخم به منظور قرار گیری طولانی مدت زخم پوش بر روی زخم از دیگر مزایای این محصول به حساب می آید.
به گفته محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر، در ساخت این زخم پوش از روش شیمی سبز استفاده شده است بگونه ای که در حین فرآیند ساخت از هیچ گونه محیط اسیدی یا بازی بهره گرفته نشده است.
وی با اشاره به اینکه زخم پوش ساخته شده نمونه داخلی نداشته و در مقایسه با نمونه های تجاری خارجی هم از فرمولاسیون نوین و کارآمد تری ساخته شده که در تسریع بهبود زخم بسیار مؤثر است، اظهار داشت: کیفیت بالای محصول در مقایسه با نمونه های خارجی، قیمت تمام شده مناسب در مقایسه با نمونه های خارجی، داشتن دانش فنی بومی و عدم تأثیری پذیری عوامل خارجی همچون تحریم ها بر فرآیند ساخت محصول از مزایای این محصول هستند.
وی ضمن اشاره به کاربردهای پروژه اظهار داشت: این زخم پوش نوین در زخم های دیابتی، زخم های ناشی از جراحات و تروما و همینطور زخم های سوختگی قابلیت استفاده دارد.
به گزارش نئوپدیا به نقل از مهر، استاد راهنمای این طرح دکتر سعید صابر سمندری عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی امیر کبیر و همکاران طرح دکتر نغمه عرب زاده و دکتر سارا احمدی پژوهشگران پسا دکتری دانشگاه صنعتی امیرکبیر بوده اند. این طرح در پژوهشکده فناوری های نو دانشگاه صنعتی امیرکبیر طراحی و اجرا شده است.

1400/01/18
11:41:35
5.0 / 5
1011
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
NeoPedia